Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomarańczowe zdrowie

Anna Niedzielska
archiwum
Marchew jest tak tanim i powszechnie dostępnym warzywem, że przez to jej nie doceniamy. Szczególnie zimą warto częściej ją serwować, bo zarówno surowa jak i gotowana jest dla nas skarbnica witamin i mikroelementów.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Korzeń marchwi łatwo gromadzi toksyny zawarte w ziemi, wodzie i powietrzu. Dlatego należy spożywać tylko marchew pochodzącą z nieskażonych terenów lub z ekologicznych upraw.

Co takiego jest w marchwi? Przede wszystkim dużo beta-karotenu - barwnika nadającego jej pomarańczowy bądź czerwony kolor. Z niego nasz organizm potrafi uzupełnić zapasy witaminy A, która odpiera ataki bakterii i wirusów, poprawia wzrok i jest silnym przeciwutleniaczem, co sprawia, że chroni nas przed nowotworami.
Korzeń marchewki jest bogaty także w witaminy B1, B2, PP, K i C. Wszystkim dbającym o urodę i sylwetkę marchew dostarcza ważnych związków mineralnych, takich jak wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, molibden, magnez, jod oraz potas - to im właśnie zawdzięczamy jędrne ciało, piękną cerę i karnację skóry oraz zdrowe i mocne włosy i paznokcie. Flawonoidy zawarte w marchwi działają przeciwskurczowo na naczynia krwionośne. Marchew wpływa również na obniżanie poziomu tłuszczów we krwi, a zawarta w niej celuloza pomaga pozbyć się szkodliwego cholesterolu - co czyni ją to skuteczną ochroną przed miażdżycą i chorobami wieńcowymi.
MARCHEW SUROWA
Marchew surowa, w różnej postaci - przegryzana w całości, jako surówka czy sok, poprawia przemianę materii i działa moczopędnie, wiatropędnie oraz przeciwskurczowo. Jej częste spożywanie zalecane jest przy miażdżycy, niedokrwistości, w czasie ciąży, przy wyczerpaniu pochorobowym i zaburzeniach trawiennych.

Świeży sok z korzenia marchwi szczególnie wskazany jest przy zaburzeniach trawiennych u małych dzieci - zwłaszcza, gdy nie są karmione naturalnie - oraz jako bomba witaminowo - mineralna dla dzieci słabych, z objawami niedożywienia lub po długotrwałych zatruciach. Podaje się go także dla wzmocnienia organizmu i zwiększenia jego odporności. Używany jako płukanka do gardła sok świeżo wyciśnięty z marchwi ma działanie odkażające i dezynfekujące.

I GOTOWANA
Jednak marchew surowa jest o wiele bardziej ciężko strawna od gotowanej. Dlatego warto używać tego warzywa jako składnika zapiekanek, zup, bukietu warzyw czy sufletów. Podczas gotowania marchewka niewiele traci ze swoich dobroczynnych właściwości - wypłukuje się z niej witamina C, obniża również zawartość niektórych mikroelementów. Jednak równocześnie po dodaniu do jarzynki czy zupy odrobiny tłuszczu zawarte w korzeniu witaminy A i E o wiele lepiej wchłaniają się do naszego organizmu.

Na gotowaną marchew powinny jednak uważać osoby chore na cukrzycę - ponad trzykrotnie w porównaniu do surowej wzrasta jej indeks glikemiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie