Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procedura zwrotu VAT jest pełna pułapek

Jarosław PANEK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

Ci, którzy złożyli do urzędów skarbowych podanie o zwrot podatku VAT na materiały budowlane muszą niestety poczekać kilka miesięcy, zanim pieniądze trafią na ich konta. Cała procedura jest dość skomplikowana. Właśnie o nią pytali najczęściej nasi czytelnicy podczas niedawnego dyżuru ekspertów.

* Czy do zwrotu VAT-u na materiały budowlane, wystarczy mi tylko pismo do naczelnika urzędu skarbowego, czy też muszę wypełniać jakiś specjalny druk?

- Owszem wymagane są specjalne druki. Musi pan wybrać dokument oznaczony kodem VZM-1. Zawiera on wszystkie dane podatnika i ewentualnie jego współmałżonka, wyliczenie kwoty zwrotu oraz oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu. Do wniosku trzeba dołączyć załącznik VZM-1/A lub VZM-1/B. Na tych załącznikach wypisuje się wszystkie faktury za materiały, z których VAT chce pan odliczyć. Należy dołączyć również kopie faktur, dokument potwierdzający tytuł prawny do remontowanego lokalu lub prawo do dysponowania nieruchomością albo pozwolenie na budowę jeśli zgodnie z prawem budowlanym jest wymagane.

- Czym różnią się załączniki VZM-1/A i VZM-1/B i co się stanie, gdy wypełnię nie ten właściwy. Czy zapłacę jakąś karę?

- Załączniki wypełnia się w zależności od tego, czy wydatki były odliczane w zeznaniach w ramach ulg remontowych czy też nie. Jeśli ktoś wydał pieniądze na remont, kupując materiały już z VAT-em podwyższonym do 22 procent, ale te wydatki odliczył wcześniej w ramach ulgi remontowej, to wypełnia załącznik VZM-1/B. Jeśli natomiast podatnik nie odliczył wcześniej tych wydatków w ramach ulgi remontowej, wypełnia VZM-1/A. To bardzo ważne, bo w obu przypadkach inna jest kwota zwrotu. Urząd zwraca większą kwotę w przypadku wydatków wcześniej nie odliczonych i mniejszą w przypadku tych odliczonych. Ponieważ wielu podatnikom istotnie mylą się załączniki, w razie stwierdzenia tej pomyłki wzywamy ich, prosząc o zmianę. Nie wiążemy tego z żadnymi konsekwencjami, rozumiejąc, że taką akcję przeprowadzamy po raz pierwszy. Podobnie postępujemy ze zwykłymi pomyłkami pisarskimi. Co innego, jeśli w trakcie odliczania wychodzi na jaw, że podatnik domaga się zwrotu VAT bezprawnie. Przy okazji sprawdzania deklaracji VZM-1 wyszło też na jaw wiele przypadków, w których podatnicy niezgodnie z prawem odliczyli tak zwaną dużą ulgę budowlaną. Niestety w tych przypadkach reagujemy zdecydowanie i nakazujemy zwrot niesłusznie pobranej kiedyś ulgi.

- Na drugiej stronie formularza VZM-1 znajduje się rubryka "obliczenie przysługujących limitów oraz kwoty zwrotu zgodnie z art. 3, ust. 5-7 ustawy". Potem każą mi przemnożyć cenę metra kwadratowego powierzchni użytkowej przez rozmaite współczynniki. Skąd mam wziąć tę cenę metra i skąd mam wiedzieć, który limit mi przysługuje?

- Zwrot VAT-u na materiały budowlane ograniczony jest limitem. Można więc przedstawić nieskończenie wiele wydatków, ale urząd zwróci różnicę w stawce, tylko do określonej wysokości. Są cztery różne rodzaje limitów zwrotu VAT-u. W pozycji nr 48 wpisuje się limit w sytuacji, gdy podatnik przeprowadzał roboty budowlane wymagające pozwolenia i nie odliczył wydatków w ramach ulgi remontowej. W pozycji 49 wpisuje się limit, gdy przeprowadzane prace nie wymagały pozwolenia i nie były odliczane w ramach ulgi. Pozycja nr 50 jest dla tych, którzy przeprowadzali prace wymagające pozwolenia i odliczyli wydatki w ramach ulgi, zaś w pozycji nr 51 wpisują się ci, którzy nie musieli mieć pozwolenia i odliczyli wydatki w ramach ulgi. Cena metra zmienia się co kwartał, można ją znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Do końca września stawka za metr wynosiła 2445 złotych, w tej chwili czekamy na ogłoszenie nowej.

- Co się dzieje, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową? Czy to oznacza, że mogą skorzystać z dwóch limitów w ramach zwrotu VAT na materiały budowlane?

- Tak, mają prawo do skorzystania z dwóch limitów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie