MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premiera wyjątkowych win musujących z Winnicy Złota Wieś koło Pińczowa. To So!secco, Mu!Secco, Ro!Secco. Zobaczcie zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Ewelina i Marcin Ptak, właściciele Winnicy Złota Wieś, zaprezentowali ostatnio najnowsze wina musujące. Ich nazwy to So!secco, Mu!Secco, Ro!Secco. Więcej na kolejnych zdjęciach
Ewelina i Marcin Ptak, właściciele Winnicy Złota Wieś, zaprezentowali ostatnio najnowsze wina musujące. Ich nazwy to So!secco, Mu!Secco, Ro!Secco. Więcej na kolejnych zdjęciach archiwum prywatne
Przed świętami Bożego Narodzenia Winnica Złota Wieś w Złotej koło Pińczowa zaprezentowała swoje najnowsze produkty - So!secco, Mu!Secco, Ro!Secco. To wina musujące, metodą fermentacji nawiązujące do włoskiego prosecco.

Wina noszą nazwy pochodzące od szczepu winorośli, z jakiej zostały wyprodukowane. So!Secco powstało z białej odmiany solaris, Mu!Secco z białego muscarisa, bazą Ro!Secco są natomiast szczepy różowe. 

Czym różnią się od innych win?

- Przede wszystkim mają bąbelki. To wina musujące, produkowane metodą Martinotti (Charmata) czyli tak jak dobrze znane wszystkim prosecco, to znaczy taką, w której druga fermentacja zachodzi w szczelnej kadzi (autoklawie), w odróżnieniu na przykład od francuskiego szampana, który fermentuje w butelkach - objaśnia Ewelina Ptak, prowadząca Winnicę Złota Wieś wspólnie z mężem Marcinem. 

Zobaczcie galerię zdjęć z premiery win musujących z Winnicy Złota Wieś

Pierwsze recenzje klientów są zachęcające. Według nich wino jest bardzo smaczne, lekkie orzeźwiające, daje radość podczas degustacji. Mu!Secco charakteryzuje się aromatami cytrusowymi zawiera mniej cukru resztkowego wiec w smaku zbliżony jest do szampana. Koneserzy słodyczy będą usatysfakcjonowani So!secco. Ro!Secco! posiada z kolei wyraźne nuty poziomki oraz truskawki. 

Premiera win musujących była sporą niespodzianką dla klientów winnicy. 

- Poprzedziły ją dwa lata prób. Było to moje wielkie marzenie, ale utrzymywaliśmy to w tajemnicy. Styl prosecco jest najbliższy mojemu sercu. Dużo czytaliśmy i eksperymentowaliśmy. Jestem szczęśliwa, że się udało, przed samym sylwestrem. Odbiór jest pozytywny, także wino na pewno zostanie w ofercie przez cały sezon. Ludzie pytają o nie. Chcą spróbować polskiej interpretacji wina musującego

- mówi Ewelina Ptak. 

Na razie można je kupić w sklepie firmowym przy ulicy Łąkowej 21 w Złotej, gmina Złota, powiat pińczowski. Lada dzień pojawi się na stronie internetowej winnicy (winnicazlotawies.pl) i będzie można je zamawiać online. Wkrótce stanie się też dostępne w sklepach. 

Obecnie najszybciej można je zamówić, kontaktując się przez wiadomość na Instagramie lub Facebooku, lub telefonicznie pod numerami 502 225 392 oraz 504 086 713. 

Cena, niezależnie od odmiany to 60 złotych. 

Ewelina Ptak i Marcin Ptak pochodzą ze Złotej, obecnie mieszkają w Kielcach. Miłość do wina oraz pasja związana z jego tworzeniem spowodowały, że postanowili w swojej rodzinnej miejscowości otworzyć winnicę. Powstała w Złotej przy ulicy Łąkowej 21 i nosi nazwę Złota Wieś. 

Pomysł na winnicę narodził się w 2015 roku. Pani Ewelina Ptak zachwycona poezją lokalnego artysty Adama Ochwanowskiego, który sławił krajobrazy Ponidzia, dostrzegła potencjał w miejscu, w którym się wychowała. Zanim jednak powstała winnica, konieczne było sprawdzenie, czy teren nadaje się do uprawy winorośli. Po siedmiu latach można już śmiało powiedzieć, że okolica daje sprzyjające warunki do produkcji wina.

Pierwsze nasadzenia zostały przeprowadzone na działce o powierzchni 0,96 hektara w 2018 roku. Zasadzono wtedy 4 szczepy winogron, które są odporne na najczęściej występujące choroby roślin oraz działanie warunków atmosferycznych. Były to Muscaris, Riesling, Hibernal i Cabernet Cortis. Uprawa położona jest na wysokości około 300 metrów nad poziomem morza w części zbocza o spadku południowym i południowo-wschodnim. Winorośle rosną na czarnoziemach i czarnych ziemiach, gdzie skałą macierzystą są gliny. Te gleby posiadają duże poziomy próchniczne.

W 2019 pojawiły się na terenie winnicy trzy nowe szczepy - Solaris, Seyval Blanc i Leon Millot.

- W 2020 roku po raz pierwszy zabutelkowaliśmy nasze wina. Cały proces odbywał się w pełni sterylnie, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń winiarskich, którymi dysponujemy. Dzięki temu nasze wina są wolne od niepożądanych zanieczyszczeń - tłumaczą Ewelina i Marcin Ptakowie.

Zobaczcie galerię zdjęć z premiery win musujących z Winnicy Złota Wieś

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chlebek bananowy air fryer

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie