Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat skarżyski na gali finałowej akcji Rolnik Roku. Tak odbierali nagrody i się bawili

Marzena Ślusarz
Laureatki akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017 w powiecie skarżyskim oraz szóstego miejsca w województwie - Zagórzanki  przygotowały stoisko pełne przysmaków - ciast, pasztetów, chleba ze smalcem, sałatek.  Pięknie śpiewały także na scenie ludowe przyśpiewki.
Laureatki akcji Gospodynie i Gospodarze Wiejscy 2017 w powiecie skarżyskim oraz szóstego miejsca w województwie - Zagórzanki przygotowały stoisko pełne przysmaków - ciast, pasztetów, chleba ze smalcem, sałatek. Pięknie śpiewały także na scenie ludowe przyśpiewki. Dawid Łukasik
W piątek, 3 listopada podczas wielkiej finałowej gali w Targach Kielce poznaliśmy i nagrodziliśmy laureatów agrobiznesowych akcji Echa Dnia. Laureaci w powiecie skarżyskim zajęli wysokie miejsca w Złotych Dziesiątkach województwa.
OGLĄDAJ:

Statuetkę laureatowi szóstego miejsca w akcji Rolnik Roku Tomaszowi Golińskiemu  wręcza marszałek Adam Jarubas.
Statuetkę laureatowi szóstego miejsca w akcji Rolnik Roku Tomaszowi Golińskiemu wręcza marszałek Adam Jarubas. Dawid Łukasik

Rolnikiem Roku 2017 w powiecie został Tomasz Goliński z Kierza Niedźwiedziego w gminie Skarżysko - Kościelne. Zajął także wysokie - szóste miejsce w województwie. W nagrodę otrzymał dwuosobowe zaproszenie na wyjazd do Brukseli z europosłem Czesławem Siekierskim, talon wartości tysiąca złotych na kruszywo ufundowany przez Kopalnię Wapienia Morawica oraz bon o wartości 150 złotych na nawozy YaraVita Thiotrac od firmy YARA . Młody rolnik postawił na chów trzody chlewnej, utrzymuje dziewięć macior i odchów - około 200 tuczników rocznie, a na 23 hektarach prowadzi uprawę zbóż i łubinu, które służą jako pasza. - Rolnictwo to moja wielka pasja. Nie mógłbym pracować w innym fachu - przyznawał Tomasz Goliński. - Cieszy mnie udział w konkursie Echa Dnia, sama gala jest świetnym wydarzeniem. Super zabawa - podkreślał. Towarzyszyły mu narzeczona Andżelika i siostra Dorota, która chwaliła zapał brata do pracy w gospodarstwie. - Cały czas trzeba się rozwijać, inwestować, nie można zatrzymać się ani na chwilę, potem trudno będzie to nadrobić - zaznaczał laureat.

Siódme miejsce w regionie zajęła Zofia Okła, nagrodę i gratulacje przekazywała Urszula Białobok, prezes Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła, działalności
Siódme miejsce w regionie zajęła Zofia Okła, nagrodę i gratulacje przekazywała Urszula Białobok, prezes Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła, działalności winszowali też Michał Matuszczyk, członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz marszałek Adam Jarubas (pierwszy z prawej) Dawid Łukasik

Sukcesem finał okazał się także dla Zofii Okły, która prowadzi gospodarstwo z hodowlą krów mlecznych w Nowym Odrowążku w gminie Bliżyn. Laureatka również otrzymała dwuosobowe zaproszenie na wyjazd do Brukseli z europosłem Czesławem Siekierskim. Dla hodowcy krów nagrodę przekazał także Świętokrzyski Związek Hodowców Bydła. - Mamy nadzieję, że elektryczny treser będzie służył - mówił Michał Matuszczyk, członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów. Stado bydła w gospodarstwie panie Zofii liczy 64 sztuki i przebywa w oborze wolnostanowiskowej z halą udojową. Korzysta z nowoczesnych technologii, jak wóz paszowy, młyn z podajnikiem do zboża, solary do ogrzewania wody.

Wielkie emocje gala przyniosła Zagórzankom z gminy Łączna, które zajęły pierwsze miejsce w powiecie skarżyskim, a także szóste w województwie. - W ogóle nie spodziewałyśmy się aż takich wyróżnień. W wynikach głosowania czytelników miałyśmy miejsce jedenaste, gdy usłyszałyśmy naszą nazwę przy miejscu szóstym, to było ogromne zaskoczenie. Bardzo dziękujemy kapitule - mówiła przewodnicząca Marta Siewierska. - Staramy się działać jak najwięcej, kiedy trzeba gotujemy, pieczemy, nawet obsługujemy przyjęcia, ale też jesteśmy na festynach, świętach folklorystycznych. W Tokarni przeprowadziłyśmy pokaz kiszenia kapusty z sesją zdjęciową, było to wyjątkowe przeżycie - opowiadała Wiesława Ślusarczyk. Laureatki otrzymały nagrodę rzeczową od firmy Domos z Kielc, zestawy nasion oraz cebulek od ACM Agrocentrum oraz Plantico, a także bogate zestawy przypraw z książką kucharską Roberta Sowy. - Wszystkie nam się przydadzą - podkreślała Marta Siewierska.

Powiat skarżyski na gali finałowej akcji Rolnik Roku. Tak odbierali nagrody i się bawili
Dawid Łukasik

-Gospodynie kultywują tradycje związane ze śpiewem, tańcem, kulinariami. Dziękuję im za to - zaznaczała wojewoda Agata Wojtyszek.

- Przy okazji tego plebiscytu mamy szansę zwrócić uwagę opinii publicznej na gospodarzy. To są świetnie zarządzane przedsiębiorstwa, a sami rolnicy to niesamowite osobowości. I nie można nie wspomnieć o paniach, które pracują na wsiach. Dzisiejsze stoiska mówią same za siebie, gospodynie pięknie promują ziemię świętokrzyską - mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Współorganizatorem akcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

ZOBACZ TAKŻE RELACJE Z GALI:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie