Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radosna Wielkanoc w Pińczowie

MIO
W pińczowskim kościele Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła pokarmy święcił ksiądz kanonik Jan Staworzyński.
W pińczowskim kościele Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła pokarmy święcił ksiądz kanonik Jan Staworzyński. Fot. Irena Imosa
W piątek tłumy można było spotkać przy Grobach Pańskich, w sobotę wszystkimi kolorami tęczy mieniły się koszyczki z pokarmami, niedziela i poniedziałek upłynęły na rodzinnych spotkaniach

Kilkuset wiernych z wszystkich trzech pińczowskich parafii wzięło udział w piątek po południu w tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej. Wierni nieśli także w sercach pamięć o zmarłym 5 lat temu Janie Pawle II.
W Wielkim Tygodniu do pińczowskich świątyń oraz do sal Biblioteki Publicznej trafiły cykle portretów Jana Pawła II, które są darem osadzonych z zakładu karnego.

W piątek po południu we wszystkich parafiach powiatu pińczowskiego odbyły się procesje Drogi Krzyżowej. Ta w pińczowskiej parafii Świętego Jana Ewangelisty i Apostoła ma już 12-letnią historię. Tyle lat temu na szczycie Góry Zamkowej osadzono ogromny krzyż, który co rok na barkach strażaków, w asyście duchowieństwa i wiernych niesiony jest na miejsce, w którym stoi. Procesję prowadzi zawsze dziekan dekanatu pińczowskiego - ksiądz kanonik Jan Staworzyński. W piątek w procesji uczestniczyli także duchowni z parafii Miłosierdzia Bożego na osiedlu Grodzisko oraz kościoła ojców Franciszkanów na Mirowie.

Przebieg procesji tylko na krótko zakłóciły silne opady deszczu. Potem niebo nad Pińczowem pojaśniało i wierni mogli bez parasoli uczestniczyć w akcie osadzenia krzyża - symbolu wiary na Górze Zamkowej.
W sobotę we wszystkich parafiach od rana pojawiały się całe rodziny wiernych, które towarzyszyły dzieciom niosącym koszyczki z potrawami świątecznymi. W wielu parafiach jest także obyczaj świecenia potraw przy wiejskich przydrożnych krzyżach i figurkach.

Przy niektórych świątyniach, jak na przykład w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Mirowie, ojcowie Franciszkanie wprowadzili obyczaj pozostawiania części zawartości swych koszyczków dla potrzebujących. W tej świątyni pokarmy świecił między innymi ojciec Leon Pokorski - franciszkanin znany także jako poeta - autor wspaniałych tomów wierszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie