Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiększenie Kielc, sprzedaż terenów w Obicach. Pomysły Macieja Burszteina, kandydata na prezydenta Kielc na rozwój miasta

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Macieja Burszteina kandydata na prezydenta Kielc ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce zdradza punkty programu wyborczego.  Jego zdaniem najważniejszy jest rozwój przemysłowy miasta.
Macieja Burszteina kandydata na prezydenta Kielc ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce zdradza punkty programu wyborczego. Jego zdaniem najważniejszy jest rozwój przemysłowy miasta. Kamil Bielaszewski
Powiększenie Kielc, sprzedaż gruntów w Obicach, uzbrojenie 100 hektarów terenów dla inwestorów to priorytety programu programu wyborczego Macieja Burszteina kandydata na prezydenta Kielc ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce. Jego zdaniem najważniejszy jest rozwój przemysłowy miasta.

Potrzebne tereny dla inwestorów w Kielcach. Priorytety programu Macieja Burszteina

O najważniejszych punktach swojego programu wyborczego Maciej Bursztein wraz z zaproszonymi ekspertami mówił podczas konferencji prasowej, 27 lutego, którą zorganizował w firmie Formaster, której jest współwłaścicielem.

Jego zdaniem rozwój gospodarczy miasta rozwiąże wiele problemów. Kielczanie w swoim rodzinnym mieście będą mieli lepszą i ciekawszą pracę oraz wyższe zarobki.

- Gospodarka, koło zamachowe do wszystkiego. Zawsze będzie brakować pieniędzy, gdy nie usprawnimy lokalnej gospodarki. A my wiemy jak to zrobić – mówił.

Kandydat na prezydenta Kielc, Maciej Bursztein zapowiedział uzbrojenie 100 hektarów terenów dla inwestorów oraz odrolnienie 400 hektarów terenów rolnych, które znajdują się w granicach miasta.

Kolejny pomysł to powiększenie Kielc poprzez włączenie do stolicy województwa terenów gminy Piekoszów leżących po „naszej” stronie drogi S7. - Następnym punktem jest sprzedaż terenu w Obciach, gdzie miało być lotnisko albo przekazanie ich Specjalnej Strefie Ekonomicznej – dodał.

Wyliczył, że każdy hektar gruntów przeznaczony dla inwestorów generuje 400 tysięcy złotych wpływów do miejskiej kasy w formie podatków oraz powstaje 200-300 miejsc pracy.

Nowoczesne powierzchnie biurowe - tego brakuje w Kielcach

Kolejne potrzebne przedsięwzięcie niezbędne do rozwoju Kielc to powstanie biurowców klasy A w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Taka powierzchnia jest niezbędna do ściągnięcia inwestorów i nowoczesnych firm obsługujących międzynarodowe koncerny. W Kielcach jest 30 tysięcy studentów. Te firmy mogą im pomóc w rozwoju. Osoby, które chcą się zawodowo rozwijać muszą teraz wyjeżdżać z Kielc – dodał Michał Banasik, ekspert ds. nieruchomości komercyjnych.

Brakuje wyszkolonych pracowników w Kielcach

Kolejny problem lokalnych przedsiębiorców przedstawił Maciej Jakubczyk, znany kielecki przedsiębiorca i restaurator. Podkreślił, że w Kielcach brakuje wyszkolonych pracowników i konieczne jest dostosowanie oferty edukacyjnej kieleckich szkół i uczelni wyższych do potrzeb lokalnych przedsiębiorców.

- Największym atutem są ludzie. 70 osób zatrudniam w gastronomi i znajomi z branży często proszą mnie o polecenie dobrego kucharza. My zatrudniamy już każdego, kto chce pracować. To jest mit, że ludzie uciekają z gastronomii, bo zarabia się 3 tysiące złotych i pracuje się 7 dni w tygodniu - mówił. - Jedyna szkoła gastronomiczna w Kielcach jest totalnie zaniedbana. W „garach” nie ma nawet pieniędzy na garnki. Nasz region jest zagłębiem produkcji urządzeń wentylacji i klimatyzacji, a nie ma szkoły, która kształci specjalistów. Szkolnictwo jest zaniedbane i niedostosowane do rynku.

Maciej Bursztein dodał, że powoła wiceprezydenta do spraw rozwoju gospodarki i przedsiębiorczości. - Żadne poważne miasto nie może funkcjonować bez zastępców prezydenta jak to deklarują niektórzy kandydaci – mówił .

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie