Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepis na kiszone ogórki. Zobacz, jak zrobić najzdrowsze kiszonki [PRZEPISY]

(imo)
Dawid Łukasik
Czas robienia przetworów rozpoczął się na dobre. Co warto zamknąć teraz w słoiku? W zasadzie wszystkie warzywa i owoce aktualnie dostępne. Najbardziej polecane jest robienie kiszonek.

Okres od czerwca do października jest idealny do przygotowywania domowych przetworów - to właśnie w tym czasie na polach i w sadach dojrzewają u nas owoce i warzywa. - Czereśnie, wiśnie, porzeczki, maliny, agrest, borówki, młode jabłka - to owoce, które teraz szczególnie bym polecała zagospodarować w słoiczkach. Ze wszystkich owoców wyjdą nam kompoty, dżemy, powidła, nalewki i wina. Z warzyw nie bójmy się sięgać także po te mniej popularne, jak szparagi, fasolka szparagowa. Ta ostatnia jest doskonała do kiszenia, choć mało kto o tym wie. Fasolkę kisi się podobnie jak ogórki, zmieniamy jedynie stężenie solanki - mówi Karolina Zawierucha, właścicielka sklepu internetowego Swoyskie z Domowej Spiżarni i autorka bloga kulinarnego.

Najzdrowsze, a więc i najbardziej polecane, także przez dietetyków, są kiszonki. Dlaczego? - W czasie naturalnej fermentacji wytwarza się kwas mlekowy, naturalny probiotyk, chroniący nas przed chorobami. To cudowna substancja, która reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, zmniejsza poziom cholesterolu - wyjaśnia Olga Chaińska, dietetyk, właścicielka Centrum Odchudzania w Kielcach.

Warzywami, które najczęściej kisimy, bez wątpienia są ogórki. Jak mówią znawcy - teraz jest najlepszy czas na ich przygotowywanie.

Aby przetwory ogórkowe były jak najlepsze, warto zastosować się do kilku zasad. - Przede wszystkim - pewne źródło. Wybierajmy ogórki najlepszej jakości, a więc od zaufanych rolników. Warto postawić na ogórki „eko”, które mają certyfikaty - wtedy będziemy mieć pewność, że nie zawierają zbędnej chemii - mówi Karolina Zawierucha.

Co jeszcze? Do kiszenia sprawdzą się ogórki małe, z cienką skórką i z małą ilością nasion. - Wtedy mamy pewność, że ukisną w stu procentach, nie tylko z zewnątrz, lecz także w środku i będą po prostu najsmaczniejsze - tłumaczy nasza rozmówczyni.Do kiszenia dobrze też wykorzystać sól kamienną, nie jodowaną, która tworzy inne stężenie i lepiej nadaje się do robienia wędlin.

Sam proces kiszenia jest bardzo łatwy, ale zwróćmy uwagę na... jego termin. - Sama dopiero niedawno się dowiedziałam, że sukces kiszonych ogórków tkwi w temperaturze, w jakiej one „dojrzewają”. Otóż, przez pierwsze 24 godziny słoiki z ogórkami powinny pozostać w temperaturze 22 stopni, dopiero później wynosimy je w chłodniejsze miejsce, do spiżarni. Co więc samo się nasuwa - kisić ogórki warto w ciepłe dni - mówi Karolina Zawierucha. Przez kolejne 40 dni trzymajmy ogórki w temperaturze 12 stopni Celsjusza.

Ogórki kiszone są bardzo zdrowe.- Zawierają dwa razy tyle witaminy C i witamin z grupy B co ogórki surowe, dlatego polecane są osobom zmagającym się z anemią. Ponadto zawierają witaminę E- źródło młodości, oraz witaminę K, która ma korzystny wpływ na proces krzepnięcia krwi - wymienia Olga Chaińska.

Co do zrobienia domowych przetworów jest nam niezbędne? - Przede wszystkim chęci. Jeśli tych nam nie zabraknie, to przydadzą się jeszcze słoiki i wieczka, a także przyprawy. Tych nie nigdy nie żałujmy - hamują rozwój bakterii, zawierają olejki eteryczne - mówi Karolina Zawierucha.

PRZEPISY
według Karoliny Zawieruchy, autorki bloga domowaspizarnia.pl:

Ogórki kiszone
Składniki: ogórki,
czosnek (1 ząbek na słoik), koper, 1 łyżka stołowa soli na 4 szklanki wody,
korzeń chrzanu.

Sposób przygotowania: Ogórki ułożyć pionowo w słoju, dodać gałązkę kopru, czosnek, chrzan. Zagotować wodę, dodać sól. Zagotowaną wrzącą wodą z solą zalać ogórki i zamknąć.
Do jego zrobienia potrzebujecie truskawek i cukru. Na 2 kg owoców dodajemy szklankę cukru.

Dżem truskawkowy:
Składniki: na 2 kg truskawek potrzeba szklankę cukru.

Sposób przygotowania: Umyć owoce, pozbawić ich szypułek. Włożyć do garnka, dodając pomiędzy warstwy truskawek cukier. Odstawić na kilka godzin, aby owoce puściły sok. Podgrzewać, co jakiś czas mieszając. Gdy zaczną się rozpadać, wkładać do wyparzonych słoików.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: TopMuzyczny. VariusManx - Czy znasz wszystkie wokalistki?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie