MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomaszerowali szlakiem powstańców styczniowych

Andrzej Nowak
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, która nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego, wystąpili ze spektaklem o powstańcach.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, która nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego, wystąpili ze spektaklem o powstańcach. Andrzej Nowak
Mimo silnego mrozu, blisko 150 osób uczestniczyło w czwartym Rajdzie Szlakiem Powstańców 1863, którego finał odbył się w Nowej Słupi.

Uczestnicy rajdu zaliczali jedną z trzech wyznaczonych tras, z których każda kończyła się w Nowej Słupi. Pierwsza autokarowo-piesza przebiegała z Nowej Słupi, poprzez Łagów, Bardo, druga - autokarowo-piesza z Kielc, poprzez Hutę Szklaną, Święty Krzyż, trzecia - piesza od Trzcianki poprzez Święty Krzyż.

- Mróz nie był nam straszny, chociaż młodzi ludzie mogli sobie uprzytomnić, w jakich warunkach walczyli powstańcy - powiedział na mecie prezes Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, jeden z organizatorów, Tomasz Lato. - Na szczęście obeszło się bez żadnych nieprzyjemnych zdarzeń. Młodzież wiedziała, jak ma się zachowywać.

Pomagali przewodnicy, opiekunowie

W rajdzie wzięli udział uczniowie z ośmiu szkół średnich: Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, III LO z oddziałami integracyjnymi imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, Zespołu Szkół w Nowej Słupi, Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Słupi, Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach, Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi. - W przyszłym roku będzie okrągła, 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego- powiedział Wiesław Ochmanowski z kieleckiego "mechanika". - Już teraz przygotowujemy się do jubileuszu. Dlatego mimo mrozów, chętnie wzięliśmy udział w rajdzie.

Podsumowaniom rajdu towarzyszyły występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, która nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego. Ciekawą prelekcję na temat Zdzisława Skłodowskiego, wujka Marii Skłodowskiej-Curie i jego związków z powstaniem styczniowym na Kielecczyźnie wygłosiła Elżbieta Stec, członek Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska. Odbyły się też finały konkursów: plastycznego oraz wiedzy o powstaniu styczniowym. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie