Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni przegłosowali połączenie kieleckich szpitali - wojewódzkiego i dziecięcego (ZDJĘCIA)

Iza Bednarz
Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (drugi z lewej) i Włodzimierz Wielgus, dyrektor Szpitala Dziecięcego (drugi z prawej), uczestniczyli w sesji i odpowiadali na pytania radnych.
Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (drugi z lewej) i Włodzimierz Wielgus, dyrektor Szpitala Dziecięcego (drugi z prawej), uczestniczyli w sesji i odpowiadali na pytania radnych. Aleksander Piekarski
Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zdecydowali o połączeniu Szpitala Dziecięcego z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach. Na 22 radnych za połączeniem było 16, przeciwko głosowało 6.
Sesja sejmiku województwa

Sesja sejmiku województwa w Podzamczu Chęcińskim

Wcześniej uchwała Zarządu Województwa została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Zdrowia sejmiku. Jej stanowisko przedstawił radny Grzegorz Gałuszka, argumentując, że nowa siedziba poprawi warunki pobytu dla dzieci i rodziców, warunki pracy dla pracowników Szpitala Dziecięcego, umożliwi rodzicom przebywanie z dziećmi podczas leczenia, połączenie obu szpitali daje możliwość świadczenia usług medycznych na wysokim poziomie w oparciu o kompleksowe świadczenia medyczne udzielane w obydwu jednostkach, umożliwia rozwój i kształcenie kadry medycznej oraz studentów kierunku lekarskiego w oparciu o działające wysokospecjalistyczne kliniki, a uchwała gwarantuje pracę pracownikom Szpitala Dziecięcego po połączeniu ze Szpitalem Wojewódzkim.

- Złe warunki w Szpitalu Langiewicza powodują odpływ pacjentów poza granice województwa świętokrzyskiego. Z punktu widzenia interesu rodziców, dzieci i lekarzy należy dołożyć starań do przeniesienia Szpitala Dziecięcego do nowej siedziby - referował podkreślając, że zarząd województwa i dyrektor Szpitala Wojewódzkiego deklarują otwartość na kierunki potrzebujące nowych rozwiązań. Pozytywnie o połączeniu obu szpitali wypowiedzieli się konsultanci wojewódzcy do spraw ginekologii i położnictwa, neonatologii i pediatrii.

Głosowanie nad uchwałą poprzedziła pełna emocji dyskusja. Radni Bogdan Latosiński z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Janusz Koza z Porozumienia Samorządowego zaatakowali Włodzimierza Wielgusa, dyrektora Szpitala Dziecięcego, że zamiast pilnować spraw szpitala i pracowników zajął się polityką doprowadzając do zwolnień 100 pracowników i odpływu ze Szpitalika specjalistów. - Ilu specjalistów odeszło ze Szpitala Dziecięcego od 2010 roku? Co zrobiłeś, żeby ich zatrzymać? - pytał Wielgusa radny Koza powołując się na spotkanie, które odbyło się w 2010 roku między dyrektorem Szpitala Dziecięcego a prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. - Prezydent Lubawski deklarował, że pieniądze, które miasto uzyska z prywatyzacji Szpitala Kieleckiego przeznaczy na pomoc w budowie Szpitala Dziecięcego. Teraz, kiedy Szpitalik finansowo wychodzi na prostą, będzie zlikwidowany, on zniknie przy Szpitalu Wojewódzkim - twierdził radny Koza.

- Prezydent Lubawski deklarował pomoc w budowie szpitala na Langiewicza, a wtedy był plan budowy nowej siedziby na Artwińskiego. Kiedy przyszedł kryzys i trzeba było zweryfikować plany, to już słowem o tym nie wspomnieliście - odpowiedział Włodzimierz Wielgus przypominając, że utratę specjalistów pediatrii przeżywa wiele miast w Polsce, bo od kilkunastu lat Ministerstwo Zdrowia blokowało miejsca specjalizacyjne dla pediatrów. Obecnie w Szpitalu Dziecięcym kształci się 32 przyszłych pediatrów. - To prawda, że nie mury leczą, tylko ludzie i sprzęt. Specjalistów jeszcze mamy, a sprzęt medyczny jest z najwyższej półki, myślę, że dzieci będą miały tam świetne miejsce - dodał Wielgus.

Doktor Wioletta Korzeluch, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Szpitalu Dziecięcym, zarzuciła Zarządowi Województwa, że od początku nie rozmawia z pracownikami Szpitala Dziecięcego, nie słucha ich uwag dotyczących zarówno budowy nowej siedziby dla pediatrii, jak i ewentualnego połączenia ze Szpitalem Wojewódzkim. - Nasz szpital od kilku lat jest likwidowany. Obecnie zostali w nim sami pasjonaci - mówiła. - Dzieci są coraz bardziej skomplikowane i wymagają naszego zaangażowania, dlatego ten szpital powinien istnieć jako samodzielna jednostka - argumentowała podkreślając, że połączenie dzieci z dorosłymi nie jest dobrym pomysłem. - Jednak nowy obiekt wymaga zasiedlenia, mimo że nie spełnia wymagań pediatrii i chirurgii dziecięcej, brakuje w nim miejsca na poradnie specjalistyczne, świetne laboratorium diagnostyczne - wyliczała. - To jest ważny moment dla pediatrii, może być jej momentem odbicia. My jesteśmy na to gotowi, skoro wytrwaliśmy w tak trudnych warunkach. Panie dyrektorze - zaapelowała do Andrzeja Domańskiego, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego: - Jeśli pan może zapewnić, że będzie kochał pediatrię tak jak pan kocha swój Szpital Wojewódzki, wtedy ta pediatria będzie się rozwijać przy Szpitalu Wojewódzkim - powiedziała. Domański położył rękę na sercu.

Zgodnie z podjętą uchwałą łączy się Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy imienia Władysława Buszkowskiego z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach. Połączenie nastąpi przez przeniesienie całego mienia Szpitala Dziecięcego na Wojewódzki Szpital Zespolony. W wyniku połączenia przejmujący - Szpital Wojewódzki działa pod dotychczasową nazwą. Przejmuje też wszystkie stosunki prawne i zobowiązania przejmowanego szpitala z dniem wykreślenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego z Krajowego Rejestru Sądowego.
Przeprowadzka Szpitalika do nowej siedziby odbędzie się po 20 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie