Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura sprawdzi, czy kielecka radna Katarzyna Zapała popełniła przestępstwo lobbując za dzierżawą miejskiej działki na rzecz szwagra

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Katarzyna Zapała
Katarzyna Zapała
Prokuratura sprawdzi, czy kielecka radna Katarzyna Zapała z Koalicji Obywatelskiej popełniła przestępstwo lobbując za dzierżawą miejskiej działki na rzecz swojego szwagra. Zawiadomienie w tej sprawy do organów ścigania złożył przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański.

W czwartek odbyła się sesja Rady Miasta Kielce. Podczas jednej z przerw przy stole prezydialnym wywiązała się rozmowa między raną Katarzyną Zapałą (Koalicja Obywatelska) a wiceprzewodniczącym Jarosławem Karysiem (Prawo i Sprawiedliwość), przewodniczącym Kamilem Suchańskim (Bezpartyjni i Niezależni) oraz wiceprezydent Danutą Papaj. Dyskusja dotyczyła projektu uchwały w sprawie wydzierżawienia jednej z miejskich działek przy ulicy Stefana Okrzei dla prywatnego przedsiębiorcy, który planował tam realizację inwestycji - budowę komory normobarycznej. Działka o wartości ponad dwóch milionów złotych miała być wydzierżawiona w trybie bezprzetargowym.

Mikrofony w sali plenarnej zarejestrowały wymianę zdań między radnymi. W pewnym momencie Jarosław Karyś zapytał Katarzynę Zapałę, dlaczego tak bardzo zależy jej na przeforsowaniu uchwały. Radna odpowiedziała, że chodzi o jej szwagra. Jarosław Karyś i Kamil Suchański stwierdzili, że w tej sytuacji projekt uchwały należy natychmiast zdjąć z porządku obrad. Jarosław Karyś użył nawet słowa "korupcja". Wiceprezydent Danuta Papaj powiedziała, że media tego nie zrozumieją. Na wniosek zastępczyni Bogdana Wenty wycofano projekt uchwały z porządku obrad.

Na Katarzynę Zapałę w internecie posypały się gromy. Zarzucano jej, że chciała załatwić działkę dla szwagra. W piątek rano radna wydała oświadczenie w tej sprawie. Treść prezentujemy w całości.

"1. jeden z kieleckich przedsiębiorców zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc w znalezieniu w Kielcach działki pod planowaną inwestycję – budowę komory normobarycznej. Wcześniej przedsiębiorca ten bezskutecznie poszukiwał działki przez blisko pół roku.
2. Działkę zlokalizowaną przy ulicy Okrzei wyszukali i zaproponowali urzędnicy (wcześniej analizując kilkanaście innych lokalizacji dla tej inwestycji). Sama działka od kilkudziesięciu lat stoi zarośnięta, zaniedbana i niezagospodarowana.
3. Przedsiębiorca zgodził się na postawione przez Miasto warunki dzierżawy, zgodnie z którymi:
na działce nie może być trwałej zabudowy (komora nie jest trwale związana z gruntem i w razie wypowiedzenia przez Miasto umowy mogłaby być przetransportowana w inne miejsce),
• przedsiębiorca na własny koszt będzie musiał wybudować i udostępnić ciąg pieszy łączący ulicę Okrzei ze ścieżką wzdłuż Silnicy oraz placem zabaw dla dzieci.
4. Tydzień temu na Komisji Ładu Przestrzennego pełnomocnik Przedsiębiorcy zadeklarował, że dzieci do dziesiątego roku życia będą leczone bezpłatnie.
5. Umowa z Miastem ma dotyczyć dzierżawy (a nie sprzedaży), co oznacza, że Miasto pozostaje nadal właścicielem działki i może tę umowę wypowiedzieć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z kolei kwota czynszu dzierżawnego ustalana jest dopiero po ostatecznym zagospodarowaniu działki i obliczana jest na podstawie obowiązującego w mieście zarządzenia 462/2018 Prezydenta Miasta z dn. 20.12.2018 r. ws. stawek za dzierżawę, wg podstawowych stawek za usługi w strefie śródmiejskiej. Wg wstępnego planu zagospodarowania szacunkowa kwota czynszu wyniesie co najmniej 5 000,00 zł netto miesięcznie. Do tego dochodzi podatek od nieruchomości ok. 20 000,00 zł rocznie oraz 6 nowych miejsc pracy.
6. Tryb, w jakim pomagałam przedsiębiorcy znaleźć działkę pod inwestycję był przez miasto wielokrotnie stosowany, ale dla przejrzystości sprawy ostatecznie zgłoszona została uchwała przewidująca wydzierżawienie działki w trybie przetargu.
7. Mój szwagier nie jest inwestorem. Skontaktował ze mną przedsiębiorcę, osobę dla mnie całkowicie obcą, która od lat prowadzi działalność gospodarczą w moim okręgu, i kolejną inwestycję również chciał zlokalizować w naszym mieście.

Jako radna byłam wielokrotnie proszona przez mieszkańców Kielc o interwencje i pomoc. Zawsze działam w granicach prawa i dobrych obyczajów. Rolą radnego jest właśnie lobbing w sprawach istotnych dla przedsiębiorców, mieszkańców, organizacji pozarządowych, praca na rzecz mieszkańców miasta i wspieranie każdego, kto chce w naszym mieście zrobić coś pozytywnego i konstruktywnego. Każdy przedsiębiorca, który poprosi mnie o pomoc w relacjach z Miastem czy jakimkolwiek urzędem, może nadal liczyć na moje wsparcie, ponieważ jest to moim obowiązkiem, jako Radnej Miasta Kielce. Tak działam od wielu lat i dopóki będę pełnić swój mandat, jestem do dyspozycji wszystkich, którzy chcą inwestować i rozwijać Kielce".

Sprawę z prawnikami przeanalizował przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański. Po rekomendacji ze strony miejskich prawników postanowił skierować do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez radną Katarzynę Zapałę. - W świetle tych wszystkich informacji, które do mnie docierały i których byłem świadkiem, oraz po konsultacji z prawnikami uznaliśmy, że może to nosić znamiona przestępstwa. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiłem powiadomić o tej sprawie prokuraturę. Radni powinni być poza wszelkimi podejrzeniami - mówi Kamil Suchański.

Informację o tym Kamil Suchański przekazał także na Facebooku.

Z kolei prezydent Kielc Bogdan Wenta wydał oświadczenie o następującej treści.

"Na sesji Rady Miasta Kielce, w dniu 18 lipca 2019 roku, miało dojść do procedowania uchwały w sprawie wydzierżawienia gruntu położonego w Kielcach przy ulicy Stefana Okrzei oraz odstąpienia od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy.

Tuż przed rozpoczęciem sesji, ujawniły się okoliczności o możliwych relacjach rodzinnych jednej z kieleckich radnych z prywatnym inwestorem, który miał być stroną dzierżawy. Wobec rodzących się z tego tytułu wątpliwości, stojąc na straży transparentności i przejrzystości, obecna na sesji Zastępca Prezydenta Kielce podjęła decyzję o wycofaniu z porządku obrad ww. uchwały. Do czasu wyjaśnienia sprawy, wstrzymano również jakiekolwiek czynności i procedury w tym zakresie.

Prezydent Miasta Kielce liczy, że organy ścigania, stojące na straży praworządności i uprawnione do przeprowadzenia czynności sprawdzających w tym zakresie, zbadają wszystkie okoliczności i prawidłowość podejmowanych przez radną działań.

Wobec informacji uzyskanej od Przewodniczącego Rady Miasta o zamiarze złożenia do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa, Prezydent Miasta Kielce nie będzie składał oddzielnego zawiadomienia."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie