MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 2 kilometry akt pracowniczych w Archiwum Akt Pracowniczych w Starachowicach

Kazimierz CUCH [email protected]
Archiwum mieści się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.
Archiwum mieści się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Kazimierz Cuch
Kilkuset potencjalnych emerytów, z dwóch województw, szuka co roku informacji o swojej pracy i zarobkach w Archiwum Akt Pracowniczych w Starachowicach. Te dane są im konieczne do naliczenia emerytury lub renty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Archiwum funkcjonuje od 2004 roku, od dnia faktycznego przekazania archiwum zakładowego spółki Inwest Star, które zawierało akta płacowe i osobowe byłych pracowników FSC Starachowice, Zakładów Starachowickich Star S.A i Inwest Star S.A.

Pierwszym zarządcą archiwum było starachowickie, miejskie Przedsiębiorstwo Usługowo Remontowe KomPUR. Gdy to przedsiębiorstwo upadło, zostało zlikwidowane, archiwum przejęła Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach i prowadzi do dziś.

Przez 11 lat zasoby archiwum powiększyły się o akta osobowe i płacowe kolejnych 43 przedsiębiorstw i instytucji z terenu województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Są tu akta firm ze Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Kielc, Końskich, Staszowa, Stąporkowa, Kunowa, Dębskiej Woli, a nawet Tczowa w województwie mazowieckim. Łącznie na regałach mają długość 2 kilometrów.

Bez zysku, z zaangażowaniem

W początkowych latach działalności, archiwum przynosiło zysk. Mimo wzrostu zasobów archiwalnych, przez ostatnie pięć lat jest to już prawie działalność charytatywna. Taką opinię ma o tym Ryszard Nosowicz, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Starachowicach. Co roku spada liczba potencjalnych emerytów, szukających danych.

Największym zainteresowaniem cieszy się dokumentacja płacowa: zaświadczenia o wysokości zarobków; akta osobowe, w tym świadectwa pracy, angaże pracownicze, przebiegi zatrudnienia oraz dokumentacja, dotycząca wykonywania pracy w warunkach szkodliwych i szczególnych.

-Pracownicy archiwum wiedzą, że zbierane przez nich dane są sprawą bardzo istotną dla przyszłych emerytów. Niezwykle precyzyjnie przeprowadzają kwerendy archiwalne. Jedyną przeszkodą jest stan przekazanych dokumentów przez upadające zakłady, instytucje i przedsiębiorstwa- dodaje prezes Nosowicz.

Różna jakość dokumentów

Na te 44 zespoły archiwalne składają się dokumenty w różnym stopniu kompletności. Wiele do życzenia pozostawia dokumentacja upadłych, mniejszych firm, jak na przykład Spółdzielni Transportu Wiejskiego- Transport Spedycja "PROSPED" oraz PSS " Społem" w Starachowicach. Jako przechowawca akt, archiwum nie mam wpływu na stan i kompletność przekazanych mu dokumentów.

-Dla pracowników archiwum najważniejsza jest cierpliwość i otwartość na problemy, z jakimi przychodzą klienci. Imiennie chcę wymienić i pochwalić Annę Ulichnowską, która pracuje w archiwum od 11 lat. Od niedawna pracuje tam Tomasz Sokół, absolwent studiów archiwistycznych, który profesjonalnie porządkuje akta - chwali swoich podwładnych prezes.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie