Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponidziańskie przesilenie słońca, czyli szaleństwa najkrótszej nocy

/MIO/
Teatr Ognia Enzonda zachwycił imponującym pokazem tańca.
Teatr Ognia Enzonda zachwycił imponującym pokazem tańca. Paweł Bochniak
Szalenie zróżnicowany, ale i większy aniżeli w latach poprzednich rozmach miały na Ponidziu obchody słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca. Obrzędowość związana z tą data fetowano w Chrobrzu, w Bogucicach i w Pińczowie.

W stolicy powiatu tradycją jest odprawianie nabożeństwa w stojącej nad zalewem kaplicy poświęconej świętemu Janowi Nepomucenowi. Liturgia inauguruje Tydzień Ponidzia a wypełnia ją modlitwa o pomyślność oraz bezpieczeństwo mieszkańców. W sobotę przed zmierzchem wierni modlili się o przychylność niebios a po liturgii fetowano sobótki na brzegach zalewu i na samym zalewie - również dzięki bardzo aktywnemu Klubowi Wodnemu Kon Tiki. Klub wodował i dokonał pierwszych prób katamaranu, na którego pokładach stanie konstrukcja młyna wodnego, samonapędzającego swoje mechanizmy przez rzeczny nurt. Młyn ten w końcu lata spłynie Wisłą z Borusowej do Gdańska, przypominając, że w XVIII i XIX wieku podobnych młynów na rzekach południowej Polski funkcjonowało wiele, spełniając znakomicie swoją gospodarczą rolę w życiu mieszkańców.

Wróćmy na brzegi zalewu, gdzie rozlokowała się pradziejowa osada z całym swym stanem posiadania - było to dzieło pionu archeologicznego Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Na trawnikach położonych bliżej kapliczki zapłonęły dwa wielkie ogniska i a teren wokół nich zdominowały… wianki. Na długo przed rozpoczęciem prezentacji obrzędowych pod okiem plastyków z Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury i pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Bogucic dziewczęta wiły wianki i stroiły nimi głowy. W tej scenerii przypomniano dzieje świętojańskiej nocy i obyczaje związane z tym okresem. Imponujący był "Taniec świtezianek" w wykonaniu dziewcząt z sekcji tanecznej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, a na finał pińczowianie mogli podziwiać porywające popisy aktorów Teatru Ognia Enzonda.

W Bogucicach Noc Świętojańską fetowano w niedzielny wieczór trzymając się wiernie daty i obyczajowości - impreza odbyła się na placu przy Chacie Boguckiej. Tłumy mieszkańców regionu wspaniale bawiły się także podczas Sobótek zorganizowanych w niedzielę na przystani w kajakowej w Chrobrzu. Tę imprezę zafundowały mieszkańcom regionu: Klub Kobiet w Chrobrzu, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Chrobrzu oraz dyrekcja i grono pedagogiczne tej szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie