MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przycinamy krzewy, drzewa niekoniecznie

Agata Kowalczyk
Zimą można przycinać te drzewa i krzewy, które zrzuciły liście i przeszły w okres spoczynku.
Zimą można przycinać te drzewa i krzewy, które zrzuciły liście i przeszły w okres spoczynku. Archiwum
Gatunki ozdobne wymagają pielęgnacji, wówczas ładniej wyglądają i obficiej kwitną.

Cięcie roślin ma na celu podkreślenie naturalnego pokroju, poprawę kondycji, ograniczenie rozmiarów, zapewnienie obfitego kwitnienia, czyli wydobycie najlepszego efektu dekoracyjnego. Koniec zimy to najlepsza pora na ten zabieg.

Zimą można przycinać te drzewa i krzewy, które zrzuciły liście i przeszły w okres spoczynku. Wszystkie pędy skracamy u krzewów kwitnących w drugiej połowie lata i jesienią: budlei Dawida, hortensji krzewiastych, niektórych powojników, róż wielkokwiatowych oraz tawuł drobnych i japońskich. Ze przyciętych pędów wiosną wyrosną nowe, które zakwitną jeszcze w tym sezonie. Corocznie przycinane krzewy mają ładniejszy pokrój i obficiej kwitną.

Podobnie przycinamy krzewy o barwnych pędach: derenie białe, derenie rozłogowe "Flaviramea", derenie świdwy "Winter Beauty" i wierzby białe. Zabieg należy wykonywać co roku, gdyż najintensywniejsze barwy mają młode pędy.

Gałęzie rosnące do środka korony (nadmiernie zagęszczające krzew) i stare (cztero-, pięcioletnie) przycinamy u: berberysów, irg, jaśminowców, krzewuszek, leszczyn, pięciorników, pigwowców, żylistków, porzeczek ozdobnych. Jest to tak zwane cięcie prześwietlające. U krzewów ozdobnych można je przeprowadzać, co kilka lat. U wszystkich krzewów wycinamy pędy chore i uszkodzone.
Drzewa tniemy rzadko

Drzewa ozdobne najładniej wyglądają, jeśli rozwijają się w sposób naturalny. Nie ma potrzeby ich cięcia, chyba, że zostały źle posadzone - zbyt blisko ogrodzenia, budynku lub innych roślin. Należy jedynie systematycznie usuwać chore i uszkodzone gałęzie.

Brzozy, kasztanowce, klony, orzechy włoskie i wiązy tniemy pod koniec lata, gdy wzrost ich jest już bardzo wolny, bo rośliny szykują się do spoczynku. U tych gatunków soki zaczynają krążyć już pod koniec zimy i cięcie w tym okresie mogłoby się skończyć chorobą rośliny. Niektóre z drzew, na przykład czereśnie i wiśnie, są bardzo wrażliwe na choroby drewna. Ponieważ zimą najłatwiej dochodzi do zakażenia, tniemy je latem. Jeśli chcemy przyciąć konary wysokiego drzewa, najlepiej będzie, jeśli tę pracę zlecimy fachowcowi.

Potrzebny sprzęt

Młode pędy drzew i krzewów tniemy sekatorem tuż nad pąkiem, najlepiej skierowanym na zewnątrz rośliny. Wtedy nowa gałąź również wyrośnie na zewnątrz. Pędy i konary nie będą się plątać w środku korony, a dostęp do niej światła i powietrza będzie lepszy. Grubsze gałęzie i konary drzew tniemy piłą tuż za obrączką, czyli zgrubieniem u nasady pnia. Zwykle wyraźnie ją widać, nie ma, więc obawy, że jej nie zauważymy. Gałęzie i konary należy przycinać etapami, w przeciwnym razie może zostać uszkodzona kora na pniu, a nawet rozdarte całe drzewo.

Należy pamiętać, iż świeże rany (zwłaszcza te większe) należy zabezpieczyć przed wnikaniem chorób grzybowych i nadmiernym wysychaniem drewna smarując je preparatami.

Do tego celu najczęściej używamy farby emulsyjnej z dodatkiem środka grzybobójczego oraz różnego rodzaju maści i balsamów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Może to być maść z Funabenem lub lepiej preparat zwany sztuczną korą (Lac Balsam, Eco Balsam).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie