Półmaraton Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Trasa była bardzo ciężka

Paulina Baran
Ponad 21 - kilometrową trasę pokonało 91 zawodników. . Choć pot lał się po plecach i  doszło do upadków, biegacze podkreślają, że było warto.
Ponad 21 - kilometrową trasę pokonało 91 zawodników. . Choć pot lał się po plecach i doszło do upadków, biegacze podkreślają, że było warto. archiwum prywatne
91 zawodników pokonało ponad 21 - kilometrową trasę. Choć pot lał się po plecach i doszło do upadków, biegacze podkreślają, że było warto.

Godzina, 34 minuty i 23 sekundy - tyle czasu zajęło 23 - letniemu Sylwestrowi Lepiarzowi pokonanie Półmaratonu Gór Świętokrzyskich. Drugi na metę przybiegł 24 - letni Damian Stachura, który pokonał 21, 5 kilometra w godzinę, 34 minuty i 24 sekundy. Minutę więcej potrzebował 30 - letni Michał Jegieło. Najstarszy zawodnik, który wystartował w Półmaratonie to 70 - leni Jan Gronski.

W niedzielę zorganizowano także Dymarkowe Nordic Walking -  nie starożytne a współczesne świętowanie Dymarek.
W niedzielę zorganizowano także Dymarkowe Nordic Walking - nie starożytne a współczesne świętowanie Dymarek. archiwum prywatne

Trasa była piękna ale też wymagająca
91 zawodników pokonało prawdziwie górskie przewyższenia związane z podbiegiem na najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich (Góra Witosławska - 491 metrów nad poziomem morza, Szczytniak - 554 metrów nad poziomem morza, Góra Jeleniowska - 535 metrów nad poziomem morza, Kobyla Góra - 391 metrów nad poziomem morza, Święty Krzyż (Łysa Góra)- 595 - metrów nad poziomem morza. Meta Półmaratonu miała miejsce w Nowej Słupi na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego. Wszyscy dostali pamiątkowe medale, puchary i nagrody oraz wzięli udział we wspólnym ognisku z kiełbaskami.

Było kilka potłuczeń
Półmaraton Gór Świętokrzyskich to trzeci bieg zorganizowany w ramach Biegów Dymarkowskich, których organizatorem jest Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi, a współorganizatorem Stowarzyszenie Biegacz Świętokrzyski. Jak mówi prezes Stowarzyszenia Jacek Wiatrowski, choć pogoda była wręcz wymarzona do biegania to kilka osób niestety przewróciło się na trasie. Na szczęście obyło się bez złamań. Ciekawostką jest to, że siedmiu zawodników wzięło udział w trzech biegach - dwóch, które odbyły się w sobotę (Pięciokilometrowym „Biegu Emeryka”, 10 - kilometrowej „Dysze Hutnika”) oraz w Półmaratonie. Łącznie pokonali więc w ciągu dwóch dni 36, 5 kilometra.