Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni zdecydują o odebraniu sowieckim oficerom honorowych obywatelstw Kielc

Tomasz Trepka
Jeden z honorowych obywateli Kielc - generał Dmitrij Leluszenko
Jeden z honorowych obywateli Kielc - generał Dmitrij Leluszenko
W przyszłym tygodniu rozstrzygnie się, czy sowieccy oficerowie będą nadal honorowymi obywatelami Kielc. Decyzję w tej sprawie podejmą kieleccy radni.

Sprawa od kilku miesięcy budzi duże kontrowersje. Wśród uhonorowanych znajdują się między innymi znani sowieccy oficerowie: generał Gieorgij Iwanow oraz generał Dmitrij Leluszenko. Większość z upamiętnionych żołnierzy została honorowymi obywatelami Kielc w latach 1968-1980.

Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta Kielce nie ma wątpliwości, że wspomniani żołnierze nie odegrali znaczącej roli w historii miasta i jego mieszkańców. – Ani w publicznych archiwach, ani w pamięci kielczan nie zachowały się żadne informacje na temat wkładu odznaczonych żołnierzy radzieckich w rozwój Kielc. To oczywiste, że powody decyzji o uhonorowaniu tych ludzi miały charakter polityczno-propagandowy i nie wynikały z ich faktycznych zasług dla naszego miasta. Po drugie musimy przywrócić elementarny porządek – przyznał Suchański.

Według przewodniczącego Rady Miasta niezwykle kontrowersyjny pozostaje fakt, że nazwiska sowieckich oficerów znajdują się gronie wybitnych Polaków, którzy zostali honorowymi obywatelami Kielc. – To rażące, że znajdują się oni na jednej liście tuż obok takich postaci jak marszałek Józef Piłsudski, święty Jan Paweł II czy prezydent RP Aleksander Kwaśniewski – osób zasłużonych nie tylko dla Kielc, ale i Polski – powiedział Kamil Suchański.

Przewodniczący Rady Miasta dodał jednocześnie, że nie znajduje odpowiedzi, dlaczego Kielce tak długo nie mogły poradzić sobie z tym problemem. – Pytanie należałoby zaadresować do byłego prezydenta i radnych z poprzednich kadencji. Lepiej późno niż wcale. Nie analizujmy już tego. Skupmy się na tym, by wreszcie zamknąć ten drażliwy temat z przeszłości, i zajmijmy się projektowaniem dobrej przyszłości dla Kielc – przyznał przewodniczący Rady Miasta.

O odebraniu honorowego obywatelstwa Kielc grupie sowieckich oficerów zrobiło się głośno w czerwcu 2018 roku. Wniosek w tej sprawie został złożony przez Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci”. Niedługo potem, ówczesny przewodniczący Rady Miasta Kielc – Dariusz Kozak zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii. Czytamy w niej między innymi, że nadanie honorowego obywatelstwa Kielc żołnierzom Armii Czerwonej stanowi „przykład działań propagandowych niesuwerennej Polski Ludowej, która przez cały okres swojego istnienia zależna była od Moskwy”.

Instytut Pamięci Narodowej wskazał ponadto, że sowiecka armia brała udział w wojnach przeciwko Polsce, najpierw w latach 1919-1920, a następnie w 1939 roku. Stanowiła jednocześnie jedno z narzędzi terroru i represji stosowanych wobec polskiego społeczeństwa w latach II wojny światowej, a od 1944 roku uczestniczyła w zniewalaniu naszego kraju i narzuceniu komunistycznego reżimu, dopuszczając się przy tym licznych grabieży oraz gwałtów. Jej obecność na ziemiach polskich uniemożliwiła odbudowę niepodległego państwa polskiego.

Instytut Pamięci Narodowej zaznaczył jednak, że decyzja o odebraniu honorowego obywatelstwa grupie sowieckich oficerów należy do kieleckich radnych. Ci zdecydują o tym w czwartek 21 lutego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie