Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokazano „Dzień Gniewu” kręcony w opactwie cystersów w Wąchocku [ZDJĘCIA}

Kazimierz Cuch
Główne role w spektaklu grają Radosław Pazura, jako przeor klasztoru i Rafał Gąsowski, jako gestapowiec
Główne role w spektaklu grają Radosław Pazura, jako przeor klasztoru i Rafał Gąsowski, jako gestapowiec Kazimierz Cuch
W zabytkowym wnętrzu i w najbliższym otoczeniu średniowiecznego opactwa cysterskiego w Wąchocku, najpierw nakręcono na przełomie czerwca i lipca, a następnie po raz pierwszy pokazano w czwartek 14 listopada spektakl Teatru Telewizji, „Dzień Gniewu”, według Romana Bransteattera.

Była to przedpremierowa prezentacja, gdyż widzowie w całej Polsce zobaczą spektakl w poniedziałek, 25 listopada. Na przedpremierowy pokaz przyjechali do Wąchocka: reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz, aktorzy: Radosław Pazura, Jan Marczewski i Zbigniew Moskal oraz autor wyjątkowej muzyki do spektaklu, Marcin Szczyciński.

Na widowni byli niektórzy statyści, grający w tym przedstawieniu i ich rodziny ze Starachowic, Wąchocka i Skarżyska Kamiennej. Pokaz odbył się w zabytkowym, klasztornym refektarzu (jadalni) i poprzedziło go zwiedzanie wąchockiego zabytku przez uczestników pokazu.

Esencja fabuły

Dramat Romana Brandstaettera, w reżyserii Jacka Raginisa- Królikiewicza opowiada o czasach II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów. Jeden z ocalałych Żydów, Emanuel Blatt, otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie, sąsiadującym z żydowskim gettem.

Wie o tym dowódca esesmanów, gestapowiec Born, prywatnie kolega ojca przeora tego klasztoru, jeszcze z czasu wspólnych studiów seminaryjnych we Włoszech. Przeor zostaje postawiony przed dylematem, czy wydać ukrywającego się Żyda i ocalić życie, czy nie ulec i narazić się na śmierć. W spektaklu, prócz analizy psychologicznej głównych postaci, wspaniale zagranych przez Radosława Pazurę i Rafała Gąsowskiego, młodego aktora z Teatru Wiersza lin w Supraślu, jest wiele drastycznych scen okupacyjnych, z udziałem licznych statystów.
Jedną z głównych, zbiorowych postaci misterium jest chór zakonników, który słowami psalmów komentuje wojenną rzeczywistość i wyraża lęk przed cierpieniem i śmiercią.

Obsada aktorska spektaklu

Radosław Pazura- przeor, Rafał Gąsowski- esesman Born, Jan Marczewski- Emanuel Blatt, uratowany Żyd, Natalia Rybicka jako Julia Chomin, Daniel Olbrychski jako konspirator, Zbigniew Moskal, Marek Nędza, Michał Barczak, Przemysław Dakowicz- jako ojcowie zakonni, Krzysztof Szczerba jako furtian klasztoru,

Bartosz Warwas i Piotr Kococik jako esesmani. W spektaklu występuje też wielu statystów, w tym pięcioro dzieci.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie