Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesłuchania do II Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej zakończone

mb
Pieśni patriotyczne... czy ktoś inny niż młodzi ludzie może zaśpiewać je bardziej przejmującym tonem? Raczej nie! A można było się o tym przekonać w dniach od 3 do 4 października w Kieleckim Centrum Kultury, gdzie odbywały się przesłuchania do listopadowego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA w Krakowie.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Passionart oraz Fundacja Armii Krajowej, wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.

Były to dwa dni trudnych zmagań dla wszystkich uczestników konkursu, którzy tak samo jak muzykę kochają tylko ojczyznę. Zdawać by się mogło, że przesłuchania nie będą aż tak emocjonującym przedsięwzięciem w stosunku do tego, co dopiero będzie się działo w dniach od 10 do 1 listopada w Krakowie, jednak widząc łzy w oczach dzieci z lokalnych szkół, którym nie udało się zakwalifikować do konkursu, wszyscy myślący w ten sposób kielczanie szybko zmienili zdanie. Jeszcze częściej niż płacz, na szczęście można było usłyszeć tylko głośne okrzyki szczęścia, które symbolizowały pozytywny wynik i możliwość wystąpienia w tym prestiżowym festiwalu, który choć cieszy się krótką, bo zaledwie dwuletnią tradycją, to już zyskał wielu fanów w całym kraju.
Nie bez powodu przecież, pierwszy etap eliminacji do II Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA jest rozgrywany również w Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku, Białymstoku, Szczecinie, Tarnowie oraz w Warszawie. W każdym z wymienionych miejsc młodzież szkolna walczy, niczym niegdyś bohaterowie narodowi, o to, by móc zaprezentować swoje wokalne umiejętności szerszemu gronu odbiorców w Krakowie. W Kielcach śmiałków uzbrojonych w nietuzinkowy talent było blisko 150! Jak mówił jeden z jurorów, Marcin Wróbel z Passioart.

- To naprawdę niełatwe zadanie, by właściwie wybrać najlepsze głosy z takiej gromadki. Oceniamy uczestników pod wieloma względami. Możliwości wokalne to jedno, ale kierujemy się też tym, jaki dobrali sobie repertuar. I tu, osoby, które zaśpiewały jedną z tych mniej znanych piosenek mogą liczyć na spory plus. Wiele znaczy dla nas również to, czy dana osoba rozumie tekst, który śpiewa. W tym przypadku, co muszę przyznać, chylę czoła przed uczestnikami, bo prezentują swoje utwory w sposób bardzo dojrzały. Decyzja za każdym razem jest trudna, ale staramy się być sprawiedliwi.

Młodzi ludzie, wykonując tak zwane piosenki niezłomne, śpiewają o czasach, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. Sądząc po reakcji osób dorosłych, które zajmują miejsca na Małej Sali KCK-u i oglądają występy, ich wykonanie każdorazowo zapiera dech w piersiach. Jak zgodnie zdradzają uczestnicy, do konkursu przygotowywali się długo, stąd... efekty!

- Do kolejnej edycji festiwalu przygotowujemy się tak naprawdę od czasu, kiedy zakończyła się ta inauguracyjna w tamtym roku. Zakwalifikowaliśmy się wtedy do finałowej gali i zajęliśmy wysoką, bo trzecią pozycje w kategorii trio, więc od razu wiedzieliśmy, że i teraz weźmiemy udział w konkursie. Na scenie dobrze nam poszło, chociaż denerwowaliśmy się przed występem podobnie, jak zeszłym razem. No, ale teraz już jesteśmy spokojni i czekamy na... Kraków!- mówili członkowie trio Julia Sapała, Michał Bugała oraz Weronika Kucharska.

Co ciekawe, nie tylko chęć zwycięstwa przyświeca młodym artystom. Najważniejsze są bowiem, wartości. Konkurs ma na celu propagowanie historii naszego narodu wśród młodzieży. Zatem, bez względu na werdykt jury, dany uczestnik i tak wynosi z udziału w przesłuchaniach ogromną wiedzę... festiwal to przecież swoista forma edukacji. Organizatorów cieszy więc fakt iż zainteresowanie festiwalem stale rośnie. Jak dodawał Marcin Wróbel - W tamtym roku zgłosiło się nieco ponad sto szkół, teraz mieliśmy ich około 30 procent więcej. Są to placówki oświatowe z całego regionu, co wpływa także na popularność tego wydarzenia.

- Uczestnicy, którzy dzisiaj odwiedzili ze mną Kielce na co dzień uczą się w ,,jedynce" w Opatowie. To ciekawe młode osoby, których łączy jedno... prócz talentu muzycznego, wyrażają ogromne zainteresowanie historią. Uwielbiają słuchać różnych opowieści o tamtych czasach. Wiele też czytają o żołnierzach- zdradzała Magdalena Szemraj, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Opatowie.

Zakwalifikowani uczestnicy, z pewnością, nieco ponad miesiąc przed imprezą muszą oderwać się od lektury i... zamiast czytać, jeszcze więcej śpiewać! Nam zaś, pozostaje trzymać kciuki za nastoletnich reprezentantów naszego województwa w II Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA w Krakowie.

Eliminacje finałowe i koncert galowy odbędzie się w dniach 10-12 listopada w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie