Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod świętym Krzyżem ścięli głowę Matce Naturze! Kontrowersyjny happening obrońców Świętokrzyskiego Parku Narodowego (WIDEO, ZDJĘCIA)

Paulina Baran, Mateusz Bolechowski
W sobotę, 8 stycznia spod bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Hucie Szklanej wyruszył kondukt żałobny. Symboliczna Matka Natura ze związanymi rękami została poprowadzona na szafot. Kontrowersyjny happening miał charakter pokojowy, przygotowali go ekolodzy sprzeciwiający się wyłączeniu fragmentu Łyśca z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

W ramach protestu ścięli głowę Matce Naturze! Mocny happening pod Świętym Krzyżem

Sobotni happening miał charakter wydarzenia pokojowego, artystycznego i filozoficznego, zorganizowali go członkowie stowarzyszenia MOST, zaangażowani od dawna w obronę Łyśca (Świętego Krzyża) przed wyłączeniem ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W przedstawieniu wzięło udział około 30 osób, w tym profesjonalne tancerki i muzycy związani z Kolektywem Sztuka w Ruchu – Wachlarze Bojowe oraz grupą śpiewaczą Staynia. Kondukt żałobny wyruszył o godzinie 12.30 spod bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Hucie Szklanej. Matka Natura ze związanymi rękami prowadzona była na symboliczny szafot, który stanął przed Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Łyścu. Tam została wygłoszona mowa, następnie głowa Matki Natury została ścięta.

Wszystko w ramach protestu

Od kilku lat trwa spór o szczyt Łyśca. Rząd, mając poparcie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zamierza wyciąć z terenu parku 1,3 hektara terenu, w tym część zabudowań klasztornych. Ma zostać przejęty przez zgromadzenie Oblatów, o co zabiega ono od dłuższego czasu. W zamian Świętokrzyski Park Narodowy ma otrzymać ponad 60 hektarów lasu kilka kilometrów od obecnych granic parku. Sprzeciwiają się temu przyrodnicy i naukowcy, między innymi Rada Naukowa ŚPN, Polska Akademia Nauk i Państwowa Rada Ochrony Przyrody. Zwolennicy oddania zakonnikom terenu mówią o "dziejowej sprawiedliwości", przeciwnicy podkreślają, że zgodnie z prawem nie można wyłączyć z terenu parku narodowego żadnego fragmentu, jeśli trwale nie utracił ona walorów przyrodniczych i kulturowych.

Niedawno na biurko premiera Mateusza Morawieckiego trafiło rozporządzenie zmieniające granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jeśli zostanie podpisane, na co wiele wskazuje, wejdzie w życie po 14 dniach.

Od początku konfliktu o utrzymanie parku w obecnych granicach zabiega kieleckie stowarzyszenie Most. Po wyczerpaniu drogi urzędowej, organizuje artystyczny heppening, mający zwrócić uwagę na wyłączenie szczytu Łyśca z granic parku narodowego.

- W ciągu ponad dwóch lat wykorzystaliśmy wszystkie dostępne sposoby przeciwstawienia się temu bezprawiu. Teraz chcemy użyć języka sztuki, poezji, filozofii i piękna - wyjaśniał Łukasz Misiuna ze stowarzyszenia Most.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie