Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat opatowski zakupił Pałac Karskich we Włostowie. Czy odzyska dawny blask?

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Powiat opatowski kupił Pałac Karskich we Włostowie. Na zdjęciu od lewej: starosta Tomasz Staniek, Rafał Karski, wicestarosta Małgorzata Jalowska.
Powiat opatowski kupił Pałac Karskich we Włostowie. Na zdjęciu od lewej: starosta Tomasz Staniek, Rafał Karski, wicestarosta Małgorzata Jalowska. Tomasz Staniek/facebook.com
Powiat opatowski kupił Pałac Karskich we Włostowie. Niezwykle piękny przed laty obiekt, który dziś popadł w ruinę, może odzyskać dawny blask.

Pałac we Włostowie stał się własnością powiatu opatowskiego

W środę, 29 listopada spadkobierca rodu Rafał Karski, Tomasz Staniek starosta opatowski i Małgorzata Jalowska wicestarosta podpisali akt notarialny, na podstawie którego zespół Pałacowo – Parkowy Karskich we Włostowie przeszedł na własność powiatu.

– Od środy ta posiadłość jest we władaniu powiatu opatowskiego. Teraz będziemy się starać pozyskać środki w obecnej perspektywie unijnej, ale liczymy również na środki krajowe, aby przywrócić świetność parku ze starodrzewem, a także samemu pałacowi, dziś znajdującemu się w ruinie

– wyjaśnia starosta Tomasz Staniek.

Neorenesansowy Pałac we Włostowie, niegdyś będący siedzibą rodu Karskich i jedną z bardziej okazałych budowli na terenie ziemi opatowskiej, od czasu II wojny światowej popadał w ruinę. Dziś ma szansę na rewitalizację. Powiat stał się właścicielem pałacu oraz dawnej oficyny i parku, w sumie ponad 7 hektarów.

Park otaczający pałac dziś jest mocno zakrzaczony. Powiat chce przeprowadzić jego inwentaryzację. Starostwo ma również plany, aby odbudować będącą w ruinie dawną posiadłość Karskich.

– Zostały fragmenty elewacji tej imponującej budowli. Na szczęście mamy pełną dokumentację detali architektonicznych. Wiemy jak pałac wyglądał w środku i na tej podstawie jest możliwość wykonanie projektu i odbudowa pałacu w takim kształcie w jakim przetrwał II wojnę światową – wyjaśnia starosta.

W pałacu znajdowała się największa dworska biblioteka ówczesnych czasów. Część zbiorów przewieziono do Warszawy, pozostałe niestety rozgrabiono. Starosta tłumaczy, że wolą Juliusza Karskiego było to, by w obiekcie znalazło się Muzeum Ziemiaństwa Polskiego. Jego marzenie być może spełni się w przyszłości.

– Kompletna wizja tego miejsca jeszcze się kształtuje. Mam nadzieję, że będzie tu muzeum, przestrzeń restauracyjna, a także kulturowa, która posłuży do organizacji koncertów, spotkań. Wszystko jest w gestii rozmów i w fazie koncepcji – podsumowuje Tomasz Staniek.

O planach kupna a także o przeznaczeniu Pałacu Karskich pisaliśmy tutaj:

Neorenesansowy Pałac Karskich we Włostowie został wzniesiony w latach 1854–1860 na zlecenie Stanisława Karskiego, według projektu Henryka Marconiego. Budowlę otaczał park o powierzchni około 10 hektarów. Sam pałac składał się z 30 pomieszczeń, w tym trzech salonów, sali balowej, sali bilardowej i biblioteki. Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na sypialnie, bawialnie i pokoje gościnne, była również kaplica.

W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodził także lamus, wzniesiony znacznie wcześniej, bo w XVI wieku, który zwany był zborem braci polskich. Od zachodu do pałacu przylegała oficyna z kolumnowym portykiem, zbudowana w XVIII wieku. Do posiadłości wiodły dwie bramy: jedna w pobliżu samego pałacu, z dwoma lwami, druga, zwana diabelską, od strony parku.
Pierwotną konstrukcję przebudowano na przełomie XIX i XX wieku. Zostały doprowadzone media: prąd elektryczny, linia telefoniczna i wodociąg. Pałac wyposażono też w centralne ogrzewanie, a w jego łazienkach można było korzystać z ciepłej i zimnej wody.

Włostowski pałac gościł między innymi Stefana Żeromskiego, który we Włostowie pracował nad Popiołami, a także Achillesa Ratti, który gościł tu jako nuncjusz apostolski. W pałacu miał rezydencję biskup sandomierski Marian Ryx.

Pałac popadł w ruinę już po zakończeniu II wojny światowej, gdy jego pomieszczenia zajęło Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie pozostały z niego fragmenty ścian zewnętrznych i ruiny lamusa. W okresie PRL ucierpiał także przypałacowy park, w którym wycięto część starych drzew. W 2013 roku spadkobiercy rodziny Karskich odzyskali ruiny pałacu i część parku, razem około siedmiu hektarów.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie