Ponad tysiąc osób wystartowało w Biegu Niepodległości w Kielcach. Brałeś udział w tym wydarzeniu? Szukaj się na zdjęciach

Dorota Kułaga
od 16 lat
Ponad tysiąc osób wystartowało w Biegu Niepodległości, który w niedzielę, 12 listopada, odbył się w Kielcach. Jego uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy - o długości 1918 metrów i 10 kilometrów. Bieg główny wygrał Tomasz Biskupski (Zabiegani w Kielcach) z wynikiem 31:52.

Tomasz Biskupski wygrał Bieg Niepodległości w Kielcach

Tomasz Biskupski wygrał zgodnie z oczekiwaniami. Drugie miejsce zajął Aleksander Dragan - 31:57, trzecie Michał Bąk (Czarnecki Run Team) - 33:09. Bieg miał międzynarodową obsadę. Na dziesiątej pozycji sklasyfikowany został Hiszpan Santi Llamas (SISU Team) - 35:57. Startowali też dwaj zawodnicy z Niemiec i jeden ze Stanów Zjednoczonych.

-Jak to w Kielcach, biegło się bardzo ciężko. Tym bardziej, że Olek Dragan od początku mocno naciskał, narzucił szybkie tempo. Tak naprawdę losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na ostatnich metrach. Trzeba się było mocno zebrać, żeby zwyciężyć. W sobotę wygrałem bieg na 10 kilometrów na ciężkim terenie. Tym bardziej cieszę się, że w niedzielę udało się zwyciężyć na trudnej trasie i z wymagającym rywalem. Są dziś ze mną żona i córka, cieszę się, że mnie wspierały. Podobnie jak grupa Zabiegani w Kielcach. Czuję ich wsparcie i to niesie na trasie

- mówił na mecie zwycięzca Tomasz Biskupski.

Zobacz zdjęcia z biegu

-Było zimno, ale ja lubię takie warunki. Uzyskałem przyzwoity wynik, w okolicach 33 minut. Jestem zadowolony - mówił Michał Bąk z Chełmiec z gminy Strawczyn, który Bieg Niepodległości w Kielcach ukończył na trzeciej pozycji.

Wśród kobiet najlepsza była Anna Pawlikowska (Czarnecki Run Team) - 39:57. Na drugiej pozycji sklasyfikowana została Barbara Przeworska - 40:01, a na trzeciej Wioletta Kierczyńska - 40:07.

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy razem na kolejnym świętokrzyskim Biegu Niepodległości. Jest duża frekwencja. Z determinacją, z wielką pasją biegniemy dla Niepodległej. Każdy dostaje medal, każdy jest zwycięzcą. Ale najważniejsze jest to, że w ten sposób czcimy naszą niepodległość

- mówił nam wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W biegu tym wzięły udział znane osoby, między inny wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki, byli znakomici kolarze, olimpijczycy - Tomasz Brożyna i Zbigniew Piątek oraz obecny reprezentant Polski Piotr Brożyna. Dodajmy, że Zbigniew Piątek to burmistrz Piekoszowa, jako kolarz nazywany był profesorem peletonu. Tomasz Brożyna jest selekcjonerem kadry narodowej w kolarstwie szosowym elity mężczyzn. Był też Łukasz Dudała, prezes Cyclo Korony Kielce.

Organizatorem biegu był Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Stowarzyszenie SIEBIEGA.