Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pułkownik Józef Grabowiecki został pochowany w Żarnowie. Przez całe życie walczył o wolność i prawdę historyczną

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
W sobotę 4 grudnia na Cmentarzu Parafialnym w Żarnówie pożegnaliśmy konecczanina pułkownika Józefa Grabowieckiego, który przeżył 5-letnią zsyłkę na Sybir i całe swoje życie poświęcił na walkę o wolność i godne uhonorowanie tych co walczyli z niemieckim i sowieckim okupantem. sybirak i były Prezes Związku Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego.

Pogrzeb Józefa Grabowieckiego w Żarnowie

Na Mszy Świętej pogrzebowej w Kościele pw. św. Mikołaja w Żarnowie spotkało się wiele osób, które przybyły pożegnać płk. Józefa Grabowieckiego. Wśród nich byli burmistrz Miasta i Gminy Końskie, Krzysztof Obratański, wójt Żarnowa, Krzysztof Nawrocki oraz prezes koneckiego koła Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Andrzej Kosma.

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowej w Kościele uczestnicy Mszy Św. w asyście pocztów sztandarowych ŚZŻAK z Końskich i Żarnowa podążyli za urną z prochami płk Józefa Grabowieckiego do grobu gdzie spoczywa jego żona Helena Grabowiecka. Ostatnią wolą zmarłego było by jego prochy pochować u boku byłej żony, z którą przeżył około 30 lat i wspólnie działali na rzecz upamiętnienia ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.

Przed złożeniem urny do grobu mowy pogrzebowe wygłosili Krzysztof Obratański i Krzysztof Nawrocki. W swoim wystąpieniu burmistrz Końskich podkreślił między innymi patriotyzm jaki przyświecał działaniom Józefa na Ziemi Koneckiej, by pamięć o ofiarach stalinizmu nigdy nie została zapomniana.
Wójt Gminy Żarnów wspominał również o wspólnym zaangażowaniu Józefa i Jego żony Heleny, rodem z Żarnowa, w walkę o prawdę historyczną by przekazać ją przyszłym pokoleniom.

Pułkownik Józef Grabowiecki został pochowany w Żarnowie. Przez całe życie walczył o wolność i prawdę historyczną
Marek Kozerawski

Józef Grabowiecki zmarł 29 listopada w wieku 89 lat. Podczas II Wojny Światowej został zesłany na Sybir w okresie wojennym. Po wojnie zamieszkał w Końskich i zaangażował się w działalność opozycyjną i walkę z komuną. - Był bardzo aktywnym członkiem Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Działał na terenie Końskich. Można go było zobaczyć podczas praktycznie każdej uroczystości patriotycznej w Końskich - opowiada regionalista Marek Kozerawski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie