Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt "Ja w kulTUrze" zrealizowany. W pińczowskim domu kultury zakończono go teatralnie [ZDJĘCIA]

ach
Trzy inicjatywy: "Młodzieżowy kolorowy Pińczów", "Pociąg do wierszy - przystanek Pińczów", "Świetlica nasza aktywna strefa działania", które włączyły w działanie wiele osób w jednym celu – wspólnie tworzymy kulturę. Tak można określić projekt "Ja w kulTUrze", realizowany przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Rozpoczął się w lutym, a oficjalnie zakończył w piątek, 17 listopada.

Podróż pociągiem i wizyta w zoo
W ubiegły piątek sala kinowa pińczowskiego domu kultury wypełniła się...wierszami. Na scenie wystąpiły dzieci, które uczestniczyły w inicjatywie "Pociąg do wierszy - przystanek Pińczów". Zgromadzonej licznie publiczności zaprezentowały krótkie przedstawienie, do którego przygotowała ich Agata Sobota, aktorka z kieleckiego "Teatru Kubuś".

Dzieci przypominały w 3 scenach wiersze, zabierając gości w podróż pociągiem, a także na wycieczkę do zoo. Ich występ nagrodzono gromkimi brawami, a sekretarz gminy Pińczów Marcin Kozłowski wręczył im pamiątkowe dyplomy i słodycze.

Dwa etapy
Po występie małych aktorów przyszedł czas na podsumowanie. Najpierw goście obejrzeli film, autorstwa Piotra Czerwia. Przedstawiał w pigułce to, o co chodziło w całym projekcie "Ja w kulTUrze". Przypomnijmy, że składał się z dwóch etapów.
W ramach pierwszego etapu Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury przygotowało ankiety i zaczęło się zbieranie informacji o tym, co mieszkańcy gminy Pińczów sądzą o kulturze, czym dla nich jest i jakie pomysły z nią związane chcieliby zrealizować. W tym celu zorganizowano 8 spotkań w Pińczowie, w Kozubowie i w Gackach, które spotkały się z naprawdę dużym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nich nie tylko reprezentanci domu kultury, ale także badacze z Regionalnego Obserwatorium Kultury z Katowic - to właśnie oni rozmawiali z mieszkańcami.

- Osoby, które wypełniły ankietę lub uczestniczyły w spotkaniach diagnostycznych dostarczyły nam solidną dawkę informacji o tym, co chcieliby aby działo się w kulturze, ale i o tym czym ona dla nich jest. Wnioski były naprawdę inspirujące i znalazły się w diagnozie potrzeb kulturalnych. Ogłosiliśmy ją w maju i była bazą do konkursu inicjatyw, które mieszkańcy realizowali w ramach drugiego etapu projektu - mówiła Iwona Senderowska.

Targi Kielce mają 25 lat. Zobacz jak zmieniały się w nowoczesne ośrodek konferencyjno-wystawienniczy

Podczas konkursu inicjatyw, każdy mieszkaniec mógł zgłosić swój pomysł na kulturalne działania. Ci, którzy je zgłosili wspólnie głosowali i wybierali te, które otrzymały dofinansowanie. Były to: "Młodzieżowy kolorowy Pińczów", "Pociąg do wierszy - przystanek Pińczów", "Świetlica nasza aktywna strefa działania".

Razem tworzymy Pińczów
Projekt "Ja w kulturze - inicjatywy lokalne 2017" Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury był dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. Dzięki otrzymanym pieniądzom uczestnicy mogli zrealizować wymyślone przez siebie działania, a każde z nich dostępne było bezpłatnie dla uczestników.

A wiele się działo. "Młodzieżowy, kolorowy Pińczów" - jak sama nawa wskazuje był inicjatywą młodzieży. W jej ramach zorganizowano między innymi warsztaty graffiti z malarzem w dziedzinie street artu Mariuszem Brodowskim (Mgr Mors), warsztaty wokalne, a także hucznie świętowano zakończenie wakacji. "Świetlica nasza aktywna strefa działania" - to projekt, który prowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kozubowie. Dzięki niemu tamtejsza świetlica zamieniła się w miejsce wypełnione warsztatami kulinarnymi, śpiewaczymi, plastycznymi, ceramicznymi i tanecznymi. Była też impreza plenerowa Święto Ziemniaka. Natomiast "Pociąg do wierszy - przystanek Pińczów" zaszczepił pasję do teatru wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz zaktywizował plastycznie mamy.

Nie żegnamy się
Po krótkiej filmowej prezentacji projektu, głos zabrała Iwona Senderowska, dyrektor pińczowskiego domu kultury.

- Dziś oficjalnie kończymy projekt "Ja w kulTUrze". To było kilka miesięcy wspaniałej współpracy, w którą zaangażowali się młodsi i starsi mieszkańcy naszej gminy. To oni powiedzieli jakie projekty chcieliby realizować, nie bali się przedstawiać swoich pomysłów i dzięki temu udało nam się razem stworzyć coś wspaniałego. Mamy nadzieję, że uda nam się dalej kontynuować takie inicjatywy, pozyskiwać granty i tak owocnie współpracować. Nie żegnamy się, ale mówimy "do widzenia". Pamiętajcie, że zawsze jesteśmy dla Was i ze wspólnych działań powstają rzeczy wyjątkowe.”- powiedziała pani dyrektor.

Podczas piątkowego zakończenia projektu nie mogło zabraknąć autorów inicjatyw. Pamiątkowe statuetki od domu kultury otrzymały mamy dzieci biorących udział w "Pociągu do wierszy", Koło Gospodyń Wiejskich z Kozubowa wraz z tamtejszym sołtysem Januszem Juszczykiem oraz Magdalena Bogdan, reprezentująca pomysłodawców "Młodzieżowego, kolorowego Pińczowa".

Na koniec wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

ZOBACZ TAKŻE:
Bukowina Tatrzańska. Góralscy muzykanci grali i śpiewali

(Źródło: gazetakrakowska.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie