MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 40 osób wzięło udział w I Powiatowym Przeglądzie Gawędziarzy (zdjęcia)

Lidia Cichocka
Reprezentacja gminy Bieliny – uczniowie, którzy spodobali się na gminnym dniu tradycji.
Reprezentacja gminy Bieliny – uczniowie, którzy spodobali się na gminnym dniu tradycji. Aleksander Piekarski
Gawędziarze świętokrzyscy spotkali się w "Niemczówce" w Chęcinach. Ponad 40 osób wzięło udział w I Powiatowym Przeglądzie Gawędziarzy "Godki spod Łysicy".
Powiatowy Przegląd Gawedziarzy

Powiatowy Przegląd Gawędziarzy

- Chętnych było jeszcze więcej, ale grypa przerzedziła szeregi - mówiła Agnieszka Olech. Przed publicznością zebraną w zabytkowej Niemczówce występowali uczniowie i dorośli ze wszystkich gmin powiatu kieleckiego. Na przegląd przygotowali gawędy, opowiadania powtarzane z pokolenia na pokolenie oraz teksty znanych gawędziarzy regionu świętokrzyskiego.

Dorota Pietrus i Maciej Rączka przygotowali tekst gwarowy o przygotowaniach do świąt. - Czasami łamał mi się na nim język - przyznała Dorota, uczennica III klasy gimnazjum w Wolicy. Strój pożyczyła od pani z zespołu.

Silną reprezentację wystawiła gmina Bieliny. Uczniowie gimnazjum występowali tam na VI Dniu Tradycji i kultury gminy i głosami publiczności zostali wytypowani do pokazania się w Chęcinach. Ania Armata z Makoszyna wystąpiła jako czarownica z godki Ozgi Michalskiego. Dla Ani taki występ to nie pierwszyzna. - Od podstawówki ćwiczę tę rolę - mówiła z uśmiechem.

Bardzo zadowolona z przeglądu była Ewa Siudajewska, laureatka ogólnopolskich konkursów gwarowych: - Dobrze, że jest okazja do poznania tylu utalentowanych ludzi, dobrze, że chwalimy się naszą gwarą. Pamiętam jak 10 lat temu nikt nie chciał słuchać o ratowaniu naszego język a teraz uczy się go młodzież, przypominają sobie starsi.

Ewie Siudajewskiej było tym bardziej miło, że uczestnicy przeglądu, który zorganizowało starostwo powiatowe cytowali także utwory jej mamy, Anny Kowalskiej. - Taki przegląd to bardzo dobry sposób na popularyzację tradycji gawędziarstwa i bajania, autentyczną, świętokrzyską gwarą. W tych tekstach są tradycje wiejskie, życie codzienne, zwyczaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie