Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczwórne obchody rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Starachowicach (zdjęcia)

Monika Nosowicz-Kaczorowska [email protected]
W Starachowicach obchodzono 31 rocznicę stanu wojennego.
W Starachowicach obchodzono 31 rocznicę stanu wojennego. Monika Nosowicz-Kaczorowska
W czterech różnych miejscach działacze "Solidarności", władze samorządowe i mieszkańcy miasta obchodzili 31 rocznicę wybuchu stanu wojennego.

[galeria_glowna]
Pod pomnikami

Dwie uroczystości odbyły się o godzinie 17.00. Młodzi Demokraci spotkali się pod Krzyżem Katyńskim, gdzie zapalili znicze ułożone w napis "13 XII Pamiętamy". Była krótka modlitwa w intencji osób, które oddały życie w obronie wolności, a Jolanta Nowak, przewodnicząca powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej złożyła pod krzyżem wiązankę kwiatów.

Również o godzinie 17.00 spotkanie na Rondzie Solidarności zorganizowała Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach. Paweł Rdzanek, szef nauczycielskiej "Solidarności" przypomniał historię stanu wojennego, mówił też o codzienności tamtych trudnych dni. Kwiaty pod tablicą poświeconą działaczom "Solidarności" złożyli między innymi starosta Andrzej Matynia, członek Zarządu Powiatu Cezary Berak, wiceprezydent Małgorzata Szlęzak w asyście Straży Miejskiej, przedstawiciele oświatowej "Solidarności", radna Lidia Dziura.

O godzinie 18.00 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych została odprawiona rocznicowa msza święta. Po niej działacze "Solidarności", przedstawiciele władz Powiatu starachowickiego, solidarnościowych związków zawodowych, "Solidarności" nauczycielskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą robotników Sierpnia 80 umieszczoną przy kościele.

Odznaczeni i koncert

Ostatnie rocznicowe obchody odbyły się w sali Olimpia w Urzędzie Miejskim. Spotkanie połączono z otwarciem wystawy "Listy z podziemia". Głównym punktem programu było wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności, przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Odznaczenia zostały przyznane za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski i respektowania praw człowieka. Krzyże Wolności i Solidarności z rąk wicewojewody Grzegorza Dziubka otrzymali: Cezary Berak, Antoni Boski, Krzysztof Daniszewski, Czesław Kempiński, Piotr Kępa, Tadeusz Kowalczyk, Adam Krupa, Ewa Markowska, Grażyna Muzyka, Paweł Perchel i Jerzy Wierzbiński.

łos w imieniu odznaczonych zabrali Cezary Berak i Paweł Perchel i Adam Krupa. Cezary Berak i Adam Krupa dziękowali za wytrwałość swoim żonom, Paweł Perchel mówił o ogromnej roli mszy za ojczyznę, które w kościołach jednoczyły ludzi walczących o wolność.

Zwieńczeniem uroczystości był występ barda "Solidarności" Macieja Pietrzyka. Artysta zaczął występ od "Piosenki dla córki" Jak powiedział, jest oto dla niego utwór szczególny. Piosenkę napisał Krzysztof Kasprzyk. Po raz pierwszy została wykonana podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Była nieoficjalnym hymnem powstającej "Solidarności". Maciej Pietrzyk wykonał ją - mimo sprzeciwu cenzury - na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskie w Opolu w 1981 roku. Później zaśpiewał ją w filmie "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie