MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami zima tysiąclecia? Śnieg może spaść już w środę - Synoptycy straszą mrozem...

Agata KOWALCZYK / red.
Myszy i szczury pchają się do domów. Wiewiórki są bardzo puchate i całe dnie spędzają na gromadzeniu żywności. Pasikoniki już nie cykają. Przyroda szykuję się do zimy, ale czy rzeczywiście do tak mroźnej i śnieżnej jak zapowiadają naukowcy?

Synoptycy straszą nas zimą tysiąclecia, wczesną, bardziej mroźną i śnieżną niż rok temu, która przecież dała się nam we znaki. Ich prognozy opierają się głównie na analizie danych z wielu lat. Czy przyroda potwierdza zapowiedzi naukowców ? Od wieków wiadomo, że zwierzęta najlepiej wyczuwają pogodę, bo od niej zależy ich życie ?

Wiewiórki robią zapasy

W parku miejskim w Kielcach wiewiórki zbierają jak oszalałe orzechy i żołędzie. - To chyba jedyna oznaka zbliżającej się zimy, ale takie zachowanie tych gryzoni jest typowe. Zawsze o tej porze roku robią zapasy, zbierają mnóstwo orzechów i żołędzi. Muszą mieć duże zapasy w wielu miejscach, ponieważ często zapominają o ich lokalizacji - śmieje się Andrzej Ścipniak, dyrektor Zakładu Konserwacji Zieleni w Kielcach. - Inne zwierzęta, i te żyjące na wolności, i w naszej bażanciarni zachowują się jak zwykle o tej porze roku. Ptaki już pod koniec sierpnia zmieniły pióra na grubsze, co jest typowym terminem, ale są nadal ożywione, a to nie świadczy o rychłej zimie. Zwykle przed jej nadejściem robią się ociężałe i ospałe.

Azyl dla Dzikich Ptaków w Ostrowie w gminie Chęciny zaatakowały myszy i szczury. To może być zwiastunem zimy tysiąclecia. - Czegoś podobnego jeszcze nie widziałem. Zwykle te gryzonie szukają schronienia przed zimą, ale w tym sezonie jest prawdziwa inwazja. Zwierząt jest bardzo dużo i pchają się dosłownie do każdego pomieszczenia - przyznaje Janusz Wróblewski, właściciel azylu. - Nie słychać pasikoników, które na początku października jeszcze głośno cykały. To może być znak, że zima się zbliża.

Ptaki wyjadają jarzębinę

W lasach w pobliżu Nadleśnictwa Kielce w Daleszycach jarzębina znika w szybkim tempie z drzew. - Wyjadają ją ptaki, ale trudno jeszcze powiedzieć czy szykują się do zimy, czy owoce w tym lesie smakują im wyjątkowo. Na drzewach liście stopniowo się przebarwiają jak to w październiku, ale jeszcze nie opadają, zaczną, gdy pojawiają się przymrozki - informuje nadleśniczy, Robert Płaski. - W drugiej połowie października będzie można coś więcej powiedzieć na przykład jak głęboko owady schowały się w ziemi. Na tej podstawie można stwierdzi czy zima będzie mroźna i długa.

Synoptycy, którzy ostrzegają przed zimą tysiąclecia, zapowiadali także zimne lato w Europie Wschodniej. A jakie było wszyscy wiemy.

SYNOPTYCY OSTRZEGAJĄ

Jak mówi Tomasz Zubelewicz z TVN Meteo, w okolicach środy, 13 października przyjdzie do nas front atmosferyczny, który przyniesie opady śniegu. Zdaniem synoptyków czeka nas długa i nieprzyjemna zima.

Meteorolodzy tłumaczą, że w tym roku maj był zimny, czerwiec też nieprzyjemny i deszczowy. Latem nie zdążyła się odpowiednio nagrzać półkula północna. Dlatego zima może przyjść wcześniej, niż zwykle.

- Niestety nie mam dobrych informacji dla tych, którzy lubią ciepło - mówi Tomasz Zubilewicz. - Niskie temperatury, spadające nocami nawet poniżej zera, możemy odczuć już od kilku dni. Ale prawdziwe ochłodzenie dopiero przed nami.

Zacznie się już w tym tygodniu. - W okolicach środy 13 października przyjdzie do nas front atmosferyczny, który przyniesie opady śniegu - zapowiada Zubilewicz. - Zrobi się biało. I to nie tylko w górach, ale także na terenach niżej położonych. W całej Polsce.

- Być może w ciągu najbliższych dni prognozy jeszcze nieco się zmienią. Ale na razie wszystko na to wskazuje, że od tego tygodnia zacznie się u nas zima - podkreśla specjalista TVN Meteo.

Mało tego. - Potwierdzam prognozy zapowiadające, że w listopadzie zrobi się bardzo zimno. Termometry mogą wtedy pokazać nawet ponad 20-stopniowe mrozy - dodaje Zubilewicz. - W ogóle listopad, grudzień i luty mają być bardzo zimne. Jedynie styczeń będzie nieco cieplejszy.

Według Amerykanów z Agencji Badania Oceanu i Atmosfery zbliżająca się zima będzie w Polsce co najmniej tak mroźna i śnieżna jak poprzednia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie