Problem z odbiorem śmieci w 17 gminach powiatu kieleckiego! Przez najbliższy miesiąc odpady będą wywożone tylko częściowo

Paweł Więcek
Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Przez najbliższy miesiąc z 17 gmin powiatu kieleckiego śmieci będą odbierane tylko częściowo. Ma to związek z awarią tak zwanego fermentatora w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku.

W piątek nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach Mirosław Banach poinformował o wstrzymaniu przyjmowania dostaw śmieci do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku od firm obsługujących 17 gmin powiatu kieleckiego. Jako powód wskazano usterkę instalacji. Jednocześnie zapewniono ciągłość odbioru śmieci z terenu Kielc.

Decyzja Mirosława Banacha wywołała zaniepokojenie wśród lokalnych firm z sektora gospodarki odpadami, które zawarły stosowne umowy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami. Część z nich wstrzymała pracę śmieciarek, bo inne sortownie także nie chcą przyjmować odpadów. Widmo kryzysu śmieciowego zajrzało w oczy wójtom i burmistrzom 17 gmin, które są przyporządkowane do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Promniku.

We wtorek doszło do spotkania wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza i podległych mu służ z przedstawicielami władz samorządowych województwa oraz Kielc. W posiedzeniu uczestniczył także prezes PGO Mirosław Banach. Rozmowy dotyczyły bieżącego problemu awarii oraz określenia procedur reagowania na takie wydarzenia w przyszłości.

- Z kalendarza podjętych działań wynika, iż sytuacja została właściwie zdiagnozowana i podjęto właściwe kroki celem zminimalizowania skutków społecznych tych zdarzeń. Sytuacja wydaje się opanowana, jest w okresie stabilizacji, nie pogarsza się, a na pewno polepsza - powiedział Zbigniew Koniusz.

Doradca wojewody i przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Pruś podkreślił, iż na bazie tych doświadczeń rozpoczną się prace nad aktualizacją wojewódzkiego planu gospodarki opadami. Jak wyjaśnił, celem jest stworzenie procedur, które w razie awarii instalacji w jednym zakładzie pozwolą firmom odbierającym odpady przewieźć je do innego. - Chodzi o to, by zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami w przyszłości - powiedział Andrzej Pruś.

Chwilę potem doszło do spotkania prezydenta Kielc oraz Bogdana Wenty oraz prezesa Mirosława Banacha z włodarzami gmin powiatu kieleckiego. Wójtowie i burmistrzowie wyszli z narady uspokojeni.

- Dowiedzieliśmy się o powodach chwilowego problemu, jaki się pojawił. Problemy techniczne zdarzają się przy wszystkich urządzeniach. Wypracowaliśmy stanowisko, że od najbliższego poniedziałku odpady z terenu powiatu kieleckiego będą odbierane sukcesywnie ze wszystkich gmin powiatu, a od 15 lutego nastąpi odbiór taki jak do tej pory - powiedział burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

Mirosław Banach poinformował, iż firma zamówiła dwa nowe urządzenia w Holandii, które mają dotrzeć do Kielc w piątek. Po ich instalacji w ciągu miesiąca zostanie przywrócona pełna wydajność fermentatora.

- Do tego czasu możemy przyjmować częściowo odpady najbardziej pilne do przyjęcia. Odpady u mieszkańców indywidualnych mogą leżeć, bo raz w tygodniu odbiera się zmieszane - powiedział Mirosław Banach.

Jak podkreślono, priorytetowo usuwane będą śmieci z osiedli. Szczegółowe harmonogramy odbioru odpadów w poszczególnych gminach zostaną ustalone i podane wkrótce do publicznej wiadomości.

POLECAMY:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek

Nowy Prezes nowe kłopoty.

Jak oczyścić powietrze w Polsce:

Gaz po 1zł za 1m3 bez dodatkowych opłat za przesyły itp. i bardzo szybko wszyscy Polacy przejdą na ogrzewanie gazem i problem zanieczyszczenia powietrza zniknie. Państwo powinno dotować czyste powietrze przez dopłatę do gazu różnicy , aby Polak płacił tylko 1 zł za 1m3 !!! Gwarancja ceny na 25 lat.

A
Antysuweren

Dokładnie Marian - bez Paniki. Nasza Partia rządząca nie pozwoli, abyśmy mieszkali w swoich śmieciach. Pomijam już fakt grzebania przy ustawie i wzrost opłat za śmieci o 200%. Koszyk inflacyjny GUS-u nie obejmuje drożejących śmieci, a nawet jak będzie obejmował to z wiadomości o 19.30 dowiesz się, że w zamian za to lokomotywy staniały.

M
Marian

Bez paniki - zakładów takich jak Promnik jest w Europie kilkaset, więc firmy odbierające śmieci po prostu muszą zawieźć je tam, gdzie przyjmują. Tyle. Powinni przewidzieć taką sytuację, podpisali w końcu takie umowy. Robi się niepotrzebny szum ale wiadomo z czego on wynika - Promnik jest po prostu najtańszy, wywieźć śmieci dalej będzie kosztowniejsze - ale w dobrej firmie powinno to być wliczone w koszta.

x
x

,,Sytuacja wydaje się opanowana, jest w okresie stabilizacji, nie pogarsza się, a na pewno polepsza,,

Geniusze województwa Koniusz i Pruś - możemy spać spokojnie.

G
Gość
14 stycznia, 20:25, Gość:

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

Weź sobie Prusia i Koniusza.

G
Gość

No to m-c siedział cicho i jak walnął go z grubej rury Widac ze dobry działacz PO

G
Gość
14 stycznia, 20:44, Trzeba to uświadamiać:

Trzeba to uświadamiać nieustannie bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin… Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy - niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach…Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje - postanowiły więc przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa … O tym transferze za granicę zysków z comiesięcznych opłat polskich rodzin w jakoś cicho - a mamy przecież u siebie budować dobrobyt…

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… U nas nieliczne jeszcze gminy zrozumiały, że w celu ochrony interesów swoich mieszkańców należy przyjąć unijny standard wykonywania zadań komunalnych we wszystkich etapach gospodarki odpadami komunalnymi - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jaworzno-wraca-do-samodzielnego-wywozu-odpadow-miasto-kupuje-smieciarki,135446.html … W Europie jest więcej dowodów do czego prowadzi system przetargowego wyłaniania śmieciowych operatorów kręcenia lodów… rp.pl/Biznes/200109731-Wilno-tonie-w-smieciach-Nie-bylo-sprzatane-od-miesiaca.html … W Łotwie przestają biernie przyglądać się łupieniu mieszkańców na comiesięcznych opłatach za śmieci… wpolityce.pl/swiat/476541-na-lotwie-sie-nie-patyczkuja-rozwiazano-zarzad-miejski-rygi … Czy kolejna czteroletnia kadencja „dobrej zmiany” będzie nadal ignorowała fakt, że comiesięczne opłaty polskich rodzin za odpady budują często dobrobyt – ale za granicą Polski?

Po prostu należy wrócić do PRL-u i powołać miejskie firmy , ale przecież mamy RPZ i też się nie podoba i są narzekania. Jednak zakłady komunalne mają więcej plusów niż minusów

T
Trzeba to uświadamiać

Trzeba to uświadamiać nieustannie bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin… Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej. U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy - niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach…Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje - postanowiły więc przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa … O tym transferze za granicę zysków z comiesięcznych opłat polskich rodzin w jakoś cicho - a mamy przecież u siebie budować dobrobyt…

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… U nas nieliczne jeszcze gminy zrozumiały, że w celu ochrony interesów swoich mieszkańców należy przyjąć unijny standard wykonywania zadań komunalnych we wszystkich etapach gospodarki odpadami komunalnymi - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jaworzno-wraca-do-samodzielnego-wywozu-odpadow-miasto-kupuje-smieciarki,135446.html … W Europie jest więcej dowodów do czego prowadzi system przetargowego wyłaniania śmieciowych operatorów kręcenia lodów… rp.pl/Biznes/200109731-Wilno-tonie-w-smieciach-Nie-bylo-sprzatane-od-miesiaca.html … W Łotwie przestają biernie przyglądać się łupieniu mieszkańców na comiesięcznych opłatach za śmieci… wpolityce.pl/swiat/476541-na-lotwie-sie-nie-patyczkuja-rozwiazano-zarzad-miejski-rygi … Czy kolejna czteroletnia kadencja „dobrej zmiany” będzie nadal ignorowała fakt, że comiesięczne opłaty polskich rodzin za odpady budują często dobrobyt – ale za granicą Polski?

G
Gość

powinni do Fałkowa wysłać tam to przetwarzają non stop 24 godz na dobę

G
Gość

"Priorytetowo usuwane będą śmieci z osiedli". Na razie widzę jak się podrzuca śmieci do altan osiedlowych i w inne miejsca w Kielcach.

G
Gość

A dlaczego wszystkie śmieci trafiają na wysypisko a nie do powtórnego przetworzenia skoro są segregowane. ????

D
Donanga

A w Gminach śmieci kupa tak Pruś z Koniuszym z PiSu rządzą ,że i śmiechu kupa.Neapol to małe piwo jak się okazuje.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3