Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poliwka z lebiodo najsmaczniejszą zupą Sandomierszczyzny (PRZEPIS)

Małgorzata Płaza
Zwycięska reprezentacja miasta i gminy Koprzywnica.
Zwycięska reprezentacja miasta i gminy Koprzywnica. Małgorzata Płaza
14. edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” odbyła się w niedzielę w Zamku Kazimierzowskim. Jak co roku do rywalizacji stanęły reprezentacje gmin powiatu. Tym razem ocenie poddawane były zupy - tradycyjne, typowe dla Sandomierszczyzny. Poliwka z lebiodo przygotowana przez przedstawicielki gminy Koprzywnica wygrała rywalizację o „Srebrną Chochlę”.

Zwycięska zupa przyrządzona została z liści lebiody.

- Robi się ją na „poliwce”, czyli na wodzie, w której wcześniej gotowane były kluski. Do „poliwki” wrzucamy cebulę i pocięte liście łobody (lebiody). Zupę doprawiamy maślanką i solą, a podajemy z ziemniakami i jajkiem albo z chlebem - mówiła Halina Knap z Koła Gospodyń Wiejskich w Sośniczanach w gminie Koprzywnica.

Zupa została nagrodzona po raz drugi. Wcześniej otrzymała „Moździerz Mnicha” w koprzywnickim konkursie Złote Jadło Cysterskie.

Gmina Dwikozy przygotowała na konkurs kapuśniak z żeberkami, zaprawiony śmietaną.
– To zupa zdrowa i bardzo pożywna – przekonywały Elżbieta Antończyk i Ewa Placek z Koła Gospodyń Wiejskich w Dwikozach.

Stowarzyszenie „Gorzyczanie z sercem do ludzi”, reprezentujące gminę Samborzec, zgłosiło do konkursu krupnik, jak mówiły panie, ugotowany według przepisu praprababci.
- Kiedyś ta zupa nazywała się „krupy”. Gotuje się ją na wiejskiej kurze, a dodaje się do niej grubą kaszę. Charakterystyczny dla naszego przepisu jest dodatek goździków – opowiadały Magdalena Szubstarska i Teodozja Łukawska.

Zalewajka, propozycja gminy Obrazów, to także bardzo tradycyjna, prosta zupa.
- Robimy ją na wywarze z mięsa i warzyw, do którego później dodajemy biały barszcz oraz podsmażoną kiełbasę z cebulą - wyjaśniła Edyta Kiliańska ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dębiany.

Każda gmina oprócz zupy przygotowała inne smakołyki. Na stoiskach były między innymi ciasta, wędliny, pierogi, soki i nalewki, a także owoce. Zgromadzona publiczność mogła wszystkiego popróbować.

Na scenie wystąpił zespół Dwikozianie.
- Od początku konkursu, od 2003 roku, przyświeca nam ten sam cel: popularyzowanie i promowanie tradycyjnej kuchni naszego regionu. Jest ona częścią dziedzictwa kulturowego - powiedziała Iwona Łukawska, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Przepis na poliwkę z lebiodo

Składniki:
1 litr maślanki
3 garście młodych liści łobody

Składniki na poliwkę:
1 litr wody
mąka
sól
1 mała cebula

Na poliwce gotować przez 10 minut pocięte listki łobody. Maślankę trochę posolić do smaku i zahartować wrzątkiem. Wlać do gotującej się poliwki, wyjąć cebulę. Pogotować przez chwilę.

„Poliwke z lebiodo podawano z chlebem. Zazwyczaj do smaku dodawano śmietanę i jajka na twardo. Powszechnie znane było jadanie poliwki z ziemniakami. Jeżeli była podawana na świeżym powietrzu, przy pracach polowych, dodatkowo oprószano ją świeżym czosnkiem z łąki. Poliwka z lebiodo była codzienną, tradycyjną zupą” – napisały w opisie autorki przepisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie