MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Przedwiośnie” pochodzącego z Kielecczyzny Stefana Żeromskiego wśród książek do Narodowego Czytania

LID
freeimages.com
Prezydent Andrzej Duda zaproponował książki do Narodowego Czytania – jest wśród nich „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, który pochodzi z powiatu kieleckiego i mocno związany był z Kielcami.

Prezydent przedstawił propozycje książek, spośród których internauci wybiorą tę, która będzie czytana podczas Narodowego Czytania 2017. Na stronie Kancelarii Prezydenta poinformował, że po konsultacjach przeprowadzonych z wydziałami filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteką Narodową oraz Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk stworzył listę ważnych dzieł polskiej literatury, które ma promować Narodowe Czytanie. W tym roku internauci mogą wybierać spośród "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, "Pamiątek Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego i "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

- Każdy z tych utworów różni się bohaterami, tematem i stylem. Łączy je istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości - czytamy w komunikacie.

Propozycja Prezydenta cieszy Sylwię Zacharz kierującą Muzeum lat Szkolnych Żeromskiego w Kielcach. – Warto głosować na „Przedwiośnie” i naszego autora. Żeromski, wybitny pisarz i publicysta jest jedynym synem ziemi świętokrzyskiej, który zaszedł tak wysoko. W bardzo wielu jego utworach są kieleckie i świętokrzyskie akcenty. Był też publicystą walczącym o polskość.
„Przedwiośnie” jest powieścią mówiąca o powstałej po zaborach Polsce, jest książką, nad którą warto się zatrzymać.

Stefan Żeromski urodził się w 1864 Strawczynie, a wychował w Ciekotach w powiecie kieleckim, uczył się w szkole w Psarach i gimnazjum w Kielcach. Jako już doświadczony i uznany pisarz przyjeżdżał do Kielc, chciał tu zamieszkać i prowadzić działalność kulturalną. W tygodniku „Echa Kieleckie” ukazały się przedruki jego „Ech leśnych”.

Aby oddać głos na „Przedwiośnie”, należy wybrany tytuł umieścić w temacie e-maila i wysłać na adres: [email protected]. Głosowanie trwa od do środy 15 lutego.
Która propozycja zwycięży dowiemy się 21 lutego, ogłosi to Prezydent w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
Narodowe Czytanie pierwszy raz odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, dwa razy Henryka Sienkiewicza i raz Bolesława Prusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie