Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzywnica, powiat starachowicki. Wybuch w kominku po nagromadzeniu się ciśnienia w przewodzie. Poparzona kobieta w ciąży i dwoje dzieci

Elżbieta Zemsta
Elżbieta Zemsta
Do groźnego zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie, 7 października w jednym z domów w miejscowości Pokrzywnica w gminie Pawłów (powiat starachowicki). Po nagromadzeniu się ciśnienia w przewodzie kominowym doszło do wybuchu wewnątrz kominka. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży i dwoje dzieci.

Wybuch w kominku po nagromadzeniu się ciśnienia w przewodzie. Poszkodowana kobieta w ciąży i dwoje dzieci

O zdarzeniu straż pożarną powiadomiono przed godziną 14 w sobotnie popołudnie. Na miejsce pojechało w sumie sześć zastępów straży pożarnej ze Starachowic i okoliczne Ochotnicze Straże Pożarne.

- Okazało się, że prawdopodobnie na skutek nagromadzenia ciśnienia w przewodzie kominowym doszło do wybuchu w kominku – informował starszy kapitan Marcin Bajur, rzecznik prasowy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

W trakcie wybuchu w domu przebywało w sumie siedem osób, wszystkie opuściły budynek przed przybyciem wozów strażackich. - Strażacy na miejscu udzielili pierwszej pomocy trojgu poszkodowanym: kobiecie w ciąży i dwójce dzieci. Wszyscy doznali poparzeń. Po przybyciu załogi karetki pogotowia ranni trafili pod ich opiekę – dodawał Marcin Bajur.

Rusza sezon grzewczy. Strażacy przypominają: czas na czyszczenie przewodów kominowych i instalacje czujek

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym, strażacy przypominają, że według przepisów budowlanych, przewody kominowe powinny być sprawdzone przez kominiarzy raz w roku. Czyszczenie przewodów leży w gestii właściciela nieruchomości. Eksperci zalecają, aby tam, gdzie dom ogrzewany jest węglem lub drewnem przewody czyścić co trzy miesiące, czyli cztery razy do roku. Cena za usługę zamyka się w granicach od 100 do 200 złotych.

Warto też po raz kolejny zaapelować o montaż czujek dymi i tlenku węgla w swoich domach. W sezonie grzewczym wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla z pieców opalanych drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Czad jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku, dlatego jest szczególnie niebezpieczny. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach. Objawami zatrucia tlenkiem węgla są zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona praca serca. Przed tym czego sami nie wyczujemy, dopóki nie wystąpią u nas objawy zatrucia, ostrzec może nas czujka. Urządzenie nie jest duże, nie jest drogie, a może uratować życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie