MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się najcenniejszym lekiem. Zostań krwiodawcą!

Opr. /IB/
Krwiodawcą może być osoba zdrowa - nie chorowała wcześniej na żołtaczkę, kiłę, nie choruje na choroby przewlekłe.
Krwiodawcą może być osoba zdrowa - nie chorowała wcześniej na żołtaczkę, kiłę, nie choruje na choroby przewlekłe. fot. archiwum
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza wszystkich do oddawania najcenniejszego leku. Zobacz o czym warto pamiętać.

Tu oddajemy krew

Tu oddajemy krew

Krew możesz oddać w: Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, ulica Jagiellońska 66; Oddział Terenowy Skarżysko - Kamienna, ulica Szpitalna 1; Odział Terenowy Sandomierz, ulica Schinzla 13; Oddział Terenowy Końskie, ulica Gimnazjalna 41 B; Oddział Terenowy Ostrowiec Świętokrzyski, ulica Szymanowskiego 11; Punkt Pobrań Starachowice, ulica Radomska 70 (tylko we wtorki).

Dobiegła końca Akcja Letnia Krew Darem Życia prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. 25 października nastąpi uroczyste podsumowanie wraz z wyróżnieniem najbardziej ofiarnych miejscowości.

- Zaczynamy już wyjazdy do szkół średnich. Zapraszamy również do Regionalnego Centrum w Kielcach i do naszych oddziałów terenowych - mówi Mirosława Kozak.

KTO MOŻE ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ?

Krwiodawcą może być osoba zdrowa - nie chorowała wcześniej na żołtaczkę, kiłę, nie choruje na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe, mająca ukończone 18 lat i posiadająca dowód osobisty lub nowe prawo jazdy. Wymagana waga: minimum 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem jest wykonany w ciągu ostatnich 6 miesięcy zabieg operacyjny, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być również kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.

DAWCA KROK PO KROKU

Jak informuje Mirosława Kozak, przy rejestracji każdy dawca otrzymuje "Kwestionariusz dla dawcy" - Bardzo proszę o rzetelne wypełnienie go - podkreśla. Następnie dawca oddaje próbkę krwi na morfologię i jest badany przez lekarza. Jeśli dawca nie będzie spełniał wymagań zdrowotnych niezbędnych do oddania krwi, zostanie umieszczony w rejestrze dawców zdyskwalifikowanych tymczasowo lub na stałe.

Po badaniu zakwalifikowany dawca otrzymuje talon na kawę lub herbatę, którą musi wypić przed oddaniem krwi, a następnie przechodzi do Pracowni Pobierania Krwi.

Podczas pierwszej wizyty można oddać 450 mililitrów krwi pełnej. Pobieranie trwa 8 - 10 minut. Każda porcja krwi lub osocza jest badania metodami i testami laboratoryjnymi najwyższej generacji, żeby była bezpieczna dla chorego.

Zgłaszając się następnym razem można oddać: - krew pełną (450 mililitrów) co 8 tygodni (kobiety cztery razy w roku, mężczyźni - osiem); - osocze metodą plamaferezy automatycznej (600 mililitrów) (co dwa tygodnie), zabieg trwa 40 minut,' - płytki krwi (przy użyciu separatora), zabieg trwa okolo godziny.

Ważne!

Ważne!

- Nie oddawaj krwi na czczo lub poinformuj o tym lekarza; - Nie spożywaj przed pobraniem krwi posiłków zbyt bogatych w tłuszcze; - Nie pij alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi; - Nawodnij dobrze organizm przed oddaniem krwi (wypij herbatę, wodę mineralną, sok); - Po oddaniu krwi uzupełnij zapas wody w organizmie, unikaj większego wysiłku fizycznego, nie dźwigaj ciężarów w ręce, z której pobrano krew.

TO WARTO WIEDZIEĆ

450 mililitrów stanowi jedyny 8 - 9 procent ogólnej objętości krwi krążącej u dorosłego człowieka. Organizm odtworzy bardzo szybko białka osocza i komórki krwi. Dawca w każdej chwili może wycofać zgodę na oddanie krwi, a po oddaniu może poinformować, że jego krew nie nadaje się do przetoczenia, jeśli przypomni sobie istotne w tej sprawie fakty. Dane krwiodawcy są traktowane poufnie. Każdy dawca może otrzymać wyniki badań, które zostały wykonane w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (poziom hemoglobiny, raz w roku całej morfologii krwi z rozmazem krwi obwodowej, grupy krwi, wynik badań w kierunku nosicielstwa wirusów HBV, HCV, HIV i testu na kiłę). W przypadku nieprawidłowych wyników badań, dawca jest wzywany do Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub najbliższego oddziału terenowego. Lekarz osobiście go informuje, wręcza wyniki badań i kieruje do specjalisty.

MITY NA TEMAT ODDAWANIA KRWI

Jak podkreślają pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, nie ma schorzeń wynikających z wieloletniego oddawania krwi, ani "przyzwyczajenia" organizmu. Prawie wszyscy dawcy czują się dobrze podczas i po pobraniu. Do rzadkości należy przejściowy krwiak (siniec) w miejscu wkłucia.

Lekkie dolegliwości żołądkowe, uczucie słabości występują zwykle u osób nadwrażliwych, przemęczonych, które poprzedniego dnia piły alkohol lub są na czczo. Te objawy mijają po krótkim odpoczynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie