Projekt kieleckiego dwora PKS odchchudzony. Nwy przetarg...

  Projekt kieleckiego dwora PKS odchchudzony. Nwy przetarg jeszcze w maju

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Projekt kieleckiego dwora PKS odchchudzony. Nwy przetarg jeszcze w maju

  ©Krzysztof Krogulec

  Jeszcze w maju zostanie ogłoszony nowy przetarg na remont dworca autobusowego w Kielcach, a prace rozpoczną się we wrześniu. Gotowy jest już odchudzony projekt, dzięki czemu oferty firm budowlanych mają być niższe.
  Projekt kieleckiego dwora PKS odchchudzony. Nwy przetarg jeszcze w maju

  ©Krzysztof Krogulec

  - Architekci mieli obniżyć koszty remontu, nie mówiliśmy o ile, zachowując kształt budynku i jego funkcjonalność – informuje Grzegorz Witkowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach. – I udało się to zrobić. Wiele elementów wyposażenia czy wykończenia miało być zaprojektowane specjalne dla naszego obiektu, aby się wyróżniał, ale rezygnujemy z tego ze względu na koszty. Zastosujemy elementy typowe, wzięte z katalogu, bo tak będzie taniej.
  Na przykład zamotujemy standardowe ławki, kosze i oświetlenie przed budynkiem. Architekci zmienili też materiały wykończeniowe ścian i sufitów oraz pokrycie zadaszenia wiat przystankowych. Zmienimy oświetlenie wewnątrz budynku, ale jego moc oraz charakterystyczne dla bryły dworca świetliki pozostaną. Inny niż zakładano będzie sposób utrzymania zielni, bardziej tradycyjny.

  Na wysoką cenę zaproponowaną przez firmy w pierwszym przetargu duży wpływ miał też termin wykonania prac. W nowym konkursie będzie on dłuższy. – Proponujemy 22 miesiące a wcześniej było to 15 miesięcy i przyznawaliśmy dodatkowe punkty za jego skrócenie, z tego warunku rezygnujemy - dodaje. - Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, nie będzie odwołań od przetargu to prace powinny się rozpocząć we wrześniu i potrwać do lipca 2020 roku.

  W przetargu na remont dworca PKS, który został unieważniony najtańsza oferta opiewała na około 86 milionów złotych, a ZTM zarezerwował na prace 40 milionów złotych.

  W trakcie remontu dworca praktycznie wszystko zostanie wyburzone, pozostanie tylko szkielet budynku. Zmieni się układ wejść do tunelu i na perony. W „spodku” będą kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu, punkty gastronomiczne oraz miejsce na miejskie wystawy. Na antresoli zaprojektowano mediatekę, w której będzie można oglądać i wypożyczać filmy oraz książki i audiobooki. Budynek zostanie wyposażony w schody ruchome i windy.  TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko  ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU. O podziale płci wśród robiących karierę

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]