Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psy z chipem bez podatku

Monika Nosowicz-Kaczorowska
sxc.hu
Właściciele psów, którzy zachipują swojego pupila, nie będą płacić za niego podatku przez cały okres posiadania zwierzęcia - zdecydowali miejscy radni. W środę rusza akcja chipowania.

Kiedy akcja chipowania?

Kiedy akcja chipowania?

Akcja chipowania w tym tygodniu potrwa cztery dni. 6 grudnia w godzinach od 17.00 do 19.00 można zgłaszać się do Gabinetu Weterynaryjnego Danwet (ul Hanke-Bosaka), 7 grudnia w tych samych godzinach akcja prowadzona będzie w Gabinecie Cztery Łapy (ul. Żeromskiego). 9 grudnia od 17.00 do 19.00 chipowanie prowadzić będzie gabinet AS (ul. Piłsudskiego) a 12 grudnia od 16.00 do 18.00 - Gabinet A. Maszewski (ul. Piłsudskiego). Właściciele psów powinni zabrać książeczkę zdrowia psa i swój dowód osobisty. Chipowanie psa w ramach akcji kosztować będzie 29 złotych.

Mikrochipy mają pomóc w rozwiązaniu problemu bezdomności zwierząt.

- Mniej niezidentyfikowanych psów na ulicach, to większe bezpieczeństwo dla ludzi - mówi Dominika Madejska ze Świętokrzyskiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami "Zwierzak", które jest pomysłodawcą rozpoczęcia akcji chipowania psów jeszcze w tym roku.

Akcja prowadzona będzie w porozumieniu z Urzędem Miejskim w Starachowicach. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, właściciel każdego zachipowanego do końca roku psa nie będzie płacił za swojego pupila podatku przez cały okres posiadania zwierzęcia. Problemy mogą za to po nowym roku mieć te osoby, które wprawdzie psa posiadają, ale go nie zarejestrowały.

- Zmienią się przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zwiększą się kompetencje strażników miejskich w kwestii ochrony zwierząt - mówi Sylwester Kwiecień, wiceprezydent Starachowic.

Docelowo strażnicy miejscy, a także funkcjonariusze policji i Staży Pożarnej dostaną niewielkie czytniki chipów, umożliwiające stwierdzenie, czy dany pies figuruje w ewidencji. Właściciel psa, który nie będzie miał ani numerka, ani chipu powinien liczyć się z tym, że może zapłacić nawet 500 złotych grzywny.

W tym i przyszłym roku roczny podatek za posiadanie psa wynosi 36 złotych. Można całkowicie legalnie uniknąć jego płacenia przez szereg kolejnych lat. Wystarczy wszczepić zwierzęciu pod skórę mikroskopijny chip. Trwałe oznakowanie mikrochipem jest porównywalne do wykonania podskórnego zastrzyku. Nie wymaga usypiania ani znieczulania. Chipowanie psa w ramach akcji kosztować będzie 29 złotych.

- To cena promocyjna. Zwykle koszt chipowania psa waha się w granicach 60 - 70 złotych. Część kosztów z własnych funduszy pokryje Świętokrzyskie Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Zwierzak" - mówi Dominika Madejska. - Jeśli akcja będzie cieszyła się powodzeniem, postaramy się kontynuować ją po 1 stycznia 2012 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie