MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z ustaleniem okręgów jednomandatowych

Kazimierz CUCH
Problemy jednomandatowych okręgów wyborczych przedstawił radnym Paweł Zięba, odpowiedzialny pracownik Urzędu Gminy w Brodach
Problemy jednomandatowych okręgów wyborczych przedstawił radnym Paweł Zięba, odpowiedzialny pracownik Urzędu Gminy w Brodach Kazimierz Cuch
Są problemy z ustalaniem okręgów jednomandatowych dla wyboru radnych miast i gmin. Jak dzielić duże sołectwa, jak nie skrzywdzić małych, ile obwodowych komisji wyborczych?

Od nowych wyborów samorządowych w 2014 roku będą obowiązywać okręgi jednomandatowe dla wyboru radnych w miastach i gminach, z wyjątkiem gmin na prawach powiatu. W naszym województwie miastem na prawach powiatu są tylko Kielce.

Nie zmienia się liczba radnych. W miastach i gminach powołano specjalne zespoły, które opracowują propozycje nowego podziału na okręgi wyborcze. Mieszkańcy mają prawo wnoszenia uwag do projektu podziału i powinni z tego skorzystać.

Nowa ustawa określa, iż w każdym okręgu wyborczym, tworzonym dla wyboru rady, w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu, wybiera się jednego radnego. Przy ustalaniu podziału gminy na okręgi wyborcze uwzględnia się objęcie zbliżonej liczby wyborców przez każdy z okręgów.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH

Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Na ostatniej sesji Rady Gminy Brody przedstawił je radnym Paweł Zięba, pracownik Urzędu Gminy odpowiedzialny za wybory.

Dotąd niektóre duże wsie miały nawet trzy mandaty do Rady Gminy. Małe wsie, o zbliżonej liczbie mieszkańców, były łączone ze sobą w jeden okręg. Duże wsie będą teraz dzielone nawet na trzy okręgi. Jest obawa, że przy nowym podziale, kandydat z małej wsi, dołączonej do większej, nigdy nie będzie miał możliwości wyboru. Bo każda wieś będzie wybierała swojego.

Kolejny problem, to obwody głosowania. Dotąd w średniej gminie, gdzie jest 15 radnych, było tych obwodów sześć, siedem, nie więcej niż 10. Teraz wypadałoby zrobić 15, ale nie ma miejsca na siedziby tylu komisji obwodowych. Więc wyborcy z kilka okręgów będą głosowali w jednej komisji.
Od wejścia ustawy w życie samorządy mają 15 miesięcy na podział gmin na okręgi wyborcze. Termin ten mija 15 listopada 2012 roku. Ten nowy podział na okręgi będzie obowiązywał we wszystkich rodzajach wyborów.

Gdyby rada, w tym czasie, nie potrafiła dokonać sensownego podziału, to zrobi to za nią komisarz wyborczy. Paweł Zięba obiecał radnym propozycje podziału gminy Brody już we wrześniu. Jest zdania, że rada dokona lepszego podziału niż komisarz wyborczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie