MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawo i Sprawiedliwość ma żal do prezydenta Wilczyńskiego. Absolutorium nie udziela

Anna ŚLEDZIŃSKA
Podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium prezydentowi Ostrowca, radni Prawa i Sprawiedliwości (na drugim planie) byli przeciwni.
Podczas głosowania nad udzieleniem absolutorium prezydentowi Ostrowca, radni Prawa i Sprawiedliwości (na drugim planie) byli przeciwni. A. Śledzińska
Przy sześciu głosach przeciwnych, Rada Miasta udzieliła prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławowi Wilczyńskiemu absolutorium za 2012 rok. Nie obyło się bez podszytej politycznymi podtekstami dyskusji i zarzutu ze strony radnych prawicy, że ich postulaty nie są realizowane.

Dochody w ubiegłorocznym budżecie Ostrowca Świętokrzyskiego wyniosły ponad 199 milionów złotych (98,6 procent planu), a wydatki- 197 milionów złotych (90 procent planu). Zadłużenie gminy to 72 miliony złotych- około 36 procent dochodów uzyskanych w 2012 roku, przy dopuszczalnym progu 60 procent.
- To różni nasze miasto od wielu innych, także w regionie- zaznaczył prezydent Ostrowca.- Samorządy mają bardzo trudną sytuację finansową. Dziś, kiedy inni się martwią, jak przeżyć kolejny miesiąc, my przygotowujemy się do kolejnych inwestycji unijnych.

STABILNE FINANSE GMINY

Za najważniejsze przedsięwzięcia w ubiegłym roku Jarosław Wilczyński uznał budowę IV etapu ulicy Zagłoby, realizację rozbudowy kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków oraz to, że stawki podatków zostały podniesione tylko o wskaźniki inflacji.
- Oczywiście było szereg postulatów i wniosków o remonty i inwestycje, ale udało nam się przede wszystkim zachować dyscyplinę finansową- stwierdził prezydent.- Dzisiaj Ostrowiec ma stabilną sytuację, kontrolowany poziom zadłużenia i spokojnie możemy się przygotowywać pod nowe rozdanie środków unijnych. Przez cały rok prowadziliśmy rozważną i oszczędną politykę finansową, a jednocześnie zrealizowaliśmy wiele remontów i inwestycji, o które postulowali mieszkańcy.
Wciąż wiele problemów sprawiają przynajmniej dwie jednostki podległe gminie- Zakład Usług Miejskich i spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.

- Gdybyśmy się kierowali tylko rachunkiem ekonomicznym trzeba by podjąć decyzję o likwidacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. To by jednak oznaczało dwieście osób na bruku, więc podjęliśmy trud ratowania miejsc pracy i spółka w 2012 roku osiągnęła dodatki wynik finansowy- mówił Jarosław Wilczyński.- Ogromnym problemem jest wciąż Zakład Usług Miejskich, tu też nie ma prostego rozwiązania, bowiem zobowiązania wymagalne wynoszą około 700 tysięcy złotych, a na razie nie ma możliwości uregulowania ich. Zamknięcie tego zakładu nie wchodzi w grę, bowiem oznaczałoby pozbawienie możliwości zatrudnienia w ramach robót publicznych czy dopracowania do emerytury przez setki osób.

RADNI PiS SĄ PRZECIWKO

Koalicyjne kluby radnych Twój Ostrowiecki Samorząd, Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej nie miały wątpliwości i jednogłośnie poparły wniosek o udzielenie prezydentowi absolutorium
Zastrzeżenia, jak co roku w tej kadencji, miało pozostające w opozycji Prawo i Sprawiedliwość. Radni zarzucili prezydentowi m.in. że nie uczestniczył w posiedzeniach komisji w ubiegłym tygodniu, przez co nie mogli mu zadać pytań. Jarosław Wilczyński odparł, że wziął udział w dwóch najważniejszych posiedzeniach Komisji Rewizyjnej, podczas których wszystkie niejasne kwestie wyjaśniał. Potem wyjechał do Warszawy na konferencję dotyczącą nowych zasad gospodarki odpadami.

- Nasz niepokój budzi brak poprawy sytuacji finansowej w Zakładzie Usług Miejskich, brak należytego nadzoru i odpowiednich działań ze strony prezydenta- mówił przewodniczący klubu PiS Zbigniew Duda.- Poza tym radni naszego klubu występowali z różnymi wnioskami i interpelacjami, ale wnioski klubu opozycyjnego nie spotykają się z akceptacją prezydenta. Dba on jedynie o realizację wniosków przedstawianych przez jego zaplecze polityczne. Nasz niepokój wzbudzają działania prezydenta, który upolitycznia samorząd i dzieli mieszkańców na "naszych" i "pozostałych". Przykładem jest podział miasta na takie jednomandatowe okręgi wyborcze, by spełnić oczekiwania partii rządzącej. Nasz sprzeciw i niezadowolenie mieszkańców wzbudziły też ustalone stawki cen za wywóz śmieci.

GORĄCO W SALI OBRAD

Dyskusja przerodziła się niemal w pyskówkę o wyższości jednych dzielnic Ostrowca nad drugimi, ilości realizowanych w nich inwestycji oraz poziomie upolitycznienia samorządu. Jarosław Wilczyński nie zgodził się z zarzutami, na pierwszy odpowiadając informacją, że do ubiegłorocznego budżetu radni PiS zgłosili 12 wniosków, w tym 9 dotyczących dzielnicy Denków. Zupełnie różne spojrzenia na zmiany w tej dzielnicy przedstawili jej radni- Jan Edward Kunat z PiS i Barbara Buszkiewicz z PO.
- Ostrowiec to nie tylko Denków, chociaż w tej dzielnicy robimy co możemy i to widać gołym okiem. W pierwszej kolejności realizujemy zadania dofinansowane przez Unię Europejską, a wszystkiego nie da się zrobić na raz- stwierdził Jarosław Wilczyński.- Dziwię się niektórym słowom osób, które kilka lat temu współrządziły ze mną i wtedy nie było zastrzeżeń.

Zbigniew Duda próbował jeszcze zadać prezydentowi pytania, których nie zadał na komisjach. Nie pozwolił na to jednak przewodniczący Rady Miasta Wojciech Kotasiak, który zakończył dyskusję i zarządził głosowanie.
Radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się podczas głosowania nad przyjęciem sprawozdania finansowego za ubiegły rok, a w przypadku absolutorium dla prezydenta byli przeciwko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie