Przedszkolaki z Piekoszowa mają roboty i już się uczą ich programowania

Paulina Baran
Paulina Baran
Przedszkolaki z wójtem Zbigniewem Piątkiem i robotami.
Maluchy z Przedszkola w Piekoszowie już uczą się programowania z wykorzystaniem robotów. Mają też dywany interaktywne, najwyższej klasy oprogramowanie, monitory, tablety, laptopy i interaktywną tablicę. Na to wszystko władze gminy Piekoszów pozyskały ponad 260 tysięcy złotych dofinansowania dla Przedszkola w Piekoszowie. Z nowoczesnych technologii i zajęć już korzystają przedszkolaki ze wszystkich dziewięciu grup przedszkolnych. Nowoczesne lekcje przyszłości już od najmłodszych lat na terenie gminy Piekoszów właśnie stały się normą. To kolejny krok milowy w rozwoju edukacyjnym.

W Przedszkolu w Piekoszowie można mówić o prawdziwej edukacji przyszłości. Tu już od najmłodszych lat dzieci uczą się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wszystko dzięki wysokiemu dofinansowaniu, jakie władze gminy Piekoszów pozyskały na zakup robotów, dywanów interaktywnych i całego niezbędnego do nowoczesnej nauki sprzętu w ramach projektu pod nazwą "TIKoludki w naturze". Całość projektu opiewa na kwotę ponad 306 tysięcy złotych, z czego 260 tysięcy złotych pokryło pozyskane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 dla Europejskiego Funduszu Społecznego Poddziałanie 8.3.6 Wzrost jakości edukacji ogólnej ZIT - Upowszechnianie i wzrost jakości edukacji przedszkolnej – ZIT Konkurs dedykowany Kieleckiemu Obszarowi Funkcjonalnemu. - Udało nam się napisać niezwykle nowoczesny i śmiało można powiedzieć nowatorski projekt. Ogromnie się cieszę, że otrzymaliśmy na niego tak wysokie wsparcie unijne. Daje on naszym przedszkolakom już nie tylko możliwość wyrównania szans edukacyjnych, ale przede wszystkim możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy oraz szczególnych kompetencji. W ramach projektu specjalne szkolenia przeszli też wychowawcy, którzy zdobytą wiedzę teraz przekazują naszym najmłodszym uczniom. Jestem przekonany, że nowoczesne technologie to właściwy kierunek rozwoju edukacyjnego – mówi wójt, Zbigniew Piątek, który osobiście sprawdził jak bardzo interesujące są nowoczesne lekcje w tutejszym przedszkolu.

A dzieci z piekoszowskiego przedszkola chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi. I nie ma się co dziwić. - Zarówno roboty, jak i tablica interaktywna są dla nas wielkim wsparciem, jeśli chodzi o rozwój przedszkolaków. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zajęciach. Dzięki robotom szybko zapamiętują kolory, kierunki, szybciej uczą się liczyć i pisać, ale przede wszystkim chętniej wykonują powierzone im zadania. Są bardzo zaciekawione wszystkimi zajęciami, podczas których wykorzystujemy roboty, czy też interaktywną tablicę. Nowoczesny sprzęt rozwija ich wyobraźnię i wspomaga naukę, również pod względem programowania – mówi Karolina Sobczyńska, wychowawca grupy projektowej.

W ramach projektu oddział przedszkolny w Piekoszowie został wyposażony w meble, pomoce dydaktyczne, zabawki, kącik zabaw z elementami sensorycznymi, instrumenty muzyczne, podręczniki do nauki języka angielskiego i pomoce logopedyczne. Poza tym, oddział przedszkolny został też wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne, czyli roboty, maty do nauki programowania, dywan interaktywny z grami edukacyjnymi w języku angielskim, multimedialny program edukacyjny i tablice interaktywne. - W ramach programu wsparcie szkoleniowe zapewnione zostało także dla nauczycieli w zakresie TIK. We wszystkich grupach przedszkolnych, w dziewięciu oddziałach, prowadzone są także zajęcia dodatkowe. I tak, uczniowie skorzystają z zajęć naukowo – doświadczalnych, są też wyjazdy edukacyjne, mamy także taniec i język angielski – wymienia wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Piekoszowie, Marzena Zbroszczyk, koordynator projektu i dyrektor Przedszkola.

Na tym jednak nie koniec. W ramach projektu powstanie także zewnętrzna sala dydaktyczna. - Zagospodarujemy teren przed szkołą, gdzie będzie się znajdować zewnętrzna sala dydaktyczna. W zakupionych ogromnych donicach posadzimy wspólnie z dziećmi rośliny. Mamy też narzędzia do ich uprawy i pielęgnacji. Już na wiosnę dzieci będą same prowadziły przedszkolny ogródek warzywny – mówi koordynator projektu, dyrektor Marzena Zbroszczyk.

Zdaniem władz gminy Piekoszów, nauka programowania, jaką właśnie rozpoczęły przedszkolaki to edukacja przyszłości. - Stawiamy na nowoczesne technologie w naszych placówkach oświatowych. Roboty trafiły nie tylko do przedszkola w Piekoszowie, ale też do uczniów szkół z Zajączkowa, Rykoszyna, Łosienia, Micigozdu, Piekoszowa i Jaworzni, gdzie już od kilkunastu miesięcy uczniowie uczą się programowania z wykorzystaniem robotów. Mają też dywany interaktywne, najwyższej klasy oprogramowanie, monitory, tablety, laptopy i interaktywne tablice. Na zakup, szkolenia i zajęcia z robotyki dla ponad tysiąca uczniów pozyskaliśmy blisko 800 tysięcy złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w ramach poddziałania „Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK”. Całość zadania opiewała na kwotę 893 tysięcy złotych. Teraz udało nam się pozyskać kolejne 260 tysięcy na roboty, tym razem dla przedszkolaków. U nas lekcje przyszłości już od najmłodszych lat stały się rzeczywistością – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie