Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Adam Cyrański pyta, dlaczego pracownicy korzystający ze służbowych aut elektrycznych do celów prywatnych płacą więcej od innych

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Dlaczego pracownicy wykorzystujący służbowe samochody elektryczne do celów prywatnych ponoszą z tego tytułu większe opłaty niż użytkownicy aut z silnikami spalinowymi? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które pracują w firmach posiadających flotę pojazdów z napędem na prąd. Tematem zajął się świętokrzyski poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Cyrański.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami fiskalnymi korzystanie przez pracownika ze służbowego auta w czasie wolnym od wykonywania zajęć zawodowych uznaje się za przychód. Tak zwaną wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia z tego tytułu podzielono na dwie kategorie w zależności od pojemności silnika spalinowego: 250 złotych miesięcznie dla pojazdów do 1600 centymetrów sześciennych oraz 400 złotych miesięcznie w przypadku aut powyżej 1600 centymetrów sześciennych. Te kwoty włącza się do pensji, a następnie od całości nalicza podatek dochodowy.

Jak jednak zauważył świętokrzyski poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Cyrański, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje kwestii korzystania do prywatnych celów z pojazdów o napędzie… elektrycznym. Dlatego w ostatnim czasie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej opublikował interpretację indywidualną dotyczącą ryczałtowego rozliczenia pracowników używających „elektryków”.

Zdaniem Adama Cyrańskiego stanowisko organu skarbowego zmierza do dodatkowego opodatkowania pracowników, którzy doładują samochód elektryczny w domu. I, jak zaznacza poseł, obecny rozwój technologii oraz brak jasnych wytycznych Ministerstwa Finansów odnośnie samochodów z napędem elektrycznym pokazuje, że artykuł 12 ustawy o PIT jest nieefektywnym elementem prawnym – nieefektywnym, bo niedostosowanym do realiów rynkowych i rozwoju przedsiębiorstw, które buduję floty aut zasilane niekonwencjonalnymi źródłami energii.

- Tymczasem zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym samochód elektryczny jest pojazdem w pełni zakresu interpretacyjnego wskazanego w powołanej ustawie. Jeżeli zatem jest tak, że niezależnie od rodzaju „paliwa”, którym napędzane są samochody, na gruncie jednej ustawy są one traktowane w ten sam sposób, to na gruncie innych ustaw, w tym wypadku ustawy o PIT, powinny być one traktowane w ten sam sposób. Z interpretacji indywidulanej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wynika jednak co innego – mówi Adam Cyrański.

Jak podkreśla poseł, „niedobory” prawne ustawy o PIT świadczą o problemach rządzących z możliwością szybkiego dostosowania się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, w której dominują nowoczesne technologie. Według Adama Cyrańskiego, konieczne są zmiany w prawodawstwie podatkowym – i to nie tylko ze względu na rozbieżności interpretacyjne, co zawsze stanowi barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej.

- Pojazdy elektryczne mogą być wykorzystane w każdym przedsiębiorstwie, a ich opłacalność zastosowania jest kryterium najważniejszym dla rozwoju tej dziedziny gospodarki. Dodatkowym bodźcem reformy ustawy jest fakt, iż w przyszłości nie będzie jedynie pojazdów o źródle zasilania prądem, ale również pojazdy zasilane wodorem. Moim zdaniem brak legislacyjnego zaplecza dla obu tych rozwiązań jest jedynie dowodem dla nieprzystosowania kraju na potrzeby wdrażania i rozwoju nowych technologii. Hamulcem rozwoju staje się argumentacja organu administracji państwowej, co najmniej chybiona i oparta o niepraktyczne i nielogiczne podejście do tematu – podkreśla Adam Cyrański. Poseł dodaje, że premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie mówił o planach rozwoju elektromobilności w Polsce.

Poseł złożył w tej sprawie interpelację do ministra finansów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie