MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwójny jubileusz Dygasińskiego (zdjęcia)

MIO
Uroczyste nabożeństwo z okazji jubileuszów odprawił ksiądz kanonik Jan Staworzyński z lewej ojciec Leon Pokorski z klasztoru Franciszkanów – Reformatów na Mirowie.
Uroczyste nabożeństwo z okazji jubileuszów odprawił ksiądz kanonik Jan Staworzyński z lewej ojciec Leon Pokorski z klasztoru Franciszkanów – Reformatów na Mirowie. I. Imosa
Wielką fetą uczczono w piątek jubileusz 10 - lecia istnienia Gimnazjum nr 2 i 170 rocznicę urodzin pisarza Adolfa Dygasińskiego, który jest patronem szkoły.

Galę rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w kościele Św. Jana Ewangelisty i Apostoła celebrowane przez księdza kanonika Jana Staworzyńskiego - dziekana dekanatu pińczowskiego. W świątyni w szeregach stanęły bardzo liczne poczty sztandarowe i wiele pedagogów. Po liturgii uczniowie , nauczyciele, absolwenci i mnóstwo zaproszonych gości spotkało się w Belwederze, gdzie obchodom oficjalnym towarzyszyły wspaniałe występy artystyczne.
Jubileusz był okazja do wręczenia Odznak im. Adolfa Dygasińskiego, które wręczał starosta pińczowski Andrzej Kozera. Przy okazji włodarz powiatu podziękował redakcji Echa Dnia za inicjatywę remontu nagrobka Adolfa Dygasińskiego na warszawskich Powązkach. Dziękując za uznanie, prostujemy jednak to stwierdzenie, gdyż inicjatorem pomysłu odrestaurowania grobowca i wieńczącego go pomnika pisarza jest Jerzy Znojek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie a nasza rola ograniczyła się wyłącznie do jej rozpropagowania. Pomysł dyrektora Jerzego Znojka - jak zapewnia Sławomir Spaczyński, dyrektor Gimnazjum nr 2 i przewodniczący Obchodów Roku Dygasińskiego, będzie odrestaurowany kompleksowo i będzie to piękny gest uznania dla pisarza, jaki wniesie do stolicy Pińczów i Ponidzie.

Odznaki imienia Adolfa Dygasińskiego otrzymały osoby szczególnie zasłużone dla szkoły oraz kultury i oświaty. Otrzymali je między innymi wicewojewoda Piotr Żołądek, Dawid Glaudel analityk z centrali Banku PKO, organizujący w Gimnazjum nr 2 doroczne Ogólnopolskie Turnieje Wiedzy Ekonomicznej, Teresa Znojek zasłużona przewodniczka i inicjatorka wielu akcji o charakterze patriotycznym czy charytatywnym oraz Mariusz Powałkiewicz - przewodniczący NSZZ Solidarności i opiekun samorządu uczniowskiego. W sali odczytano list europosła Czesława Sikierskiego a wizytator Grażyna Kozioł w imieniu Kuratorium Oświaty wygłosiła wiele ciepłych słów na temat dokonań Gimnazjum nr 2 w Pinczowie

W drugiej części młodzież zaprezentowała dynamiczny program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem Izabeli Błyskun i Alicji Kowalskiej. Po jego zakończeniu, delegacje władz samorządowych, poczty sztandarowe szkół, organizacji młodzieżowych i społecznych złożyły kwiaty na cokole pomnika Adolfa Dygasińskiego, stojącym na skwerze przed Belwederem. Stad ruszył wielki jubileuszowy pochód przez centrum Pińczowa do gmachu szkoły, gdzie przygotowano piknik dla uczniów i zaproszonych gości. Było wielkie grillowanie i występy zespołów szkolnych. Jak tradycja każe, nie mogło zabraknąć wielkiego tortu. Okazałego jak osiągnięcia szkoły - chluby miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie