Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpułkownik Stanisław Poziomek, bohater wojenny z gminy Tarłów upamiętniony. Zobacz zdjęcia

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej podpułkownika Stanisława Poziomka. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej podpułkownika Stanisława Poziomka. Więcej na kolejnych zdjęciach. Fot. Gmina Tarłów
Podpułkownik Stanisław Poziomek, dowódca 304. Dywizjonu Bombowego w czasie II wojny światowej, pochodzący z Tarłowa, został upamiętniony w swojej rodzinnej miejscowości. Lotnik jest patronem tamtejszej drużyny harcerskiej.

W Tarłowie upamiętniono podpułkownika Stanisława Poziomka

W sobotę, 7 maja w Tarłowie uroczyście upamiętniono wybitną postać wojskowego, pochodzącego z tej gminy. Podpułkownik Stanisław Poziomek był dowódca dywizjonu lotniczego, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtutti Militari. Teraz ma swoją tablicę pamiątkową na terenie kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej.

Uroczystość upamiętniającą żołnierza pochodzące z Potoczka w gminie Tarłów, zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarłowskiej. Stanisław Poziomek urodził się w 1908 roku, poległ 11 kwietnia 1944 roku.

W latach 1937–1939 był słuchaczem Wyższej Szkoły Wojennej Warszawie. Po kampanii wrześniowej przedostał się do Anglii, gdzie od 14 listopada 1941 do 15 sierpnia dowodził dywizjonem 304, a następnie został przeniesiony do Inspektoratu Polskich Sił Powietrznych w Londynie. W trzeciej dekadzie kwietnia 1943, na wniosek generała Stanisława Ujejskiego, został przeniesiony do Stacji Zbornej Oficerów Rothesay. 14 września 1943 Naczelny Wódz generał Kazimierz Sosnkowski wyznaczył go na stanowisko zastępcy szefa sztabu Inspektora Polskich Sił Powietrznych. Później został awansowany na stopień podpułkownika. 11 kwietnia 1944 podczas wizytacji 304 dywizjonu bombowego w Chivenor zgłosił się jako „nadliczbowy” do składu załogi samolotu Vickers „Wellington”, która miała patrolować rejon Zatoki Biskajskiej i zwalczać niemieckie okręty podwodne. Podczas wykonywania zadania samolot został zaatakowany przez niemieckie myśliwce i zestrzelony. Zginęła cała załoga. Stanisław Poziomek został pochowany w Bilbao w Hiszpanii.

Po zakończeniu wojny, do Potoczka w gminie Tarłów wróciła jego żona. Przez kilka lat pracowała w tarłowskiej szkole podstawowej.

Zobacz galerię zdjęć z sobotniej uroczystości

Na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej przyjechała wnuczka Stanisława Poziomka- Katarzyna Rauszer de Bruijn.
- Bardzo się cieszę, jestem dumna i szczęśliwa, że mieszkają w tej gminie osoby, które pamiętają dziadka i śledzą jego losy, pielęgnują o nim pamięć - mówiła podczas uroczystości Katarzyna Rauszer de Bruijn.

W uroczystości udział wzięli też między innymi poseł Andrzej kryj, starosta opatowski Tomasz Staniek, przewodniczący Rady Powiatu Wacław Rodek, wójt gminy Tarłów Tomasz Kamiński, profesor Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, mieszkańcy gminy, harcerze, uczniowie i nauczyciele tarłowskiej szkoły.
- Upamiętniamy dziś żołnierza, który walczył o wolną Polskę poza jej granicami i w powietrzu oddał swoje życie, podobnie jak wielu polskich lotników- mówił poseł Andrzej Kryj.- Wolność mierzy się krzyżami, a one rozsiane są po całym świecie. Dzisiaj symbolicznie oddajemy hołd synowi ziemi tarłowskiej, który tą wierność rocie przysięgi wojskowej przypłacił ceną swojego życia.

Wójt Tarłowa Tomasz Kamiński dodał, że gmina wsparła Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarłowskiej w przygotowaniu tablicy pamiątkowej. Liczy, że świadomość o tej postaci będzie żywa w lokalnej społeczności.
- Mamy taką ważną osobę, która pochodzi z naszej gminy i walczyła o wolność całego narodu, nie tylko naszego. Warto tę osobę wyeksponować i pokazać lokalnej społeczności, że tak zacne osoby wywodzą się z tych terenów- mówił Tomasz Kamiński.

Zobacz galerię zdjęć z sobotniej uroczystości

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowuje film dokumentalny, opowiadający historię podpułkownika Stanisława Poziomka, który zaprezentowany ma zostać jeszcze w tym roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie