Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzka cennych eksponatów muzealnych z Pińczowa do Chrobrza

Irena IMOSA [email protected]
Szafa margrabiego Aleksandra Wielopolskiego stanęła w gabinecie byłego właściciela pałacu obok jego biurka. Szafa jest własnością Stadniny Koni Michałów.
Szafa margrabiego Aleksandra Wielopolskiego stanęła w gabinecie byłego właściciela pałacu obok jego biurka. Szafa jest własnością Stadniny Koni Michałów. Fot: Irena Imosa
Cenne eksponaty muzealne przewiezione na czas remontu. Turyści odwiedzający Ponidzie będą mieć stały dostęp do najcenniejszych zbiorów
Replikę pochodzącej z Wiślicy, płyty orantów (modlących się) można teraz podziwiać w sali balowej pałacu Wielopolskich, tej samej, w której Filip Bajon
Replikę pochodzącej z Wiślicy, płyty orantów (modlących się) można teraz podziwiać w sali balowej pałacu Wielopolskich, tej samej, w której Filip Bajon nakręcił sceny filmu „Przedwiośnie”.

Replikę pochodzącej z Wiślicy, płyty orantów (modlących się) można teraz podziwiać w sali balowej pałacu Wielopolskich, tej samej, w której Filip Bajon nakręcił sceny filmu "Przedwiośnie".

Do wnętrz pałacu Wielopolskich w Chrobrzu trafiły już pierwsze cenne eksponaty, które dotychczas wystawiane były w salach Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

To nie koniec, bo trwają szczegółowe ustalenia na temat dalszych przeprowadzek, przynajmniej części zbiorów z Pińczowa do Ośrodka w Chrobrzu.

Tam będą one eksponowane przez około półtora roku, czyli do czasu zakończenia kapitalnego remontu popaulińskiego klasztoru zwanego Belwederem, gdzie dotychczas rezydowało pińczowskie Muzeum Regionalne.

SZAFA MARGRABIEGO

- Mamy już zmontowaną i wyeksponowaną szafę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, która dotychczas była depozytem w Muzeum Regionalnym. Stanęła obok biurka margrabiego. Poza tym w sali balowej wyeksponowaliśmy przewiezioną z Pińczowa replikę wiślickiej tak zwanej płyty orantów. Otrzymaliśmy z Pińczowa także inne meble, witrynkę i stoły, ale to nie wszystko, bo rozważane jest przeniesienie tu jeszcze innych zbiorów w tym eksponatów, które związane są z postacią Adolfa Dygasińskiego - mówi Dariusz Garlej, dyrektor Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnych Ponidzia w Chrobrzu.

- Szafa Wielopolskiego zakupiona została kilka lat temu przez Stadninę Koni Michałów i jest naszym depozytem. Jeśli chodzi replikę płyty orantów, to otrzymaliśmy ją z Gminnego Ośrodka Kultury w Wiślicy w formie użyczenia - w chwili, gdy budynek Gminnego Ośrodka Kultury przekazany został do adaptacji na gimnazjum. Replika była eksponowana w Pińczowie w czasie, gdy turyści nie mieli dostępu do podziemi Bazyliki Mniejszej w Wiślicy. Jeśli chodzi przekazywanie do Chrobrza kolejnych eksponatów, w tym gablot ze zbiorami, to prowadzimy szczegółowe ustalenia techniczne i postaramy się, aby turyści mieli do nich dostęp jak najszybciej. Ponadto specjalną ekspozycje na czas trwania remontu Belwederu przygotowujemy w Starej Synagodze przy ulicy Klasztornej i wiosną zostanie ona otwarta dla zwiedzających - mówi Jerzy Znojek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

CHROBERZ ZAPRASZA

Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnych Ponidzia w Chrobrzu - mieszczący się w pałacu Wielopolskich - można zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 11 do 16. Oprócz wspomnianych eksponatów z Pińczowa, są tutaj ciekawe stałe ekspozycje w tym unikatowa wystawa Archeologiczne Skarby Ponidzia, Izba Pamięci Republiki Pińczowskiej i wiele innych. Przy pałacu powstało stowarzyszenie o nazwie Ośrodek Kulturalno-Historyczny Beldonek - Pałac Wielopolskich w Chrobrzu, który od stycznia ma osobowość prawną i wpisane jest do Krajowego Rejestru Sądowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie