Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polędwiczka wieprzowa w panierce panco na risotto z Hotelu Tęczowy Młyn

/esw/
- Polędwiczka wołowa na risotto to ciekawa propozycja na świąteczne danie. Wspaniale komponuje się z sosem jabłkowo-piernikowym, który dosładzamy tylko wtedy, gdy używamy kwaśnego jabłka - mówi Mirosław Ciołak, szef kuchni Hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach.
- Polędwiczka wołowa na risotto to ciekawa propozycja na świąteczne danie. Wspaniale komponuje się z sosem jabłkowo-piernikowym, który dosładzamy tylko wtedy, gdy używamy kwaśnego jabłka - mówi Mirosław Ciołak, szef kuchni Hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach. Dawid Łukasik
Polędwiczkę wieprzową w panierce panco na risotto z sosem jabłkowo-piernikowym poleca Mirosław Ciołak, szef kuchni kieleckiego Hotelu Tęczowy Młyn.

[galeria_glowna]
Składniki na 2 porcje:
mięso: 180 gramów polędwiczki wieprzowej, 1 kromka jasnego, pszennego pieczywa, 2-3 gałązki pietruszki, 4-5 listków świeżej bazylii; marynata: 3 łyżki oleju, 3 łyżki musztardy, 3 łyżeczki wody gazowanej, sól, pieprz, sproszkowana papryka czerwona, zioła prowansalskie; risotto: 100 gramów bekonu, 500 gramów ryżu, 100 gramów parmezanu, woda; sos: 1 jabłko, 1 gruszka, sok z połowy cytryny, 100 mililitrów śmietanki 30 procent, przyprawa do piernika, cukier do smaku.

Sposób przygotowania:

1. Do miseczki wlewamy olej, wodę mineralną i musztardę. Dodajemy przyprawy i całość dokładnie mieszamy, by uzyskać jednolitą masę. Tak przygotowaną marynatą zalewamy oczyszczone kawałki polędwiczki wieprzowej i odstawiamy w chłodne miejsce na 2-3 godziny. Jeśli możemy, mięso najlepiej zamarynować dzień wcześniej i zostawić na noc w lodówce.

2. Bekon kroimy w cienkie paseczki i podsmażamy na patelni. Po chwili dodajemy ryż i całość mieszamy. Podsmażamy razem, aż ryż zacznie skwierczeć i wlewamy szklankę wody. Gdy cała zostanie wchłonięta, dolewamy kolejną porcję wody. Czynność powtarzamy, aż ryż będzie miękki. Pod koniec dodajemy starty parmezan i mieszamy risotto.

3. Polędwiczkę podsmażamy z obu stron po około 2-3 minuty. Pszenne pieczywo kroimy na mniejsze kawałki, dodajemy pietruszkę i bazylię i przy pomocy blendera rozdrabniamy. Podsmażone mięso dokładnie obtaczamy w panierce i wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 160 stopni. Pieczemy 10 minut. Po wyjęciu z piekarnika kroimy na plastry o grubości 1,5 centymetra.

4. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju. Jabłko i gruszkę obieramy, ścieramy na grubych oczkach tarki i wkładamy na patelnię. Od razu skrapiamy sokiem z połowy cytryny. Następnie dodajemy śmietankę, mieszamy i podsmażamy przez chwilę. Po 2-3 minutach przekładamy do pojemnika, ucieramy na gładką masę i przez sitko przelewamy na patelnię. Masa powinna być gładka. Przed końcem smażenia dodajemy przyprawę do piernika.

Dobra rada:
Dodanie gazowanej wody mineralnej do marynaty sprawi, że olej i musztarda łatwiej się połączą. Dzięki temu otrzymamy jednolitą, gładką masę do zamarynowania mięsa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie