Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 lat temu umarli na cholerę. Teraz ich kości poniewierają się po piaskowni

Rafał Banaszek
Około 100 metrów od miejsca, gdzie znaleziono ludzkie kości, stoi krzyż drewniany z 1896 roku, który prawdopodobnie jest symbolem przejścia epidemii cholery przez Bebelno.
Około 100 metrów od miejsca, gdzie znaleziono ludzkie kości, stoi krzyż drewniany z 1896 roku, który prawdopodobnie jest symbolem przejścia epidemii cholery przez Bebelno. Rafał Banaszek
Znalezione w gminie Włoszczowa fragmenty ludzkich szkieletów nie należą do żołnierzy z II wojny światowej - to raczej cmentarz choleryczny.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach uważa, że odkopane w powiecie włoszczowskim ludzkie szczątki mogą liczyć nawet około 100 lat. Prawdopodobnie należą do praprzodków, którzy pod koniec XIX wieku umarli na cholerę i pogrzebano ich za wsią.

W środę pisaliśmy o wstrząsającym znalezisku ludzkich szczątków na granicy gmin Włoszczowa i Radków. Natrafili na nie przypadkowo mieszkańcy Bebelna, którzy wydobywali piasek z pobliskiej wydmy. Kości były niszczone i poniewierały się po piaskowni. O sprawie nie została poinformowana policja, urzędy gmin - nikt. Wszystko trzymane było w tajemnicy. O tej szokującej sprawie poinformował nas dopiero mieszkaniec… Warszawy.

Brakowało wojennych dowodów

Po naszej interwencji policja z prokuratorem udała się na oględziny tego miejsca jeszcze w środę wieczorem. Czynności operacyjne trwały całą noc. Sprowadzono biegłego anatomopatologa, który potwierdził, że są to szczątki ludzkie. Ich wiek określił wstępnie na co najmniej kilkadziesiąt lat. - Przy kościach brakowało nam jednak rzeczy związanych z II wojną światową - mówi Andrzej Dusza, oficer prasowy włoszczowskiej policji. To raczej wykluczało wersję, że mogą tu spoczywać jacyś żołnierze. O pomoc w rozwikłaniu tej historycznej zagadki poproszono Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

Cmentarz choleryczny?

- Przybyły na miejsce archeolog Daniel Czernek stwierdził, że kości mogą liczyć około 100 lat. Najbardziej prawdopodobną wydawała się wersja, że należą do ludzi, którzy zmarli na cholerę i zostali pochowani za wsią - opowiada Andrzej Dusza. Symbolem tego wydarzenie jest najprawdopodobniej wstawiony przy drodze krzyż drewniany z 1896 roku.

Nie wolno się zbliżać!

Podczas całonocnych i dziennych czynności policyjnych, które trwały 18 godzin, odkryto fragmenty szkieletów co najmniej dwóch osób. Policja oznakowała teren taśmą i zapowiada, że będzie go monitorować aż do ostatecznego wyjaśnienia sprawy. Jednocześnie apeluje do mieszkańców Bebelna i okolic, żeby nie zbliżali się do tego miejsca, choćby ze względów sanitarnych.

Więcej w piątek w Echu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie