MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni uchwalili budżet Powiatu Skarżyskiego na 2024 rok. Powstanie wiele nowych dróg. Jest 30-milionowy deficyt

OPRAC.:
Amelia Sumara
Amelia Sumara
Zobaczcie zdjęcia z 59. sesji Rady Powiatu Skarżyskiego>>>
Zobaczcie zdjęcia z 59. sesji Rady Powiatu Skarżyskiego>>>powiatskarzyski.pl
Radni Powiatu Skarżyskiego 18 głosami „za” przy jednym głosie „wstrzymującym się” uchwalili budżet na 2024 rok. Jednogłośnie przyjęli też wieloletnią prognozę finansową powiatu skarżyskiego na lata 2024-2035. - Uważam, że ten budżet jest bardzo dobry, bardzo ambitny i daje impuls do rozwoju naszego powiatu - zaznaczył starosta Artur Berus podczas 59. sesji Rady Powiatu Skarżyskiego, która odbyła się w czwartek, 21 grudnia.

Radni uchwalili budżet powiatu skarżyskiego na 2024 rok

Grudniowa sesja rozpoczęła się akcentem świątecznym. To za sprawą goszczących harcerzy reprezentujących 22 Skarżyską Drużynę Harcerską Nieprzetartego Szlaku, 21 Skarżyską Drużynę Harcerską Niebieski Sztorm oraz 22 Skarżyską Gromadę Zuchową Ogień i Woda. Tradycyjnie, jak co roku, harcerze przybyli na sesję z Betlejemskim Światłem Pokoju, które w tym roku niesie przesłanie „czyńmy pokój”. Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce przewodniczącego rady Jacka Jeżyka, starosty Artura Berusa oraz radnego Grzegorza Małkusa, przedstawiciela opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Dziękuję harcerzom za Światełko Betlejemskie. Możemy powiedzieć, że nasi harcerze, z powiatu skarżyskiego są ambasadorami Światła Betlejemskiego, bo to właśnie dzięki Wam to światło trafia do instytucji, trafia do naszych domów, do rodzin. Bądźmy dobrzy, wspierajmy ludzi potrzebujących i bądźmy w tym wszystkim uczciwi.

- mówił starosta Artur Berus.

Zobaczcie zdjęcia z 59. sesji Rady Powiatu Skarżyskiego:

Następnie radni zajęli się omówieniem założeń przyszłorocznego budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2024-2035. Uchwały przedstawiła skarbnik powiatu Urszula Wrona.

Omawiając budżet powiatu na rok 2024 r. skarbnik poinformowała, że jest to budżet deficytowy. Planowany deficyt wynosi 6 618 511 złotych. Dochody ogółem stanowią ponad 166 843 000 złotych. Jest to kwota wyższa niż pierwotnie w 2023 roku o ponad 12 milionów złotych. Wydatki również są na wyższym poziomie niż w roku poprzednim o ponad 14 milionów złotych i wynoszą ponad 173 462 000 złotych. Rozchody zaplanowane są zgodnie z harmonogramami rat i w 2024 roku do spłaty przypada 2 263 200 złotych.

Ponad 14 procent wydatków stanowią wydatki inwestycyjne. Powiat na ten cel w roku 2024 przeznaczył kwotę w wysokości 24 733 705 złotych na wykonanie takich zadań jak:

 • Budowa zintegrowanego układu komunikacyjnego dróg powiatowych : Nr 0444T Brzeście - Zagórze, Nr 0573T Michałów, -Nr 0588T Kamionki - etap II - 7 852 753 zł
 • Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego obejmującego wykonanie przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego wraz z budową obiektu w celu przekroczenia linii kolejowej numer 8 Warszawa-Kraków i skomunikowania Osiedla Dolna Kamienna z Osiedlem Przydworcowym w Skarżysku-Kamiennej - 300 000 zł
 • Budowa i przebudowa przejść dla pieszych - II edycja - 3 228 531 zł
 • Rozbudowa Al. Tysiąclecia w Skarżysku-Kamiennej na odcinku od skrzyżowania z Aleją Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Sokolą - 6 846 171 zł
 • Modernizacja drogi powiatowej w Sorbinie w Gminie Bliżyn - 4 296 250 zł
 • Budowa chodnika na ul. Książęcej w Skarżysku-Kamiennej - 50 000 zł
 • Dokumentacja projektowa termomodernizacji budynku Starostwa przy ul. Konarskiego - 310 000 zł
 • Poprawa infrastruktury sportowej w placówkach oświatowych Powiatu Skarżyskiego - 1 850 000 zł

Zobaczcie zdjęcia z 59. sesji Rady Powiatu Skarżyskiego:

W dyskusji nad przyszłorocznym budżetem głos zabrali między innymi radni Mieczysław Bąk i Roman Wojcieszek, którzy zaznaczali, że projekt budżetu na 2024 rok nie jest budżetem na miarę potrzeb inwestycyjnych gmin powiatu skarżyskiego i że liczyli na dodatkowe inwestycje takie, jak budowa chodnika w Nowym Odrowążku, czy budowa ronda przy dworcu w Skarżysku.

Starosta Artur Berus odnosząc się do wypowiedzi radnych zaznaczył, że nigdy budżet nie jest budżetem marzeń, ale zarząd powiatu od początku swojej kadencji bardzo fundamentalnie i gruntownie naprawia finanse powiatu skarżyskiego, a jednocześnie powiat aktywnie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację ważnych dla mieszkańców inwestycji.

My nie jesteśmy sprzedawcami marzeń, my działamy tak, aby w momencie kiedy kończy się kadencja zostawić budżet powiatu skarżyskiego w bardzo dobrym stanie. I taki budżet zostawiamy. Pragnę przypomnieć, że w tej kadencji w ramach wydatków inwestycyjnych zrealizowaliśmy inwestycje za prawie 130 milionów złotych. To jest ta jedna kolumna, ale zwróćcie uwagę państwo z drugiej strony, że w tym czasie po raz pierwszy w historii tego powiatu nie zaciągnęliśmy złotówki kredytu, nie zaciągnęliśmy żadnej pożyczki. W tym czasie wykupywaliśmy obligacje i zmniejszyliśmy zadłużenie powiatu o 13 milionów złotych. Ja uważam, że ten budżet jest bardzo dobry, bardzo ambitny i daje impuls do rozwoju naszego powiatu.

- zaznaczył starosta Artur Berus.

Pozytywnie na temat projektu budżetu na 2024 rok wypowiedział się radny Emil Tokarczyk, przewodniczący Komisji Budżetowej. Stwierdził, że budżet ten jest bardzo zasadny, racjonalny i świetnie przygotowany., przekazał także podziękowania dla skarbnika i służb finansowych powiatu za jego przygotowanie.

Zobaczcie zdjęcia z 59. sesji Rady Powiatu Skarżyskiego:

Ostatecznie Radni Powiatu Skarżyskiego 18 głosami „za” przy jednym głosie „wstrzymującym się” uchwalili budżet powiatu na 2024 rok. Jednogłośnie przyjęli też wieloletnią prognozę finansową powiatu skarżyskiego na lata 2024-2035.

Ponadto radni podjęli uchwały w sprawie:

 • zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2023–2035,
 • wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2023 rok,
 • określenia wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2023,
 • wysokości opłaty za zakwaterowanie w Bursie Szkolnej wchodzącej w skład Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej,
 • określenia zasad przyznawania stypendium studentom kierunku lekarskiego,
 • wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i zawarcie umowy najmu lokalu użytkowego na okres dłuższy niż trzy lata,
 • zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Skarżyskiego na rok 2024.

źródło: powiatskarzyski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie