Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potężna wichura nadciąga w Świętokrzyskie. Są ostrzeżenia

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. Zobacz mapę ostrzeżeń oraz prognozy prędkości porywów i kierunku wiatru >>>
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. Zobacz mapę ostrzeżeń oraz prognozy prędkości porywów i kierunku wiatru >>>Pixabay / zdjęcie ilustracyjkne
W regionie świętokrzyskim prognozuje się silne porywy wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że w piątek i sobotę (17 i 18 lutego) mogą pojawić się ostrzeżenia drugiego, a na północy kraju nawet trzeciego stopnia. Zobaczcie prognozę pogody na weekend.

Pogoda w Świętokrzyskiem - będzie silny wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. Niebezpiecznie będzie już w nocy z piątku na sobotę.

W piątek dostaniemy się pod wpływ rozległego układu niżowego i pojawią się opady deszczu związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Dodatkowo, w nocy z piątku na sobotę (17/18 lutego) i w sobotę nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieści się głęboki ośrodek niżowy z układem frontów. Przyniesie on jeszcze więcej deszczu, miejscami około 15 mm na 12 godzin, możliwość burz, ale przede wszystkim bardzo silny i niebezpieczny wiatr.

- informuje Instytut.

W Prognozie Niebezpiecznych Zjawisk Meteorologicznych zawarto informację o możliwości wystawienia w piątek i w sobotę ostrzeżeń przed silnym wiatrem ze stopniem drugim, a dla rejonów nadmorskich nawet ze stopniem trzecim. Silnie powieje także w Świętokrzyskiem.

Ostrzeżenia dla Świętokrzyskiego

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych na sobotę 18.02.2023 r.: silny wiatr i roztopy.
Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych na sobotę 18.02.2023 r.: silny wiatr i roztopy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje prędkość porywów i kierunku wiatru. Zobaczcie mapy w galerii:

Prognoza pogody

Piątek, 17 lutego

W dzień zachmurzenie duże z nielicznymi większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, początkowo na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem, wysoko w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 3°C na północnym wschodzie do 8°C w centrum i 11°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, stopniowo wzmagający się na północnym zachodzie do dość silnego i silnego, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem do bardzo silnego, od 55 km/h do 70 km/h, pod koniec dnia w strefie brzegowej w porywach do 125 km/h, na północnym zachodzie kraju do 100 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w Tatrach wiatr w porywach do 70 km/h, w Sudetach do 120 km/h.

W nocy zachmurzenie duże, postępujące od północnego zachodu w głąb kraju większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Na północnym wschodzie opady o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów do 15 mm. Po północy opady stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od 1°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem okresami bardzo silny, od 55 km/h do 70 km/h, w strefie brzegowej w porywach do 125 km/h, na północy i w centrum kraju do 100 km/h, na południu do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 160 km/h, w Karpatach do 100 km/h.

Groźne zjawiska w dzień:

silny wiatr: pod koniec dnia w strefie brzegowej w porywach do 125 km/h, na północnym zachodzie kraju do 100 km/h, południowo-zachodni.

Skutki:

Uszkodzenia linii napowietrznych: zrywanie linii energetycznych, trakcji kolejowych, łamanie słupów, utrudnienia w działaniu turbin wiatrowych, uszkodzenia drzewostanu: liczne złamania konarów, złamania mniejszych lub słabszych drzew, uszkodzenia budynków i infrastruktury naziemnej, opóźnienia lotów Nad morzem: uszkodzenia wydm, umocnień przybrzeżnych, infrastruktury portowej, uniemożliwienie prowadzenia prac przeładunkowych, zakłócenia w transporcie morskim; przy północnym wietrze cofka powodująca zalanie obszarów przy ujściach rzek.

Sobota, 18 lutego i noc z soboty na niedzielę

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na północnym wschodzie i w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Na południu i południowym zachodzie opady o natężeniu umiarkowanym, prognozowana suma opadów do 15 mm. Wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Wieczorem na Pomorzu możliwe strona 1 z 3 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie 01-673 Warszawa ul. Podleśna 61 tel: 22-5694150, fax: 22-8345097 email: [email protected] www: www.imgw.pl lokalne burze. Temperatura maksymalna od 3°C na północnym wschodzie do 8°C w centrum i 11°C na zachodzie. Wiatr początkowo dość silny i silny, nad morzem bardzo silny, od 35 km/h do 55 km/h, w porywach do 115 km/h na północy, do 90 km/h w centrum kraju i 75 km/h na południu, zachodni, stopniowo będzie słabł. W Sudetach porywy wiatru do 140 km/h, w Tatrach do 120 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju, opady deszczu, w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura minimalna od -1°C na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 5°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i nad morzem oraz w dolinach sudeckich także dość silny, w porywach do 60 km/h, wieczorem na południowym zachodzie w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich. W Sudetach porywy wiatru do 120 km/h, w Tatrach do 100 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Groźne zjawiska w dzień:

silny wiatr: w porywach do 115 km/h na północy, do 90 km/h w centrum kraju i 75 km/h na południu, zachodni, stopniowo będzie słabł.

Skutki:

Uszkodzenia linii napowietrznych: zrywanie linii energetycznych, trakcji kolejowych, łamanie słupów, utrudnienia w działaniu turbin wiatrowych, uszkodzenia drzewostanu: liczne złamania konarów, złamania mniejszych lub słabszych drzew, uszkodzenia budynków i infrastruktury naziemnej, opóźnienia lotów Nad morzem: uszkodzenia wydm, umocnień przybrzeżnych, infrastruktury portowej, uniemożliwienie prowadzenia prac przeładunkowych, zakłócenia w transporcie morskim; przy północnym wietrze cofka powodująca zalanie obszarów przy ujściach rzek.

Groźne zjawiska w nocy:

silny wiatr: wieczorem na południowym zachodzie w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich.

Skutki:

Lokalne uszkodzenia linii napowietrznych (linii energetycznych, telefonii, trakcji kolejowych), utrudnienia w działaniu turbin wiatrowych, uszkodzenia drzewostanu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie