Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa zabija nasze koty! Jak je chronić? Mówi wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Już od kilku tygodni mówiono o tajemniczej chorobie kotów, która zbiera śmiertelne żniwo. Po przebadaniu przez Główny Inspektorat Weterynarii pierwszych próbek okazało się, że to wirus ptasiej grypy. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego są zaniepokojeni. Jak chronić swoje zwierzaki?

Tajemnicza choroba kotów. To ptasia grypa zabija nasze zwierzaki

Sprawę na samym początku nagłośniła warszawska klinika weterynaryjna. Krótko później w sieci zaczęły pojawiać się wypowiedzi właścicieli kotów, że ich zwierzaki zaczęły chorować i umierać. Choroba, która atakuje koty wywołuje u nich szereg objawów neurologiczno-oddechowych.

Schorzenie zaczął badać Główny Inspektorat Weterynarii. Komunikat pojawił się też na stronie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. - W Polsce potwierdzono już 19 przypadków zachorowań kotów na ptasią grypę H5N1. Ta choroba nie ma już wielu tajemnic i można jej łatwo uniknąć odpowiednio dbając o swojego pupila. Trzeba go przede wszystkim trzymać w bioasekuracji i nie pozwolić mu stykać się z ptactwem oraz jego odchodami. Poza tym trzymając zwierzaka w domu pamiętajmy o tym, by dezynfekować podeszwy swoich butów, bo na nich również możemy przenieść wirusa – tłumaczy wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Oto cały komunikat Głównego Lekarza Weterynarii:

Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

Odbyło się posiedzenie Rady Sanitarno-Epizootycznej, podczas którego omówiono plan dalszego postępowania.
Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie