MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Feniks" na kieleckim uniwersytecie

Piotr BURDA [email protected]
Krzysztof Wilczyński i Łukasz Połosiński z gimnazjum w Podgajach skonstruowali DRED, czyli domowej roboty elektryczny dźwig.
Krzysztof Wilczyński i Łukasz Połosiński z gimnazjum w Podgajach skonstruowali DRED, czyli domowej roboty elektryczny dźwig. Dawid Łukasik
Uczestnicy projektu naukowego "Feniks" spotkali się na kieleckim uniwersytecie. Byli najzdolniejsi gimnazjaliści z zacięciem naukowym z kilku województw.

Na Wydział Matematyczno-Przyrodniczy kieleckiego uniwersytetu przyjechali gimnazjaliści z trzech województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na terenie tych województw realizowany jest duży projekt edukacyjny "Feniks", mający zachęcić uczniów do fizyki.
Spotkania gimnazjalistów odbyło się w auli budynku G Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego przy ulicy Świętokrzyskiej. Poznaliśmy odpowiedzi na kilka pytań: Jak szybko leci pocisk? Jak gruby jest koński włos? Czy czekolada przewodzi prąd?

DYFRAKCJA KOŃSKIEGO WŁOSIA

Uczestnicy projektu spotykają się co jakiś czas prezentując swoje dokonania. Ostatnie spotkanie miało miejsce w Kielcach. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak obliczyć długość końskiego włosa za pomocą lasera. Pokazali to Radek Rutkowski i Karol Feduń z gimnazjum w podkarpackiej Birczy. - Zaczęło się od tego, że najechałem laserem na włos kolegi i zobaczyłem, że na ścianie jest wiele jego śladów - mówi Karol Feduś. Tak uczniowie z Podkarpacia zaczęli badać zjawisko dyfrakcji. W doświadczeniach wykorzystali jednak włos konia.

GWEN STEFANI A CZEKOLADA

Ich koleżanki z Krakowa: Amira Gharbi i Zuzanna Berwadzka z Prywatnego Gimnazjum Akademickiego numer 6 w Krakowie próbowały przez kilka minut dociec czy czekolada przewodzi prąd. - Oglądałam teledysk grupy No Doubt do piosenki "I'ts my life". Gwen Stefani wrzuca w nim suszarkę do wanny, w której jest chłopak. Zaczęłam się zastanawiać, czy każda ciecz przewodzi prąd - mówi Amira Gharbi. Gimnazjalistki z Krakowa sprawdziły na kieleckim pokazie kilka rodzajów cieczy. O tym, że woda z kranu przewodzi prąd już wiedziały. Sprawdziły też wodę z ogórków, wodę destylowaną i czekoladę w płynie. Dziewczyny po kolei wkładały elektrody do płynów i odczytywały wskazania amperomierza. Doświadczenie wykazało, że żadna z tych cieczy nie przewodzi prądu. - Teraz już możemy stwierdzić, że twierdzenie, że woda przewodzi prąd nie jest precyzyjne - mówi Zuzanna Berwedzka.

STRZAŁY UCZNIÓW Z JASŁA

Duże poruszenie na widowni zrobił pokaz uczniów Gimnazjum numer 1 z Jasła w województwie podkarpackim. Gimnazjaliści z Jasła postanowili obliczyć prędkość pocisku wystrzelonego z wiatrówki. Świst kuli wyzwolił adrenalinę, wszystko jednak było pod kontrolą dorosłych. Na koniec okazało się, że pocisk wystrzelony przez jasielskich gimnazjalistów mknie z prędkością 225 metrów na sekundę.

FIZYKA NAS OTACZA

- O to właśnie nam chodzi w tym programie. Chcemy zaciekawić młodzież fizyką. A to jest wszędzie wokół nas. Nawet muzyka jest częścią fizyki, bo to przecież rozchodzące się fale dźwiękowe - mówi prof. Wojciech Broniowski z kieleckiego uniwersytetu, koordynator programu "Feniks" na województwo świętokrzyskie. - Przed nami jeszcze dwa semestry pracy. Ufam, że uda się nam je dobrze i bez zakłóceń przepracować - mówi profesor Broniowski.

Projekt Feniks

Program "Feniks" finansowany jest z unijnego program "Kapitał ludzki". Dzięki unijnym pieniądzom odbywają się dodatkowe zajęcia, na których uczniowie przygotowują swoje pokazy. Na lekcjach fizyki przeważnie nie ma na to czasu. Z funduszy unijnych finansowana są też przejazdy uczniów i nauczycieli. Oprócz pogłębienia swojej wiedzy, uczniowie z Kielc, Krakowa czy Rzeszowa mają doskonałą okazję, by się lepiej poznać. Służą temu obozy naukowe. Projekt "Feniks" prowadzą trzy uczelnie: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie