Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechniki będą współpracować z wojskiem

DPI MON, pio
Po jednej stronie stołu przedstawiciele resortu obrony narodowej i wojska, po drugiej rektorzy uczelni technicznych.
Po jednej stronie stołu przedstawiciele resortu obrony narodowej i wojska, po drugiej rektorzy uczelni technicznych. archiwum
Spotkanie ministra obrony z rektorami uczelni technicznych

Profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej wziął udział w spotkaniu ministra obrony narodowej z przedstawicielami uczelni technicznych z całego kraju.

- Politechniki, tak jak cała polska nauka, są predestynowane, aby podjąć współpracę z wojskiem. Wierzę, że będzie ona korzystna dla obu stron, a także dla polskiego przemysłu - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas spotkania z rektorami uczelni technicznych.

W trakcie spotkania, które odbyło się pod koniec lutego, podpisano Porozumienie o współpracy między Ministrem Obrony Narodowej i Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Porozumienie to ma na celu większe zaangażowanie środowiska naukowego polskich uczelni technicznych w proces modernizacji Sił Zbrojnych oraz zacieśnianie współpracy międzyuczelnianej. Ma to na celu zwiększenie konkurencyjności polskich uczelni w procesie realizacji krajowych i międzynarodowych projektów badawczych i rozwojowych z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa.

Profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, będący jednocześnie przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych podziękował za spotkanie.

- Chcemy się w to współdziałanie bardzo aktywnie włączyć. Potencjał jest bardzo duży, bo widzimy zupełnie nowe nastawienie resortu obrony narodowej. I za to serdecznie dziękujemy - mówił profesor Więckowski.

W spotkaniu wziął udział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generał Mieczysław Cieniuch. Zachęcał rektorów do współpracy w obszarach ważnych dla nowoczesnego wojska, między innymi informatyki, łączności, kryptografii czy mechaniki. W ocenie szefa Sztabu Generalnego polskie uczelnie są w stanie konkurować z najlepszymi na świecie. Generał Mieczysław Cieniuch przypomniał również o polskim zaangażowaniu w międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe, realizowane między innymi przez Europejską Agencję Obrony, natowskie projekty Smart Defence czy unijną inicjatywę Pooling and Sharing.

- Bardzo dobrze oceniam nasze spotkanie. Rozmawiamy o konkretnych sprawach. Warto o sobie wiedzieć jak najwięcej - do tej pory mało o sobie wiedzieliśmy. Warto stwarzać mechanizmy wymiany informacji tak, aby mapa możliwości mogła się spotkać z mapą potrzeb - podsumował spotkanie minister Tomasz Siemoniak.

W spotkaniu wziął udział profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnie techniczne reprezentowali także: profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, profesor Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej, profesor Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

W spotkaniu wzięli udział także podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej do spraw uzbrojenia i modernizacji Waldemar Skrzypczak, a także dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego Stanisław Walicki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie