Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach oddano hołd Żołnierzom Wyklętym [ZDJĘCIA]

TT
Przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach, od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa; Bogdan Wenta - prezydent Kielc; Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski; Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej; nadinspektor Jarosław Kaleta - Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach;
Przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach, od lewej: Andrzej Bętkowski - marszałek województwa; Bogdan Wenta - prezydent Kielc; Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski; Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej; nadinspektor Jarosław Kaleta - Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach; Aleksander Piekarski
Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego stanowiło główną część oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach.

Biorąca udział w uroczystościach 1 marca, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach podkreśliła, że proces przywracania pamięci o członkach podziemia antykomunistycznego nadal trwa. – Polacy powinni sobie uświadomić, że Żołnierze Wyklęci symbolizują tradycję niepodległościową, elementy związane z suwerennością i wolnością, czyli wszystkie te wartości wokół, których powinna być budowana nasza wspólnota – powiedziała doktor Dorota Koczwańska – Kalita.

Powrót komunistycznej retoryki

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dodała jednocześnie, że wiadomości dotyczące podziemia niepodległościowego działającego po 1945 roku nadal nie dotarły do szerszej grupy odbiorców. Niestety ma to związek z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej przekłamaniami. – Może wzbudzać niepokój pewien trend w społeczeństwie powracania propagandy z czasów komunizmu. Jest to bardzo niebezpieczne. Być może wynika to z nieznajomości kontekstu historycznego i powojennej rzeczywistości – powiedziała doktor Dorota Koczwańska – Kalita.

Podobnego zdania był wiceminister spraw zagranicznych, poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Wawrzyk, który przyznał, że pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych powinna być ciągle podkreślana. – Ich walka stała się symbolem największego poświęcenia dla ojczyzny. Prowadzona była w niezwykle trudnych warunkach, dlatego ten heroizm musi być tym bardziej doceniany – przyznał Piotr Wawrzyk wiceminister spraw zagranicznych.

Minister w swojej wypowiedzi przyznał jednocześnie, że przedstawiciele lewicy starają się deprecjonować zasługi podziemia antykomunistycznego. – Niestety mają tutaj znaczenie własne życiorysy polityczne tych osób. Dzisiejsza lewica ma swoje korzenie w PRL. Trudno im się od nich oderwać – powiedział minister Wawrzyk.

Dodał jednocześnie, że walka z przekłamaniami musi być prowadzona na szeroką skalę, jedną tych płaszczyzn powinna być edukacja. – Pamiętajmy, że przez wiele lat w polskich szkołach bardzo niewiele mówiono na ten temat. Niektórzy nauczyciele nabierali wiedzę z książek, które w bardzo złym świetle przedstawiały Żołnierzy Wyklętych, a gloryfikowały tych, którzy z nimi walczyli – podkreślił Piotr Wawrzyk.

„Pamięć o bohaterach przetrwała”

Obchodzony w tym roku po raz dziesiąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi bardzo ważna datę w przełamywaniu stereotypów i przekłamań dotyczących działalności podziemia antykomunistycznego. Biorący udział w uroczystościach pod pomnikiem Armii Krajowej przyznawali, że niektórzy z bohaterów stawali się wyklętymi jeszcze w czasie okupacji niemieckiej. – Jeśli dokładnie przeanalizujemy sytuację, to pierwszymi wyklętymi stali się żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. Oni walczyli na dwóch frontach – z Niemcami i Sowietami. Od nich się to wszystko zaczęło – powiedział Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski przyznał, że mimo starań komunistów pamięć o bohaterach przetrwała. – Nie udało się ich zniszczyć. Nie udało się wyprzeć z pamięci społecznej osób, którzy ośmielili się zanegować istniejącą, powojenną rzeczywistość. Była ona nie do przyjęcia dla polskiego narodu. Żołnierze Wyklęci w kategoryczny sposób powiedzieli „nie” dla zniewolonej i rządzonej przez komunistów Polski. Należy otwarcie mówić o ich bohaterstwie – podkreślił wojewoda świętokrzyski.
W uroczystościach pod pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach wzięli udział przedstawiciele władz centralnych, samorządowych, instytucji, stowarzyszeń, policji oraz wojska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie