Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy kulinarne według konecczanki Agnieszki Długosz

Piotr STAŃCZAK [email protected]
Jednym ze znaków firmowych blogerki jest barszcz na zakwasie ze świętokrzyskiego.
Jednym ze znaków firmowych blogerki jest barszcz na zakwasie ze świętokrzyskiego. www.wolnakuchnia.pl
"Blogerzy na Zdrowe Święta" - taka publikacja trafiła do biblioteki publicznej w Końskich. Przekazała ją pochodząca z tego miasta Agnieszka Długosz, obecnie pracująca w Warszawie. Gotowała potrawy m.in. w popularnym programie telewizyjnym "Pytanie na śniadanie".
Konecczanka Agnieszka Długosz testuje niezliczone przepisy i receptury kulinarne.
Konecczanka Agnieszka Długosz testuje niezliczone przepisy i receptury kulinarne. www.wolnakuchnia.pl

Konecczanka Agnieszka Długosz testuje niezliczone przepisy i receptury kulinarne.
(fot. www.wolnakuchnia.pl )

Jest to pierwsza tego typu publikacja książkowa w Polsce, w której zamieszczone są przepisy kulinarne z tzw. blogosfery. Agnieszka Długosz sama prowadzi bloga, jego adres to www.wolnakuchnia.pl. Pochodzi z Końskich, ale od lat mieszka w Warszawie, tam również pracuje w jednej z korporacji. - Po pracy odpoczywam, eksperymentując z różnymi potrawami, testuję niezliczone przepisy i wymyślam nowe receptury. Zachęcona przez rodzinę i przyjaciół zaczęłam spisywać przepisy i nowe połączenia składników. Tak właśnie powstała Wolna Kuchnia - opowiada. - To nie tylko blog kulinarny, ale też stan umysłu, filozofia życia - podkreśla. Długosz nie ma gastronomicznego wykształcenia, całą wiedzę o gotowaniu zdobyła podczas własnych poszukiwań, podróży kulinarnych i lektury wielu książek. Pani Agnieszka kilka razy gotowała w programie telewizyjnej "dwójki" pt. "Pytanie na śniadanie" oraz "Ugotowanych" w TVN. Wiele osób dzwoni do niej, pyta o porady. Jej znakiem firmowym są świętokrzyskie smaki - barszcz na zakwasie, krupnik z kaszą jaglaną, chleb słonecznikowy z figami, chleb domowy orkiszowy, bób jako przekąska. Barszcz biały z chlebem z Końskich został zgłoszony do konkursu Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego i Targów Kielce na najlepszą potrawę regionalną. Książkę "Blogerzy na Zdrowe Święta" w cenie 39 złotych można zakupić m.in. za pośrednictwem www.wolnakuchnia.pl.

Przepis - barszcz na zakwasie ze świętokrzyskiego

W województwie świętokrzyskim tradycja przygotowywania zakwasu sięga lat 20. minionego stulecia i podtrzymywana jest przynajmniej przez trzy pokolenia. Sok z kiszonych buraków spożywano na surowo jako napój leczniczy lub też do gotowania czerwonego barszczu z uszkami, podawanego w wigilię. Do zakwasu z owocami jałowca potrzebne są: 4-5 buraków średniej wielkości, dwa ząbki czosnku w łupinie, dwa listki laurowe, dwa ziarenka ziela angielskiego, 2-3 ziarenka pieprzu, dwa-trzy owoce jałowca, łyżka soli, woda mineralna lub źródlana.

Surowe buraki dokładnie myjemy, odcinamy końce i kroimy na ósemki. Wkładamy je do dużego słoika, dodajemy czosnek i wszystkie przyprawy. Dociskamy i zalewamy posoloną wodą, tak aby ciecz przykryła buraki. Pamiętajmy, aby nie napełniać słoja po brzegi, ponieważ warzywa zwiększą nieco swoją objętość podczas kiszenia. Zamknięty słoik pozostawiamy przez kilka dni w chłodnym miejscu, idealna temperatura to około 10 stopni Celsjusza. Gdy rozpocznie się fermentacja, na wierzchu słoja pojawi się piana, którą trzeba zebrać. Po kilku dniach otwieramy słoik, zbieramy resztę piany i wykorzystujemy ukiszone buraki wraz z sokiem do barszczu lub innych dań.

Przepis na podstawie www.wolnakuchnia.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie