Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prostata - męski problem

Wojciech Nowicki/ Gazeta Współczesna
Prostata to bez wątpienia skarb mężczyzny - decyduje o wysokiej lub niskiej płodności. To jednak również bardzo wrażliwy gruczoł wydzielania wewnętrznego, podatny najbardziej na zmiany związane z wiekiem i wahaniami poziomu testosteronu.

Ważny hormon

Prostata składa się z gruczołów i przewodów obudowanych tkanką łączną i mięśniami gładkimi. Wydziela zawiesinę, która wpływa na żywotność plemników w nasieniu. Prostata jest gruczołem androgenozależnym. Oznacza to, że jej wzrost, rozwój oraz działanie zależą od poziomu testosteronu.

To jednak również bardzo wrażliwy gruczoł wydzielania wewnętrznego, podatny najbardziej na zmiany związane z wiekiem i wahaniami poziomu testosteronu. Na jego funkcjonowanie wpływa także: siedzący tryb życia, dieta uboga w warzywa, owoce i pełne zboże, zanieczyszczenie środowiska, spożywanie dużych ilości kawy, alkoholu i pikantnych potraw, zbyt małe spożycie płynów.

Profilaktyka to podstawa

Choć złośliwa postać raka prostaty nie zdarza się często, dbać o zdrowie okolic moczowo-płciowych powinni wszyscy. Dolegliwości tego układu dotyczą bowiem połowy mężczyzn powyżej 50. roku życia i 70 proc. mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat!

- Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą - mówi lek. med. Rafał Olejnik, urolog. - Wielu z nich czeka z wizytą u urologa do momentu, kiedy objawy choroby boleśnie dają się odczuć. Bagatelizowanie sprawy powoduje nieodwracalne skutki i kończy się nawet leczeniem operacyjnym. A przecież można tego uniknąć.

Przeglądowe badanie moczu należy wykonywać dwa razy w roku, zaś badanie prostaty raz na rok wraz z oznaczeniem stężenia hormonów płciowych. Lekarz pierwszego kontaktu, zwłaszcza u pacjentów powyżej 60. roku życia, powinien być wyczulony na wszelkie objawy rozrostu prostaty.

Testosteron pod kontrolą

Tymczasem tych zmian nie należy lekceważyć. Rozwijają się w szybkim tempie. A przy ich nasileniu zostaje jedynie pomoc urologa i podanie dawki leków hormonalnych. Niestety wpływają one na przemiany testosteronu (efekt 'kastrujący') oraz mają negatywny wpływ na gospodarkę lipidową.
Bezpieczniejsze są preparaty tzw. alfa-adreolityczne. Mogą być stosowane w profilaktyce prostaty oraz przy jej niewielkich zmianach. Ale i one mają wiele skutków ubocznych.

Postawmy więc na bezpieczną i skuteczną profilaktykę. Tylko wcześnie rozpoznany rozrost prostaty przechodzi łagodnie. Nie ulegajmy przekonaniu, że tylko ból zwiastuje chorobę. Kontrolujmy poziom hormonów i odwiedzajmy swojego lekarza: - Jeśli mężczyźni przełamią uprzedzenia i zawczasu zaczną myśleć o swojej prostacie, mają szanse uniknąć wielu niekomfortowych sytuacji - radzi Rafał Olejnik. - Po prostu dbajmy o siebie wykorzystując to, co daje nam nowoczesna medycyna, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

Źródło:
Męski problem/ Gazeta Współczesna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie