Porozumienie pięciu gmin podpisane w Sandomierzu. Będą razem walczyć o pieniądze na wspólne inicjatywy. Jakie?

Klaudia Tajs
- Nasze pierwsze, wspólne spotkanie miało na celu ustalenie harmonogramu dalszych działań i omówienie obszarów wspólnych inicjatyw oraz ustalenie zadań do wykonania w najbliższym czasie - podsumował Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza - z prawej. Od lewej prowadzący spotkanie Piotr Wójtowicz naczelnik wydziału Wydziału Rozwoju, Promocji i Inwestycji Urzędu Miasta w Sandomierzu.
- Nasze pierwsze, wspólne spotkanie miało na celu ustalenie harmonogramu dalszych działań i omówienie obszarów wspólnych inicjatyw oraz ustalenie zadań do wykonania w najbliższym czasie - podsumował Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza - z prawej. Od lewej prowadzący spotkanie Piotr Wójtowicz naczelnik wydziału Wydziału Rozwoju, Promocji i Inwestycji Urzędu Miasta w Sandomierzu. K. Tajs
Sandomierz i cztery gminy z powiatu sandomierskiego stworzą Miejski Obszar Funkcjonalny i będą współpracować przy pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej. O planach współpracy i potrzebach poszczególnych gmin rozmawiano w sandomierskim Ratuszu.

Współpraca samorządów dla maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów to rozwiązanie, wykorzystane już w ostatnich latach między innymi gminami powiatu sandomierskiego. Tym razem chodzi jednak o wsparcie z pozyskiwaniu pieniędzy z unijnego budżetu i wspólne przedsięwzięcia, które mają szansę na uzyskanie dofinansowania.
Przy wspólnym stole w ramach programu Miejski Obszar Funkcjonalny „Sandomierz” w Ratuszu usiedli Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, wójtowie gmin Dwikozy Marek Łukaszek, Wilczyce Robert Paluch, Obrazów Krzysztof Tworek oraz przedstawiciele pięciu gmin należących do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego - Sandomierz.

Spotkanie rozpoczyna wspólne działania nad opracowaniem Strategii Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego „Sandomierz”, do którego, oprócz Sandomierza, należą gminy: Dwikozy, Wilczyce, Obrazów, Samborzec. - Nasze pierwsze, wspólne spotkanie miało na celu ustalenie harmonogramu dalszych działań i omówienie obszarów wspólnych inicjatyw oraz ustalenie zadań do wykonania w najbliższym czasie - podsumował Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza. - Miejski Obszar Funkcjonalny Sandomierz został wyodrębniony w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, jako jeden z pięciu OSI MOF miast tracących funkcje społeczno- gospodarcze na terenie województwa świętokrzyskiego. Wyznaczenie celów i obszarów które łączą gminy ościenne i miasto Sandomierz pozwoli na pozyskanie środków finansowych na realizację działań zmierzających do rozwoju społeczno-gospodarczego tego terenu. Chcemy stworzyć dokument strategiczny, który pozwoli nam na sięganie w przyszłości po pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach nowej perspektywy. Taki dokument jest nam niezbędny, aby już przeznaczone pieniądze, nazywane czasem kopertą lub koszykiem, o które moglibyśmy się ubiegać, łączyły nasze gminy po to, abyśmy mogli się rozwijać.

Podczas spotkania przedstawiciele gmin jednogłośnie stwierdzili, że polem do działań w kolejnej perspektywie finansowej jest rozwój turystyki i wzrost atrakcyjności społeczno – gospodarczej tego obszaru. - Padła propozycja turystyki, która jest ważną, istotną i najprostszą do rozwinięcia teraz - dodał Robert Paluch, wójt gminy Wilczyce. - Problem turystyki na naszym terenie polega na tym, że turysta, który przyjeżdża do Sandomierza zostaje na krótko. To dzień pobytu lub dwa. Z tego mówiąc wprost nie ma pieniędzy. Z turystyki są pieniądze, jeśli przyjeżdża ktoś na tydzień lub dłużej. I do tego powinniśmy dążyć. Alternatywą jest stworzenie takiej trasy turystycznej czy wspólnego pakietu, dzięki któremu będzie on wiedział, że po zwiedzaniu Sandomierza może odwiedzić gminę Obrazów, gminę Wilczyce czy Dwikozy, bo każda z tych gmin ma na swoim terenie wiele do zaoferowania. Na pewno tych pomysłów w trakcie będzie więcej. Będą one związane z poważniejszymi inwestycjami i też to będzie dyskutowane.

Planowane działania ukierunkowane będą także na rozwój infrastruktury, wzrost poziomu przedsiębiorczości, ekologię oraz promocję lokalnych zasobów przyrodniczych i kulturalnych. Niebawem odbędą się kolejne spotkania zespołu roboczego, a poszczególne gminy rozpoczną konsultacje wśród mieszkańców i zaproszą interesariuszy do wspólnego działania.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie